ورق گالوانیزه چیست ؟

یکی از راه های حفظ آهن و فولاد در برابر چنین مخاطرات و تهدید هایی، ایجاد پوشش محافط روی سطح آنها می باشد که علاوه بر حفظ خواص فلزات مادر، آنها را از زنگ زدگی محافظت نماید. فرایند گالوانیزه کردن فلز توسط لایه محافظی از دیگر فلزات مقاوم به ویژه روی بهترین و متداول ترین این روش ها به شمار می رود و با کمک آن دیگر نگرانی خاصی در مورد تضعیف و تخریب ورق ها و سازه های فولادی و آهنی وجود نخواهد داشت. می خواهیم در مقاله “ورق گالوانیزه چیست؟”  که توسط تیم تحریریه ایران فرمینگ نوشته شده است به توضیح این محصول یعنی ورق گالوانیزه بپردازیم.:

گالوانیزه کردن روشی برای حفظ خواص فلزات

ورق های فولادی و آهنی که در کاربردهای متنوع صنعتی و همچنین در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند، نقاط ضعفی دارند که یکی از اصلی ترین این موارد، تهدید آنها در برابر رطوبت به حساب می آید. به طور معمول فولاد و آهن در صورتی که در معرض رطوبت باشند، به مرور زمان زنگ زده شده و دچار تضعیف و فرو ریختگی می ‌شوند.

از این رو متخصصان شیمی و مهندسی مواد دنبال راه چاره ای برای این تهدید بزرگ و حفظ خواص آهن و فولاد بوده اند و راه های موثری برای حل این مشکل یافته اند.

به طور خلاصه می توان گفت  آهن گالوانیزه آهنی است که با یک لایه روی پوشانده شده باشد تا در برابر زنگ زدگی در مجاورت رطوبت حفاظت شود و حتی در زمانی که پوشش دچار شکستگی گردد نیز فلز مادر از زنگ زدن محفوظ باقی می ماند.

غوطه وری ورق آهنی در حوضچه روی مذاب اقتصادی ترین روش گالوانیزه کردن ورقه های آهنی است که در ادامه مطلب به آن به تفصیل خواهیم پرداخت. پوشش یا Coating به میزانی از روی که روی دو سطح ورق می نشیند گفته می شود و واحد آن گرم بر متر مربع می باشد.

ضخامت فرآیند گالوانیزه

ضخامت پوشش روی ورق گالوانیزه می تواند متفاوت باشد و بر اساس جرم پوشش فلز روی آنها تعیین می گردد به طور معمول میزان آن از ۱۰۰ تا ۳۵۰ گرم بر متر مربع متغیر است. میزان فلز روی که روی سطح آهن را می پوشاند هر چقدر بیشتر باشد، ورق اصطلاحا دارای کتینگ بالاتری است.

ورق های در بازار که تولید کشور چین هستند، اغلب دارای کتینگ بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ و ورق های تولید ژاپن، کره جنوبی و هند، کتینگ های بالاتر و حدود ۱۸۰ نیز دارند.

از نظر فنی در هنگام فرآیند گالوانیزاسیون، بین آهن و روی پیل الکتروشیمیایی تشکیل می شود و در این واکنش روی به جای آهن به عنوان آند و آهن به جای روی به عنوان کاتد قرار می گیرد. در این هنگام روی بر اساس خاصیت شیمیایی خود که فلزی فعال تر از آهن به حساب می آید، در معرض اکسیژن و رطوبت موجود در محیط اکسید می شود.

ورق گالوانیزه

تاریخچه

از نظر تاریخی اولین بار در سال ۱۷۴۲ میلادی شیمیدانی فرانسوی به نام ملوین روشی برای پوشاندن سطح آهن با فرو کردن آن در روی مذاب ارائه نمود و سپس در سال ۱۸۳۶ میلادی دیگر شیمیدان فرانسوی به نام سورل روشی دیگر را برای پوشاندن آهن با فلز روی ارائه کرد. روش ارائه شده توسط سورل بدین صورت بود که ابتدا سطح آهن را سولفوریک اسید تمیز نموده و آن را در فلاکس آمونیوم کلرید فرو می برند.

در طی قرن 20 میلادی این روش به سرعت تکامل پیدا کرده و در سراسر دنیا متداول شده است.

این مقاله را نیز حتما بخوانید : ورق آلوزینک چیست ؟

روش غوطه وری در حوضچه های روی مذاب

معمول ترین و مقرون به صرفه ترین روش برای گالوانیزه کردن فولاد و آهن، غوطه وری ورق در حوضچه روی مذاب می باشد. به طور معمول بیشترین بازدهی و مقاومت در برابر خوردگی در اثر کار با این روش گالوانیزاسیون حاصل می‌ گردد.

این روش که یکی از قدیمی ترین و پر کاربرد ترین روش های مقابله با خوردگی و زنگ زدگی سطوح آهنی و فولادی در دنیا محسوب می گردد، در واقع با ایجاد یک لایه محافظ الکترولیت بین محیط مجاور و سطح فولاد یا آهن موفق به انجام محافظت از سطح این فلزات می گردد.

البته باید در نظر داشت که میزان ضخامت پوشش روی که روی سطح فولاد و آهن قرار می ‌گیرد و همچنین شرایط محیطی که ورق در مجاورت آن قرا می گیرد، می‌ تواند در میزان مقاومت ایجاد شده و همچنین طول عمر ورق تاثیر گذار باشد.

پروسه گالوانیزاسیون

در پروسه گالوانیزاسیون از طریق غوطه وری ورق در حوضچه روی مذاب به طور معمول چند لایه محافظ روی سطح ورق قرار می گیرد و این لایه ها به طوری به فلز پایه چسبیده می ‌شوند که در واقع به جزئی از سطح فلز پایه تبدیل می ‌گردند و دیگر قابل جدا کردن نمی باشند.

در حقیقت این لایه محافظ از جنس روی که در اثر گالوانیزاسیون به بخشی از ورق شده است نسبت به فلز پایه نقش آند را بر عهده گرفته و با محیط اطراف خود واکنش شیمیایی انجام می دهد تا یک لایه محافظ متشکل از اکسید روی، کربنات روی، و هیدروکسید روی بر سطح خارجی تشکیل گردد.

کربنات روی که در اثر این واکنش ایجاد می شود، با گذشت زمان می تواند یک سطح مناسب برای رنگ کردن فراهم نماید. به بیان ساده تر می توان گفت لایه پوشش از جنس روی برای محافظت لایه زیرین که از جنس فلز آهن و فولاد است، خود را قربانی کرده و به واکنش شیمیایی با اکسیژن و رطوبت محیط تن می دهد تا لایه ای محافظ در سطح تشکیل گردد.

 

انواع تقسیم بندی ورق های گالوانیزه

در کارخانه ها به طور معمول ورق های گالوانیزه به دو صورت رول فرم و فابریک تولید و به بازار عرضه می گردند.

ورق های رول فرم

ورق های گالوانیزه رول فرم موجود در بازار به طور معمول ضخامتی بین 0.18 تا ۶ میلیمتر دارند و عرض استاندارد آن ها نیز 100 و 125 سانتیمتر است. رول های موجود در بازار، بسته به عرض و ضخامت و همچنین کارخانه تولید کننده می توانند بین 5 تا 7 تن وزن داشته باشند.

ورق های گالوانیزه فابریک نیز به دو اندازه استاندارد فابریک 2000*1000 و فابریک 2500*1250 میلیمتر تولید می شوند.

ورق های گالوانیزه از نظر ظاهری نیز طبقه بندی می شوند که به طور معمول به سه دسته تقسیم می شوند: ورق های گالوانیزه بدون گل، ورق های گالوانیزه گل ریز، و ورق های گالوانیزه گل درشت.

این تقسیم بندی بر اساس شکل گیری کریستال یا گل گالوانیزه روی ورق است که کریستال ها بنا بر سرعت سرد شدن ورق و مقدار روی به کار رفته به عنوان پوشش روی فولادی آهن تقسیم بندی می شوند. وجود گل یا Spangle در ورق های گالوانیزه به علت ناخالصی در روی در هنگام سرد شدن ورق و کریستال شدن روی مذاب روی ورق سرد می باشد.

کاربرد ورق های گالوانیزه

با توجه به مقرون به صرفه بودن استفاده از فولاد و آهن گالوانیزه امروزه کاربرد آن بسیار وسیع شده است و در موارد بسیار متنوعی چون ساخت ساختمان و به ویژه پوشش بیرونی سازه ها، سقف های شیروانی، کانال کولر، کابینت آشپزخانه، لوله های آب، گلخانه ها، پل ها، استادیوم های ورزشی، پایه چراغ خیابان ها، صنایع مختلف از جمله اتومبیل سازی و به طور کلی هر جایی که بیشتر در معرض رطوبت است و احتمال زنگ زدگی و خوردگی را می توان متصور بود، به کار می روند.

 

قیمت ورق های گالوانیزهتولید کارخانه های مختلف و کشورهای مختلف یکسان نیست و جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت روز انواع ورق فولادی از جمله ورق های گالوانیزه با شماره های گروه ایران فرمینگ تماس حاصل فرموده و از صفحه اینستاگرام ایران فرمینگ دیدن فرمایید

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *