آبکاری گالوانیزه گرم چیست؟

در این پست به آبکاری گالوانیزه گرم  به صورت کامل پرداختیم تا انتها با ما باشید :

آبکاری گالوانیزه گرم چیست؟

بعد از انجام اسید شویی قطعه آهنی مورد نظرتان که کاملا تمیز شده است را درون مذابی از جنس روی قرار می دهند. در زمان انجام این کار مقداری از روی کمی منجمد می گردد و مجددا در اثر افزایش حرارت دوباره ذوب می شود. مذاب روی مورد نظر شما با سطح قطعه آهنی واکنش نشان داده و باعث ایجاد آلیاژ هایی از جنس آهن و روی روی قطعه می شود. همچنین بعد از بیرون کشیدن قطعه مورد نظر یک لایه نازک و یکدست روی قطعه آهنی شما ایجاد شده است. زمان نگهداری آهن درون این مذاب و دمای آن نقش تعیین کننده‌ای در زمینه کیفیت، رنگ و ضخامت لایه روی خواهند داشت.

آشنایی با آبکاری گالوانیزه گرم

قدمت آبکاری گالوانیزه گرم به حدود ۱۵۰ سال قبل بازمی‌گردد. روش گالوانیزاسیون به این صورت است که قطعه فلزی مورد نظر را ابتدا با استفاده از روش‌های مختلفی تمیز می‌کنند. روند پاکسازی فلزات قبل از انجام گالوانیزاسیون یا آبکاری گالوانیزه گرم به این صورت است که چربی روی آن را با استفاده از حلال های شیمیایی، بخارشوی یا با استفاده از روشهای دیگر از بین می‌برند و سپس آن را آماده برای مرحله اسید شویی می کنند.

از این پست هم دیدن فرمایید : چگالی ورق گالوانیزه +نحوه محاسبه آن

در مرحله اسید شویی فلز مورد نظر را درون محلول اسیدی با غلظت اسید ۱۰ تا ۱۵ درصد فرو می برند و برای اینکه فلز چاره خوردگی نشود سعی می‌کنند که با عبور دادن جریان برق از قطعه روند را تسریع بخشند. در مرحله بعد آهن آلات مورد نظر را درون مذاب “فلز روی” با دمایی حدود 460 درجه فرو میبرند. بعد گذشت مدت زمان مشخصی قطعه مورد نظر را از وان مذاب بیرون می کشند. نکته‌ای که در این بخش باید به آن دقت داشته باشید این است که وقتی قطعات فولادی یا آهنی مورد نظر را درون وان روی مذاب شده فرو می برند واکنش های شیمیایی بین فلز روی و سطح آهن انجام می شود که می توان گفت یک بسیار نازک از این دو فلز بر روی سطح به وجود می آید. همچنین یک لایه نازک گالوانیزه روی قطعات مورد نظر شما به وجود می آید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *