زنگ زدن ورق گالوانیزه

آیا ورق گالوانیزه زنگ می زند ؟ چرا ؟

در این پست به آیا ورق گالوانیزه زنگ می زند ؟ به صورت کامل پرداختیم و شما را با روش های مختلف تشخیص در ورق گالوانیزه آشنا کرده ایم :

ورق گالوانیزه یکی از محصولات بسیار پرکاربرد در صنایع مختلف می باشد که به دلیل مقاومت بسیار بالایی که در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارد می باشد و به اولین انتخاب هر مصرف کننده ای تبدیل شده است. در واقع ورق گالوانیزه همان ورق فولادی می باشد که به دو روش سرد و گرم و در شرایط کارگاهی آبکاری شده و لایه ای از روی مذاب بر روی آن قرار می گیرد و ورق آهنی را در برابر شرایط محیطی خوردگی مقاوم می کند.
ورق فولادی با صرف هزینه ای اندک می تواند به محصولی بسیار مقام در برابر زنگ زدگی و خوردگی شود که در نهایت با احتساب قیمت آبکاری و گالوانیزاسیون وقیمت ورق آهن محصولی مقاوم، مستحکم و مقرون به صرفه خواهیم داشت. مسئله حائز اهمیت در این محصولات قیمت مقرون به صرفه ورق گالوانیزه در برابر مقاومت و استحکام آن در برابر شرایط جوی می باشد که مصرف کننده را متقاعد به خرید این نوع ورق می کند.
اما ممکن است مواقعی و تحت برخی شرایط این محصول دچار ایراداتی من جمله شوره زدن یا خوردگی شود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

چرا ورق گالوانیزه زنگ نمی زند؟

روی با کیفیت بالا از فولاد در برابر انواع خوردگی توسط اتمسفر، آب و خاک حفاظت می کند. گالوانیزه به علت هزینه پایین، راحت بودن کاربرد و خدمات تعمیر و حفاظت ارزان، برای حفاظت از آهن و فولاد و… حائز استعمال فراوان در صنعت می باشد. در درستی ورق آهن پوشانده شده با روی گالوانیزه نام دارد. ورق آهن، حتی اگر پوشش آن مبتلا شکستگی شود، از زنگ زدن محافظ است. در آهن گالوانیزه ، بین آهن و روی، پیل الکتروشیمیایی برپایی می‌شود و در آن فلز روی، به عنوان آند و آهن به عنوان کاتد استفاده می شود. روی در آند اکسید می‌شود و چون فلزی فعالتر و حائز پتانسیل احیاء کمتر و پتانسیل اکسید اکثریت از آهن می باشد، در ورق های نازکی که متعلق به قوطی می‌سازند، عمل معکوسی اتمام می‌شود.

تولید ورق گالوانیزه

مشاوره و فروش انواع ورق گالوانیزه کافیست کلیک کنید!

نحوه تشخیص ورق گالوانیزه

راه های تشخیص ورق گالوانیزه کاری دشوار نیست و به این صورت است که ورق های گالوانیزه سطحی یکدست، براق به صورت صیقلی دارند. البته لازم به ذکر است این محصولات از لحاظ ظاهری به سه دسته گل درشت، گل ریز و بدون گل تقسیم بندی می شوند. در واقع به تفاوت میان کریستاله شدن مذاب روی بر روی سطح ورق فولادی گل گفته می گویند که بر اساس میزان کریستاله شدن این مذاب این محصول را در یکی از این دسته ها قرار می دهند.

انواع ورق گالوانیزه

روش های تشخیص چشمی ورق گالوانیزه مرغوب از نا مرغوب

1سطح رویه ی ورق گالوانیزه مرغوب در صورت اصابت با شی کنده نمی شود.

2در صورت مشاهده گل های درشت و کدر بر روی سطح محصول این ورق نامرغوب است. سطح رویه ی ورق گالوانیزه مرغوب دارای گل های ریز و براق می باشد.

3 در هنگام خریداری این محصول دقت کنید ورق هایی که دارای سطح کدر هستند نشانه گذشت یکسال از عمر مفید محصول می باشد. اما به معنای نامرغوب بودن آن نیست.

4 حتما به لایه های میانی ورق های گالوانیزه توجه کنید و موقع خریداری حتما بررسی های لازم را انجام دهید. بر روی سطح ورق های گالوانیزه هیچ اثری از شوره، زرد شدگی، خراش و یا سفیدک وجود ندارد.

زنگ زدن

آیا ورق گالوانیزه زنگ می زند ؟

محافظت از ورق گالوانیزه در برابر خوردگی

از جمله اقداماتی که می توان ورق گالوانیزه را در برابر خوردگی و زنگ زدن و حتی ایجاد رسوب، محافظت کرد استفاده از فرآیند رنگ آمیزی است به همین دلیل ورق های گالوانیزه ای در بازار موجود است که به رنگ های مختلف می باشند و این ورق ها دارای رنگ پذیری مناسب می باشند. در شکل زیر ورق گالوانیزه به رنگ های مختلف و موجود در بازار قابل مشاهده است.

در پاسخ به این سوال که آیا ورق گالوانیزه زنگ می زند می توان گفت که به صورت کلی این فرآیند انجام می شود تا ورق فولادی را با پوششی از فلز روی به فلز گالوانیزه تبدیل کرده تا در برابر زنگ زدگی مقاوم گردد و ورق گالوانیزه که با رعایت اصول استاندارد ایجاد شده است نباید دچار زنگ زدگی شود که باید در نگهداری این نوع ورق ها دقت کافی را انجام داد و از رسیدن آب مخصوصا باران به پالت این ورق ها جلوگیری و اقدامات مورد نیاز را انجام داد.
نکاتی که باید در نگهداری از ورق گالوانیزه بدانید:

۱. در زمان انبارداری این محصول از نفوذ رطوبت به درون پالت های ورق گالوانیزه جلوگیری کنید.
۲. این محصول را می توانید با رنگ آمیزی از رسوب گذاری و زنگ زدگی محافظت نمائید.
۳. در زمان انبارداری و یا حمل و نقل از بروز خراش و یا صدمه دیدن سطح ورق جلوگیری کنید.
۴. حتما از میزان خلوص گالوانیزه ورق خریداری شده اطمینان حاصل کنید.
۵. در زمان خرید محصول حتما به ضخامت سطح رویه ی ورق دقت کنید چرا که تاثیر بسزائی در میزان مقاومت ورق در برابر شرایط خوردگی و زنگ زدگی دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *