افزایش آرام قیمت آهن

ایران فرمینگ : خبرها حاکی از این است که در بازار ارز قیمت  دلار ۱۳۰ تومان افت قیمت داشته و وارد کانال ۲۸ هزار تومانی شده اما قیمت محصولات فولادی در تمامی بازار های آهن روند افزایشی رو داشته اند.

با توجه به قیمت‌هایی که از شنبه اعلام شد ، اگرچه قیمت دلار کمی کاهش داشته اما آمار می گوید بازار آهن روند صعودی رو در پیش گرفته باشد همانطور که در اخبار روزهای گذشته شنیدیم  مذاکرات وینتا امروز هیچ ثمره ای نداشته است، و همینطور  مسائل سیاسی داخلی از قبیل اتفاقات نظامی شمال غرب کشور هیچ تاثیری بر روند ارز ها نداشته است  و با توجه به کسری بودجه دولت که شاهد آن هستیم  پیش بینی می شود با حجم فروش نفت باید انتظار  کاهش ارز ریال را داشته باشیم که   تأثیر گسترده‌ای در تمامی  بازارها خواهد داشت.

همچنین بازار جهانی شاهد  ثبات قیمت‌ها بوده است . هر تن  سنگ آهن سنگاپور نیز با ۱۱۵ دلار معامله شد و تغییری نداشت زیرا درحال حاضر تقاضای  در بازار کاهش یافته و نرخ ارز و تورم تأثیر بیشتری بر روند قیمت‌ها در بازار در طی روز های آینده  اعمال می‌کند.

همچنین قیمت میلگرد با ۱۳۰ تا ۳۵۰ تومان افزایش اعلام شد.  قیمت نبشی و ناودانی نیز در این چند روز چندان تغییر نکرده و قیمت تیر آهن در  بخش کیلوفروشی با ۱۰۰ تومان افزایش قیمت اعلام شد و همچنین در قسمت شاخه‌ای نیز بین ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان افزایش داشت، همچنین قیمت پروفیل نیز با ۵۰۰ الی ۸۰۰ تومان افزایش پیدا کرده است .

در این میان ابراهیم جمیلی رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران در زمینه عرضه محصولات در بورس کالا گفته اند : عرضه همه محصولات در بورس کالا شاید امری دشوار باشد اما قابل اجرا است. قیمت محصولات فولادی در بازارهای جهانی دستوری نیست و به نظر می‌رسد برای تقویت بازارهای داخلی نیز بهتر است قیمت دستوری در بازار کشور نیز از میان برداشته شود. زیرا برخی اوقات می‌بینیم که منافع شخصی بر منافع ملی غالب می‌شود که وجود این امر در صنعت فولاد کشور آسیب‌زا است.

وی به صورت کامل بیان کرد : یک ماه برای ارائه همه محصولات فولادی در بورس کالا زمان کمی است اما آغازگر این تصمیم خواهد بود و می‌تواند سیاست کلی دولت در این زمینه تعریف شود. بحث دیگری که در زمینه ارائه محصولات فولادی در بورس کالا وجود دارد این است که باید فعالان اقتصادی را نیز به خرید از این طریق الزام داشت. زیرا برخی محصولات خود را از بورس می‌خرند و در بنگاه می‌فروشند که این فضای بورس کالا را به واسطه‌گری مبدل می‌کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *