با کاربرد ورق رنگی آشنا شوید

با کاربرد ورق رنگی و مزایای آن آشنا شوید

کابرد ورق رنگی در حوزه های مختلف به خصوص حوزه ساخت و ساز بسار اهمیت دارد. این محصول را می توان در سقف خانه های معمولی، موقعیت های تجاری، سوله ها و هر موقعیتی که به سقف نیاز دارد مورد استفاده قرار داد. توجه داشته باشید که در حال حاضر مدل های بسیار زیادی از انواع ورق رنگی در بازار موجود است و هر کدام از این مدل ها و ساختار ها، یک سری ویژگی های کلیدی را در خود جای داده اند. امروز ما قصد داریم تا در مورد چیستی انواع ورق رنگ دار و مهمترین کاربرد این محصول جالب و با ارزش با شما صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

تعریف ورق رنگی

ورق رنگی | ایران فرمینگ

بیایید تا کارمان را با بررسی دقیق چیستی ورق رنگی شروع کنیم. به صورت کلی، ورق های رنگی محصولاتی مهم و کاربردی به حساب می آیند که شما می توانید آنها را در موقعیت های مختلفی مورد استفاده قرار دهید. این محصولات یک لایه پوششی از رنگ های الکترواستاتیک را در خود جای داده اند. همین مسئله هم کیفیت نهایی و قدرت عملکردی این ورقه را افزایش داده است. ورق رنگی با استفاده از ورق های گالوانیزه تولید می شوند. شما می توانید آن را در 15 رنگ و مدل مختلف تهیه نمایید. مهمترین عاملی که در هنگام خرید این محصول شما باید آن را مد نظر خود قرار دهید، ضخامت کلی و جامع آن است. شرکت های فعال در زمینه تولید این محصول، ورق رنگی را با ضخامت حدودی بین 0.18 تا 0.7 میلی متر تولید می نمایند. توجه داشته باشید که هرچه ضخامت محصول کمتر شود و ورق رنگی نازکتر شود، کاربرد های آن حالت افزایشی به خود می گیرند.

این مقاله را حتما بخوانید: با نحوه تولید ورق رنگی آشنا شوید

هرچه ضخامت این محصول افزایش پیدا کند، استفاده از دستگاه های مختلف در جهت شکل دار کردن آن دشوارتر می شود. برای خرید این محصول شما باید توجه داشته باشید که ضخامت کمتر می تواند مقاومت کمتری را نیز از خود به نمایش بگذارد ولی، قیمت نهایی آن کاهش پیدا کرده و کار با آن نیز راحتتر می شود. پس، برای خرید بهتر است که به خوبی انتخاب نمایید تا با مشکلی مواجه نشوید. استادانی که با استفاده از این محصول محیط را طراحی می کنند، می توانند از فرم های مختلفی استفاده نمایند. از جمله این فرم ها می توان به شیروانی طرح سفال، سینوس، ذوزنقه ای و کرکره ای اشاره کرد. لازم به ذکر است که ورق های رنگی می توانند زیبایی پروژه شما را دو برابر نمایند. در نتیجه، تنها کاربرد این محصول مربوط به طراحی محیط های داخلی و ساختمان های مختلف نیست.

ورق رنگی چگونه تولید می شود؟

ورق رنگی | ایران فرمینگ

حال که با چیستی ورق رنگی آشنا شدیم، بیایید تا به سراغ فرآیند تولید این محصول برویم. اولین مرحله تولید این محصول مربوط به گالوانیزه کردن ورق های فلزی می باشد. ورق های فلزی محصولاتی مهم هستند که باید گالوانیزه شوند تا احتمال زنگ زدن آنها کاهش پیدا نماید. زمانی که گالوانیزه نمودن ورق به اتمام رسید، نوبت به رنگ آمیزی می رسد. معمولا شرکت های تولید کننده فعال در این زمینه، ورق های گالوانیزه شده را با دو لایه پوششی از رنگ پر می کنند. این رنگ ها از نوع پلیمری بوده و به راحتی پاک نخواهند شد. توجه داشته باشید که قبل از رنگ آمیزی، متخصصین باید محصول را بررسی کنند و مطمئن شوند که هیچ لایه چربی و آلودگی بر روی آن وجود ندارد.

پوشش زیرین ورق رنگی با نام Back coat نیز شناسایی می شود. پوشش زیرین اولین لایه رنگی است که بر روی این ورق قرار می گیرد. پس از نصب پوش زیرین، نوبت به نصب پوشش دوم یا top Coat می رسد. لازم به ذکر است که این دو پوشش با همکاری یکدیگر می توانند پوشش مناسبی را تولید نمایند. ضخامت پوشش اول یا زیرین باید 7 تا 16 میکرون باشد. ولی ضخامت پوش دوم یا بالایی باید بین 20 تا 25 میکرون باشد. توجه به این ضخامت در هنگام تولید اهمیت زیادی دارد چرا که افزایش ضخامت نهایی رنگ های به کار رفته در این پروسه می تواند ضخامت ورق های تولیدی را نیز افزایش دهد. پس از گالوانیزه شدن، تمیز شدن و رنگ آمیزی، ورق های خشک شده بسته بندی می شوند و برای فروش در اختیار فروشندگان قرار می گیرند.

مزایای استفاده از ورق رنگی

شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که مهمترین مزایای استفاده از ورق رنگی کدام اند؟ در پاسخ به این سوال، ما می توانیم به موارد مختلفی اشاره داشته باشیم. اولین مزیت استفاده از این محصول، داشتن وزنی سبک و نحوه نصب آسان می باشد. به صورت کلی برای نصب ورق های رنگی شما می توانید این پروسه را با سرعت بالا انجام دهید. همچنین، وزن آنها معمولا پایین بوده و افراد با پرداخت هزینه معقولانه ای می توانند آن را تهیه نمایند. داشتن ایمنی بالا در برابر زلزله را می توان به عنوان دیگر مزیت ورق های رنگی شناسایی کرد. به صورت کلی یک ورق رنگی در برابر زلزله و آسیب مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. چرا که فولاد و فلز به کار رفته در ساخت این محصول قدرت بالایی دارد.

این مقاله را حتما بخوانید: استاندارد ضخامت ورق های فولادی

از آنجایی که از پلیمر و فلز های گالوانیزه شده در ساخت ورق های رنگی استفاده می شود، این محصولات در برابر رطوبت هم به شدت مقاوم هستند. در ضمن، آنها در شرایط جوی مختلف تغییر رنگ نداده و شما با خیال راحت می توانید آنها را مورد استفاده قرار دهید. ثبات در زیبایی و بهبود وضعیت محیط با قیمتی مناسب را می توان به عنوان آخرین مزیت این ورق شناسایی کرد. به صورت کلی این محصول به شدت زیبا بوده و استفاده از آن کاربران را با چالشی مواجه نمی کند.

مهمترین کاربرد ورق رنگی

ورق رنگی | ایران فرمینگ

در قسمت های قبلتر هم به این مسئله اشاره کردیم که انواع ورق رنگی کاربرد های متنوعی دارند. به صورت کلی مشخص کردن کاربرد ورق رنگی به صورت دقیق کار دشواری است. چرا که برای بررسی کاربرد، ما باید پروژه های مختلف را مورد بررسی قرار دهیم. اولین کاربرد این محصول مربوط به ساختمان سازی است. تیم های مختلف برای زیباتر کردن سقف و افزایش مقاومت آن، ورق های رنگی را مورد استفاده قرار می دهند. دیگر کاربرد این محصول مربوط به تولید لوازم خانگی می باشد. شرکت های تولید کننده این محصول را برای ساخت انواع یخچال، فریزر و ماشین های اتوماتیک به کار می گیرند.

وزن ورق های رنگی چقدر است؟

یکی از مهمترین مواردی که افراد در هنگام خرید ورق رنگی به آن توجه می کنند، وزن نهایی این محصول است. حتما می دانید که وزن نهایی ورق های رنگی می تواند تحت تاثیر نوع رنگ، ضخامت آن و ضخامت اصلی ورق متغیر باشد. این مسئله می تواند هزینه های زیاد و سنگینی را بر روی پروژه های شما به همراه داشته باشد. در نتیجه، برای خرید انواع ورق رنگی شما باید مطمئن شوید که قیمت ورق بر چه اساسی محاسبه شده است. به صورت کلی محاسبه وزن ورق رنگی می تواند یک فرمول خاص را به همراه داشته باشد.

متخصصین فعال در این زمینه برای محاسبه دقیق وزن ورق رنگی در ابتدا چگالی آهن را با عرض و طول ورق ضرب می کنند. حاصل این معامله در ابتدا در ضخامت ضرب شده و سپس بر 1000 تقسیم می شود. هنگامی که عدد نهایی به دست آمد، شرکت های تولید کننده و فروشنده از آن در جهت محاسبه قیمت نهایی فروش استفاده می نمایند. لازم به ذکر است که تنها عامل موثر بر روی قیمت ورق های رنگی، فقط وزن این محصول نیست! عوامل و فاکتور های دیگری هم وجود دارند که قیمت نهایی این محصول را تحت تاثیر خود قرار می دهند.

عوامل موثر بر روی قیمت ورق رنگی

در قسمت قبل ما به ضخامت، وزن و تاثیر این دو مورد بر روی قیمت ورق رنگی اشاره کردیم. ولی مطمئنا عوامل دیگری هم وجود دارند که قیمت ورق های رنگی را تحت تاثیر خود قرار می دهند. اولین عاملی که در هنگام خرید شما باید به آن توجه داشته باشید، نوع ورق و کیفیت رنگ است. بی شک هرچه کیفیت نهایی ورق گالوانیزه شده و رنگ های به کار رفته در ساخت آن بالاتر رود، قیمت این محصول هم بیشتر می شود. دیگر عاملی که تولید کنندگان بهتر است به آن توجه داشته باشند، شرکت فروشنده است.

به صورت کلی فروشگاه های فعال در این زمینه محصولاتشان را با تعرفه های متنوعی در بازار عرضه می نمایند. همین مسئله هم کیفیت و قیمت را تحت تاثیر خود قرار می دهد. در نتیجه، برای خرید ورق رنگی شما باید به دنبال استفاده از خدمات بهترین و قویترین تیم های فعال در این زمینه باشید. استفاده از خدمات بهترین شرکت های فروشنده به شما کمک می کند تا محصولات با کیفیتی را با قیمتی مناسب تهیه نمایید. یک سری عوامل عمومی هم وجود دارند که قیمت کلی این محصول را تحت تاثیر خود قرار می دهند. از جمله این عوامل می توان  به قیمت ارز، مواد اولیه و میزان تورم در کشور اشاره کرد. هرچه میزان تورم افزایش پیدا کند، قیمت نهایی ورق های رنگی هم افزایش پیدا خواهد کرد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.