بندیل میلگرد چیست؟

بندیل میلگرد چیست؟

بندیل میلگرد چیست؟ میلگرد را می توان یک نوع آرماتور فولادی یا یک پلیمر تقویت شده دانست که از آن در جبران مقاومت کششی پایینی که بتن دارد استفاده می شود. میلگرد یکی از اصلی ترین مصالح در صنعت ساختمان سازی به شمار می رود. فولاد یا فیبر پلیمری از موادی هستند که در همین راستا به شکل سیم یا میلگرد در ساختمان ها به کار می روند.

یکی از دغدغه های بسیار مهم در ساختمان سازی را می توان بسته بندی و حمل و نقل میلگردها دانست که این قطعه این مشکل را تماما حل کرده است. در این مقاله ایران فرمینگ به بررسی بندیل، ویژگی ها و انواع آن می پردازیم.

بندیل میلگرد چیست؟

بندیل میلگرد یکی از محصولاتی است که در بسته بندی میلگرد به کار می رود. بندیل از ساده ترین و کم هزینه ترین روش های بسته بندی میلگرد به شمار می رود. به همین علت از مشتریان و متقاضیان زیادی در بازار برخوردار است. بندیل ها می توانند به شکل پلاستیکی یا فلز فولاد وجود داشته باشند. در واقع بندیل، ورق های پلاستیکی یا فلزی محسوب می شود که از آن ها برای بسته بندی میلگرد و حمل و نقل آسان آن استفاده می شود.

بندیل های میلگرد

این روش می تواند در بسته بندی موادی به جز میلگرد از جمله شمش ها و لوله های نازک به کار رود. در واقع شرکتی که میلگرد را تولید می کند؛ با استفاده از بندیل فولاد یا پلاستیکی سفارش مشتری های خود را بسته بندی کرده و به راحتی برای آن ها ارسال می کند.

حنما از این مقاله هم دیدن فرمایید: انواع میلگرد و مزیت های آن

معیار بسته بندی میلگرد چیست؟

به طور کلی انتخاب بندیل برای میلگرد با فاکتورهای انعطاف پذیری و پارامترهای مکانیکی انجام می شود. در واقع می توان گفت که فولاد ها به دو گروه نرم و سخت دسته بندی می شوند و در این مورد، فولاد های نرم خود به دو دسته دیگر تبدیل می شوند.

این محصول برای فولاد های نرم یا نیمه سختی که قطر آن ها از 12 میلی متر کمتر است؛ به صورت کلاف یا شاخه مستقیم می باشد. همچنین، برای فولادهای نرم و یا نیمه سختی که قطر آن ها از 14 میلی متر بیشتر است؛ این محصول به صورت شاخه مستقیم خواهد بود و در نهایت برای فولادهای سخت نیز این بسته بندی به صورت شاخه مستقیم می باشد.

بندیل میلگرد چند شاخه را دارا است؟

این محصول از وسایل بسیار کاربردی است که برای حمل میلگرد کاربرد دارد. حال اینکه هر میلگرد چند شاخه دارد؛ از سوال هایی است که در این قسمت به بررسی آن می پردازیم. هر بندیل می تواند وزنی بین 2 تا 5 تن را دارا باشد و تعداد شاخه های بندیل به عوامل مختلفی بستگی دارد که از آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وزن بندیل های میلگرد
  • شرکت تولید کننده بندیل
  • سایز میلگرد

درواقع چیزی که باید به آن توجه کنیم؛ وزن بندیل است نه تعداد آن. سپس می توان با توجه به وزن میلگرد، تعداد و شاخه های آن و تعداد میلگرد موجود در هر بندیل را محاسبه کرد. به عبارتی ماکسیمم مقدار میلگرد موجود در یک بندیل را بدست آوریم. البته برای میزان حداقل میلگرد موجود در هر بندیل، می توان مقدار 4 عدد را اعلام کرد. در واقع این عدد حداقل تعداد میلگردی است که باید در هر بندیل وجود داشته باشد. به شرط آنکه به تیر دیگری از یک مقطع یا کامیون حمل بار متصل باشد.

شاخه بندیل های میلگرد

تعداد میلگرد در هر بندیل

همانطور که گفته شد؛ این محصول برای بسته بندی و حمل میلگرد به کار می رود. حال، تعداد میلگرد موجود در هر بندیل را می توان با یکسری محاسبات ساده بدست آورد. اما با این وجود جدولی برای پرکاربردترین سایز میلگرد یعنی 12 متری در استاندارد ASTM ارائه شده است که به بررسی آن می پردازیم:

 

تعداد میلگرد در هر بندیل

سایز بندیل

17-19

8

12-13

10

9

12

7

14

5

16

3

20

1

25

حنما از این مقاله هم دیدن فرمایید: معرفی 10 تولید کننده برتر میلگرد در ایران

مشخصات روی بندیل میلگرد چیست؟

بندیل ها از مشخصاتی برخوردار هستند که لازم است تمامی خریداران هنگام تحویل بار به این مشخصات دقت کنند تا یک خرید امن و به صرفه داشته باشند. به طور کلی روی هر بندیل دو پلاک نیز آویزان است که روی آن مشخصاتی از میلگرد نوشته شده است. که از این مشخصات می توان به نام و نشان تجاری میلگرد مربوطه، وزن بر حسب کیلوگرم، قطر اسمی میلگرد یا به عبارتی نمره آن، شماره بسته، شماره ذوب، نشان استاندارد، تایید کنترل کیفیت و نشان سازنده اشاره کرد. همچنین به طور کلی به میلگردهایی که از قطر شکل و همچنین شناسه مشابهی برخوردارند؛ بهر گفته می شود.

علاوه بر تمامی موارد گفته شده در قسمت قبل مشتری باید در هنگام تحویل بار میلگرد به گواهینامه محصول دقت کند. این گواهینامه را گواهینامه فنی می گویند که برای بارهای بیشتر از 25 تن است. همچنین این گواهی از سمت تولید کننده به مصرف کننده داده می شود و حاوی اطلاعات زیر است:

  • نام و نشانی شرکت تولید کننده
  • شماره گواهینامه
  • علامت مشخصه
  • تاریخ صدور گواهینامه

انبارهای میلگرد

به طور کلی بندیل هایی که از وزن کمتر از 25 تن برخوردارند و یا ترکیبی از انواع محصولات موجود در کارخانه مربوطه می باشند را می توان از نمایندگی ها یا بنگاه های مربوط به آهن آلات تهیه کرد. اما این مکان ها به دلیل پرداخت هزینه های نگهداری میلگرد، محصول را به قیمت بیشتری نسبت به کارخانه تولیدی آن به فروش می رسانند. در ارتباط با نگهداری این بندیل ها می توان گفت که بندیل باید در مکان هایی به دور از هرگونه رطوبت یا میکروب حفظ شود. زیرا در غیر این صورت این محصول می تواند دچار خوردگی یا زنگ زدگی شود.

انبار بندیل میلگرد

همچنین انبار این محصول باید به حدی بزرگ باشد که بندیل ها دچار خمیدگی نشوند و از هرگونه آسیب ضربه یا بریدگی حفظ شوند. در نکته آخر از این مقاله ایران فرمینگ می توان گفت که بندیل های میلگرد نباید روی زمین قرار بگیرند و حتما باید در زیر و روی آن ها پوششی وجود داشته باشد که این پوشش ها می توانند از زنگ زدگی یا خوردگی میلگرد جلوگیری کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *