تفاوت گالوانیزه گرم و سرد

تفاوت گالوانیزه گرم و سرد در چیست ؟

در این پست به تفاوت گالوانیزه گرم و سرد  به صورت کامل پرداختیم :

گالوانیزه: گالوانیزه کردن به 2 روش کلی (گالوانیزه گرم) و (گالوانیزه سرد) صورت می گیرد که در این مقاله قصد توضیح آن را داریم:

تعریف عمل گالوانیزه

گالوانیزه: یک پوشش مقاوم آهن آلات است از جنس فلز روی، که از زنگ زدگی و خوردگی جلوگیری میکند.
گالوانیزه کردن : یک فرآیند تخصصی برای حفاظت از فولاد است.
در صنایع بسیاری به فولاد مقاوم نیاز داریم. به همین علت در صنایع تولید و شکل دادن فولاد، از فرآنید گالوانیزاسیون استفاده می شود.
گالوانیزه به معنای خلق یک لایه بسیار نازک بروی سطح رویی یک فولاد می باشد.
این لایه نازک، به عنوان پوست و محافظ این فولاد عمل خواهد کرد. این محافظت جلوگیری از خوردگی فولاد می باشد. این عمل در بسیاری از صنایع، از جمله صنایع ساخت و ساز ورق گالوانیزه، مفتول گالوانیزه، لوله گالوانیزه و … مؤثر و کارآمد می باشد. مهندسین و صنعت کاران از فولاد گالوانیزه شده استفاده می کنند. برای اینکه خوردگی برای چنین فولادی کمتر اتفاق خواهد افتاد و دیگر نیازی نیست نگران آینده این فولاد ها باشند و از طرف دیگر، نیازی نیست عمل های امنیتی دیگر برای محافظت از فولاد را انجام دهند.

از این صفحه هم حتما دیدن فرمایید :مشاوره و فروش انواع ورق رنگی 

فرایند تولید ورق گالوانیزه به روش گالوانیزه گرم :

 

در ابتدای شروع فرایند کلاف ورق ها ی روغنی از هم باز می شوند.
ورق های نورد سرد یا همان ورق های روغنی با استفاده از فرایند جوشکاری به همدیگر متصل شده و به شکل نوار پیوسته وارد خط تولید میشود.

ورقهای روغنی به منظور تمیز کاری اسید شویی می شوند به این صورت که سطح ورق ها با مواد قلیایی چربی زدایی شود وسپس برس زنی شده و با آب گرم شسته می شوند. و در پایان کار تمیز کاری با هوای داغ خشک شده تا ناخالصی از سطح ورق زدوده شود.

کلاف تمیز شده ورق ، وارد گروه های آنیل محافظت شده با اتمسفر می شود. ورق ها طی سه مرحله پیشگرم، گرم کردن، همدمایی متناسب با کاربرد محصول هدف، آنیل شده و جهت ورود به حمام مذاب روی ،به وسیله سیستم خنک کننده سرد می شود.

کلاف های آنیل شده به طور کامل در حمام مذاب روی غرق می شوند و که بعد از خروج از حمام مذاب روی، لایه نازکی از فلز روی بر هر دو سطح ورق نشسته است.

پس از خروج ورق از مذاب، بلافاصله ضخامت پوشش روی توسط جت هوا تنظیم می شود.

پس از خروج ورق با تنظیم سیکل خنک کاری جت هوا، اندازه گل بوته های پوشش گالوانیزه تحت کنترل قرارمی گیرد. دمش هوا و همچنین پاشش اب دمای ورق را کاهش داده ،و ورق وارد تانک آب سرد می شود و در نهایت از طریق دمش هوا ورق را خشک می نمایند.

به وسیله دستگاه ضخامت سنج ضخامت پوشش روی کنترل شده و همچنین صافی و زبری سطح آن ازطریق نورد پوسته ای اصلاح می گردد.
ورق گالوانیزه حاصل شده ازمراحل قبل را کروماته می کنند به جهت جلوگیری از شوره زدن آن در هنگام نگهداری در انبار.
کروماته کردن : یعنی لایه نازکی از محلول کروم را روی سطح ورق پاشیده و خشک می کنند.

کلاف گالوانیزه تولیدی پس از بازرسی و کنترل کیفی و تایید ورق، توسط دستگاه روغن کاری الکترواستاتیک بر سطح ورق روغن محافظ پاشیده می شود.

و درآخر محصول نهایی بسته بندی شده و روانه بازار مصرف می شود .

تفاوت گالوانیزه گرم و سرد

تفاوت گالوانیزه گرم و سرد

گالوانیزه سرد

گالوانیزه سرد فرایند رنگ آمیزی سازه های فولادی و نمای بیرونی آنها با رنگ های غنی از روی است. این روش به وسیله برس یا اسپری انجام می‌پذیرد. این رنگ‌های غنی از روی که معمولاً حاوی 92-95 Z هستند، می‌توانند سطوح فولادی و لوله‌های سازه‌‌ها را که در معرض طیف گسترده‌ای از محیط‌های خورنده جوی مانند پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها، پل‌ها، ساختمان‌ها، تجهیزات معدن و غیره قرار می‌گیرند، استفاده شوند. با این حال، ذرات روی موجود در رنگ یا روکش باید به اندازه کافی زیاد باشد تا هدایت الکتریکی بین فولاد و روی را افزایش دهد. گالوانیزه سرد می‌تواند مانند گالوانیزه گرم، حفاظت کاتدی ایجاد کند همان میزان حفاظت با میزان حفاظت کاتدی گالوانیزه گرم برابر نیست و بسیار کمتر است. از آنجا که گالوانیزه سرد فقط یک پوشش است، نمی‌تواند از نظر شیمیایی به فلز بچسبد و به همین دلیل از دوام و مقاومت بالا در برابر سایش برخوردار نیست. گالوانیزه سرد برای کاربردهای مقرون به صرفه و سریع بر روی سازه‌ها و اجزای کوچکتر ایده آل است.

تفاوت گالوانیزه گرم و سرد

استانداردهای گالوانیزه

پوشش گالوانیزه که همان آبکاری به وسیله عنصر اصلی روی و برخی عناصر دیگر بر سطح فلزات پایه همچون آهن و استیل و آلومینیوم است ، دارای دو پارامتر اصلی ضخامت پوشش نشانده شده و نوع دانه های شکفته یا همان اسپنگل ها است. یک سطح گالوانیزه شده، اصولا دارای چند لایه گوناگون می باشد که از سطح خارجی شروع شده و به فلز پایه که آهن یا استیل است می رسد.

پارامتر ضخامت پوشش یک مولفه بسیار مهم در عملکرد محصول است و باید مطابق با آخرین استاندارد باشد. اگر ضخامت زیاد بر روی محصول ایجاد شود خواص مقاومت به فرسایش و خوردگی بیشتر می شودولی انعطاف پذیری و فرم پذیری محصول کاهش پیدا می کند. از طرفی ضخامت پوشش کمتر به معنی جوش پذیری و فرم پذیری بهتر است. بنابراین می بایست این ضخامت در یک بازه معین قرار گیرد.

ضخامت پوشش را میتوان از نظر دیگری بررسی کرد و آن هم مقدار وزن پوشش در بازه سطح است، این مبنای تست های کیفی خط تولید نیز است.

امیدوارم این پست تفاوت گالوانیزه گرم و سرد  در چیست ؟ برای شما عزیزان مفید بوده باشد .

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.