کاربردهای ورق سیاه

کاربردهای ورق سیاه در زندگی امروزی بسیار زیاد می باشد و نمی توان جهان را بدون وجود آنان تصور نمود. از خانه و مسکن مورد استفاده مردم تا تک تک لوازم زندگی روزمره به نوعی از فلزات و آهن آلات ساخته شده ‌اند.در این مقاله که در وب سایت ایران فرمینگ نوشته شده است به توضیح این محصول فولادی می پردازیم:

کاربرد ها می توان آهن آلات و فلزات را در دو دسته کلیه ساختمانی و صنعتی تقسیم بندی نمود که طبیعتاً نوع فرآوری و همچنین تکنولوژی ساخت هر یک از انواع مورد استفاده در صنعت یا ساحتمان نیز بسته به شرایط مورد نیاز کاربری متفاوت است.

ورق های آهنی از پرکاربردترین محصولات صنایع فلزی به شمار می روند که خود به دو صورت رول فرم و شیت در بازار موجود هستند که برای ساخت هر یک فناوری خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. در این مطلب به انواه ورق سیاه و ویژگی های آن ها اشاره خواهیم نمود.

از متداول ترین انواع ورق های موجود در بازار ورق های سیاه معمولی و ورق های سیاه صنعتی است که در کارخانه های مختلفی تولید و به بازار ارائه می گردند. ورق سیاه معمولی بیشتر در ساختمان و سوله مورد بهره برداری قرار می گیرد و برای ساخت آن استاندارد مورد استفاده، ST37 می باشد. ورق های سیاه صنعتی نیز معمولا در صنایع پتروشیمی، سدسازی و …. مورد استفاده هستند.

ورق های آهن از نظر نوع نورد به دو نوع ورق های نورد سرد و نورد گرم تقسیم بندی می شوند. در صورتی که ورق از فرآیند نورد سرد به دست آید، محصول ورق روغنی نام می گیرد.

فرآیند نورد گرم

در فرآیند نورد گرم که در کارخانه های مجهز صورت می پذیرد، اجزای تشکیل دهنده ی ورق در دمایی بالا ذوب می شوند و در نتیجه محصول به دست آمده رنگی مات دارد و وجه تسمیه ورق سیاه برای آن ها نیز همین موضوع است.

در ابتدا شمش های آهن با نورد گرم به ورق، مفتول، میلگرد یا هر مقطع دیگری می تواند تبدیل شود که در این مطلب مقصود ما ورق است. از محصولاتی در این فرآیند تولید می شود شمشال است که به تختال تبدیل می شود و در سایر مراحل نورد گرم مورد بهره برداری قرار می گیرد.

روند کار در فرآیند نورد گرم اینگونه است که دمای تختال ها به 1280 درجه سانتی گراد رسانده شده و ضخامت ورق ها به مرور در طول مراحل کار کاهش می یابد تا در نهایت به عددی بین 1.2 تا 16 میلی متر برسد و در نهایت به صورت کویل روانه بازار شود. به طور دقیق تر تختال ها را ابتدا در کوره های پیش گرم حرارت می دهد تا یک پوسته اکسیدی روی آن ها شکل گیرد.

سپس عمل پوسته شویی را روی تختال ها انجام می دهند تا پوسته ی اکسیدی را از بین ببرند. در مرحله ی بعدی قطعات را از بین غلطک ها عبور می دهند تا ضخامت تختال ها کاهش یابد و این مرحله را اصطلاحا نورد خشن می نامند و محصول این مرحله را ورق گرم می نامند.

گام آخر

در گام آخر هم ورق ها به مرحله نورد نهایی انتقال پیدا می کنند که هدف از آن کاهش ضخامت است ورق ها است. در این مرحله ورق ها به خط نورد نهایی متشکل از 5 تا 7 قفسه انتقال پیدا کرده و به ضخامتی بین 1و8 تا 3 میلیمتر کاهش پیدا کند. البته در نهایت ورق ها برای ارائه به بازار باید به ضحامتی حدود 1.5 تا 100 میلی متر برسند.

ورق های فولاد سیاه یا Hot Rolled Sheet هم از فرآیند نورد گرم بدست می آیند و در مقایسه با ورق های فولادی نورد سرد نازکتر هستند.

ورق های گالوانیزه گرم هم از یک فولاد کم کربن که به نام A36 و A1011 تولید می شود که اولی خاصیت جوش پذیری زیاد و دومی استحکام زیاد دارد.

در بسیاری از موارد به منظور تکمیل عملیات نورد گرم، مواردی چون بهبود خواص مکانیکی، برش سبک و سنگین ورق ها، تسطیح ورق ها و همچنین کم کردن وزن کلاف نیز صورت می پذیرد.

نکته مهم این است که در فرآیند نورد گرم اگر آلیاژهای تیتانیوم و آلومینیوم به آهن افزوده شود، می توان محصول را برای ساخت تیر و ستون های ساختمانی و صنعت تولید بدنه هواپیما و خودرو بهره برد. در واقع پس از نورد، محصولاتی واسط به دست می آید که از آن ها جهت ساخت محصول نهایی استفاده می گردد.

ورق سیاه

اجزای خط نورد گرم

– کوره های پیش گرم: در این کوره ها تختال های وارد شده تا 1250 درجه سانتی گراد تحت حرارت قرار می گیرند تا عیوب ساختاری فلز و به ویژه فولا از بین رود. اگر حرارت به درستی انتخاب شود، در هزینه کار نورد گرم صرفه جویی شده و از تشکیل رسوبات سخت نیز جلوگیری می گردد.

– قفسه های نورد خشن: پس ار اینکه تختال ها پوسته زدایی شده و همچنین یک مرحله خنک کاری را طی نمایند، به قفسه های نورد خشن ارسال شده و ضحامت آن ها با استفاده از غلطک های نورد کاهش یابد.

– جعبه کلاف: پس از قفسه های نورد خشن، ورق ها به جعبه کلاف منتقل می شوند تا پوسته ها شکسته و خواص مکانیکی یکنواخت در ورق ها ایجاد گردد. این مهم از طریق همگن سازی دما میسر می گردد. سپس ورق ها پس از یک مرحله پوسته زدایی باید برای مرحله نورد نهایی ارسال گردند.

– قفسه های نورد نهایی: مرحله نورد نهایی ورق ها در 5 تا 7 قفسه صورت می گیرد که در آن ورق ها با سرعت 10 تا 20 متر بر ثانیه عبور داده می شوند تا ضخامت ورق ها به 1 تا 4 میلیمتر برسد. قفسه های 4 غلطکه معمولا در این مرحله از کار برای تنظیم ضخامت ورق ها مورد استفاده قرار می گیرند.

– مرحله کاهش دما: در این مرحله ورق هایی که پس از عبور از قفسه های نورد نهایی بسیار داغ شده اند خنک شده و به دمای 580 درجه سانتی گراد می رسند. تا راهی مرحله کلاف پیچی شوند.

– کلاف پیچی: در مرحله آخر پس از نورد نهایی و کاهش دما و خنک کاری، ورق ها باید به صورت کلاف برای مصرف در بیابند و به بازار و کارخانجات دیگر برای تولید محصولات صنعتی ارسال گردند.

ضخامت ورق سیاه

ورق سیاه در ابعاد بسیار متنوع تولید شده به بازار ارائه می گردند که هر یک مشتری خاص خود را دارد. ضخامت آن ها می تواند از 1.5 تا ۱۰۰ میلی ‌متر متغیر باشد. عرض استانداردی که برای ورق سیاه به طور معمول لحاظ می گردد 100، ۱۱۵، ۱۵۰، و ۲۰۰ سانتیمتر می باشد. البته واضح است که چنانچه ورق سیاه با هر یک از عرض های یاد شده سفارش داده شود، از نظر طول تفاوتی نداشته و در تولید ورق ها از نظر طول به هیچ از محدودیت در نظر گرفته نمی ‌شود و کاملا متناسب با نیاز بازار و خواست مشتری انتخاب می گردد.

نکته قابل ذکر این است که علاوه بر استانداردهای تولید، ضخامت های ورق ها نیز در وزن و قیمت ورق سیاه فاکتوری موثر به شمار می رود.

 

این مقاله را نیز حتما بخوانید : ورق گالوانیزه چیست ؟

کاربردهای ورق سیاه

ورق های سیاه با توجه به استانداردهای مختلفی که در ساخت آن ها لحاظ می گردد، می ‌توانند کاربردهای بسیار متنوعی داشته باشند. زیرا هر یک بر اساس استاندارد هایی مخصوص و با خواص خاصی تولید شده و مناسب همان کاربرد می ‌باشند. مهمترین کاربردهای ورق سیاه عبارتند از: کشتی سازی، تانکر سازی، خودروسازی، صنایع فلزی سنگین، صنعت ساختمان، و همچنین ساخت و تولید مخازن خاص.

قیمت ورق های سیاه

ورق های سیاه هم به صورت وارداتی و تولید کارخانجات خارجی و هم تولید داخل در بازار موجود است. خوشبختانه کیفیت ورق های سیاه داخلی بسیار بالا بوده و به لحاظ قیمت نیز شرایط رقابتی مناسبی نسبت به تولیدات شرکت های خارجی دارند.

قیمت ورق های سیاه تولید کارخانه های مختلف و کشورهای مختلف یکسان نیست و جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت روز انواع ورق فولادی از جمله ورق های سیاه با شماره های گروه ایران فرمینگ تماس حاصل فرموده و از صفحه اینستاگرام ایران فرمینگ دیدن فرمایید

شماره های تماس: 09121127787-09120414100

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *