ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه چیست و انواع روش تولید آن

در این پست یه ورق گالوانیزه چیست و نحوه تولید آن به صورت کامل در ادامه پرداخته ایم تا شما را با این ورق پر کاربرد آشنا کنیم :

برای تولید ورق گالوانیزه، ابتدا ورق های فولادی به شیوه نورد سرد و گرم تولید می شوند. سپس طی یک فرآیند خاص ورق های فولادی گرم را گالوانیزه می کنند. برای تولید ورق گالوانیزه، کارشناسان از جنس عنصر روی یک لایه ی نازک بر سطح بیرونی ورق می کشند.

با روش گالوانیزه کردن یا به عبارت دیگر اندود کردن ورق به وسیله عنصر روی، موجب افزایش مقاومت این نوع ورق های فولادی در برابر خوردگی ها و زنگ زدگی های احتمالی می شود.

ورق گالوانیزه، ورق هایی می باشند که در صنایع کاربرد های متفاوتی دارند. به دلیل استفاده از پوشش روی که در سطح خارجی آنها به کار رفته دچار زنگ زدگی و خوردگی نمی شوند.  این مسئله، مهمترین دلیل محبوبیت ویژه ورق های گالوانیزه است.

کاربرد ورق گالوانیزه 

از ورق گالوانیزه در تولید و ساخت وسایلی مانند: شیروانی منازل، کانال کولر، لوله آب، لوله های بخاری و هر مکانی که احتمال زنگ زدگی و خوردگی آهن در آن وجود دارد استفاده می شود. برای آلیاژهای آهنی که کربن آنها حدود 1.5 درصد  باشد و اکثرا با فلزات دیگر همراهند، اصطلاح فولاد (Steel) بکار برده می شود. خاصیت فولاد به میزان کربنی که در آن موجود است و عملیاتی که برای حرارات آن انجام می گیرد بستگی دارد.

ورق گالوانیزه به شکل فابریک و رول فرم در کارخانه ساخته می شود. ضخامت ورق گالوانیزه رول فرم در اندازه 0.18 تا 6 میلیمتر است. در عرض های 100 سانتی متری و 125 سانتی متری ساخته می شود.

ورق گالوانیزه فابریک نیز در دو اندازه فابریک 2000*1000 میلی متری و فابریک 2500*1250 میلی متری ساخته می شود.

وزن ورق گلوانیزه که به صورت رول می باشند به ضخامت رول، عرض رول و کارخانه سازنده آن بین 7 تا 5 تن است.

انواع ورق گالوانیزه

مزایا ورق گالوانیزه چیست ؟ 

10 مزیت استفاده از ورق گالوانیزه به شرح ذیل می باشند

 1. هزینه پایین:

روش گالوانیزه کردن در مقایسه با دیگر روش های که برای جلوگیری از خوردگی انجام میگیرد هزینه کمتری دارد.

 1. هزینه پایین برای نگهداری و تعمیرات:

هزینه نگهداری و تعمیرات روش تولید ورق گالوانیزه نیز نسبت به دیگر روش های جلوگیری از خوردگی کمتر می باشد.

 1. طول عمر بالا:

طول عمر ورق گالوانیزه در محیط هایی که در آن ها خوردگی آهن بالا است در حدود 20 تا 30 سال است.

 1. اعتبار:

در خصوص انجام عملیات گالوانیزه کردن ورق های فولادی استانداردهای مختلفی در زمینه ایجاد پوشش نازک مورد بررسی قرار گرفته است. که نشان دهنده نحوه عملکرد لایه روی و طول عمر ورق های گالوانیزه است، که این استاندارد ها برای مصرف کننده قابل اعتماد است.

 1. دوام پوشش: پوششی که از طریق ورق های گالوانیزه ایجاد می شود به خاطر داشتن یک نوع ساختار متالورژیکی خاص می باشد. در برابر صدمات مکانیکی دارای مقاومت مناسبی هستند و نیز در مقابل سایش و خوردگی مقاومت بالایی دارند.
  1. محافظت در مقابل صدمات محیطی به شکل اتوماتیک:

  ورق های گالوانیزه  به خاطر این که در فولاد نفوذ کرده اند به صورت کاتد عمل می کنند. به همین خاطر می توانند مقاطع ریزی که بر روی سطح فولاد وجود دارند را در برابر خوردگی ها و صدمات محیطی، محافظت کنند.

  1. محافظت کامل:

  پوشش ورق گالوانیزه ایجاد شده می تواند تمام قسمت ها و سطوح فولاد را اعم از زوایا، فرورفتگی ها و جاهای بسیار کوچک را پر کند و از خوردگی جلوگیری نماید. بهترین پوشش در این زمینه، پوشش گالوانیزه است.

  1. بازرسی و کنترل بسیار آسان:

  ورق گالوانیزه را بدون نیاز به آزمایش های خاص و مخربی، به آسانی و تنها به وسیله چشم می توان  بازرسی و کنترل کرد.

  1. در کوتاه ترین زمان رسیدن به هدف:

  از مزایایی که باعث محبوبیت ورق گالوانیزه شده این است، که می توان ورقهای گالوانیزه را در محل مورد نظر استفاده کرد. در این حالت برای آماده سازی سطح نیازی به صرف زمان، برای رنگ کردن یا بازرسی نخواهد بود.

  1. محافظت کامل توسط ورق گالوانیزه:

  پروسه گالوانیزه کردن به شرایط آب و هوایی خاصی وابسته نیست.

ورق گالوانیزه رولی

اسازه lsf چیست ؟ در کجا استفاده می شود ؟

 

نحوه تشخیص ورق گالوانیزه 

در هنگام خرید ورق گالوانیزه اکثر افراد با چالش هایی روبرو می شوند چون نمی توانند اورجینال بودن آن را تشخیص دهند. ورق گالوانیزه معمولا دارای سطوح صیقلی، شفاف و براق بسیار فوق العاده ای هستند. روشی دیگری که می توان ورق گالوانیزه را تشخیص داد لیز بودن سطح آن است.

ورق گالوانیزه در چه صنایعی مورد استفاده قرار می گیرد؟ 

پانل های ساندویچی

– خودرو و کارخانجات

– صنعت اتومبیل

– در ساخت سقف ها

– استفاده در مهندسی ساختمان و عمران

– صنعت حمل و نقل

– صنایع لوله و کاغذ

– صنعت کشاورزی

– بیلبوردهای تبلیغاتی

– ساخت بشکه ها و تانک های ذخیره

– تابلو های و علائم راهنمایی و رانندگی

– قفسه ها و کابینت ها

– بدنه کاروان ها

– در مکان هایی که نیاز به رنگ آمیزی باشد

– صنعت الکترونیک

– سیستم تصفیه هوا و خنک کننده ها

– کابل ها و کانال ها

– مصارف خانگی و…..

ورق گالوانیزه کارخانه

مشاوره و فروش انواع ورق گالوانیزه اینجا کلیک کنید .

گالوانیزه گرم

گالوانیزه گرم به فرایندی گفته می شود که ضمن آن قطعاتی تولید شده پس ازشناور شدن در مواد مذاب روی یک پوشش از آلیاژ روی آهن یا پوشش روی خالص به پیوندهای فلزی به آهن متصل می شوند.

این فرآیند در حال حاضر به دو روش گالوانیزه تر و خشک انجام می گیرد. در گالوانیزه تر، در سطح مذاب مخلوط کلرید آمونیاکی روی پاشیده می شود. پس از مرحله آماده سازی، قطعات همزمان و مستقیما به فلاکس آغشته شده و به مذاب وارد می شوند. در گالوانیزه خشک، پس از مرحله آماده سازی، قطعات را درمحلول آمونیاکی روی قرار می دهند و پس از آغشته کردن، آن ها را برای خشک کردن در خشک کن قرار می دهند . در ادامه فرآیند آن ها را درون مذاب قرار می دهند. استفاده از پوشش گالوانیزه به سال 1724 برمی گردد. یک شیمیدان فرانسوی به نام Melouin برای اولین بار در آکادمی رویال فرانسه یک شیوه جدید پوشش مذاب روی بر روی آهن را توصیف کرد.

شیمیدان فرانسوی دیگر به اسم Sorel در سال 1836 پوشش مذاب روی را که Melouin توصیف کرده بود را ادامه داد. او برای این که آهن را توسط روی پوشش دهد در ابتدا در اسید سولفوریک آن را نه بار تمیز کرد. سپس با آغشته کردن آن بوسیله فلاکس کلرید آمونیوم در مخزن مذاب روی قرار داد و برای اولین بار قطعه فولادی گالوانیزه ساخته شد. گالوانیزه گرم موجب شده که طول عمر قطعات افزایش یابد. از این نظر که مقاومت آنها را در مقابل خوردگی الکتروشیمیایی و شیمیایی بالا می برد. این عوامل باعث شده در اکثر صنایع بخصوص در مکان هایی که در معرض خوردگی هستند صنعتگران به آن توجه خاصی داشته باشند.

 

روش های مختلف گالوانیزاسیون

 1. روش گالوانیزه سرد یا گالوانیزه الکتریکی؛ پوشش دهی در این شیوه به شکل الکترو شیمیایی انجام می شود. اکثرا از این شیوه برای گالوانیزه کردن قطعات فولادی در صنایع خاص استفاده می شود.
 2. روش گالوانیزه گرم؛ ورق های فولادی را در این روش در مخزن مذاب روی غوطه ور می کنند. فلز روی در مقابل خوردگی پوشش مقاومی ایجاد میکند، که به فلز پایه چسبندگی خود را در شرایط بسیار سخت عملیات شکل دهی حفظ خواهد کرد.

این عمل زمانی حائز اهمیت است که از خوردگی فولاد جلوگیری می کند. بخصوص هنگام پایین آمدن سطح مقطع فولاد در مواقعی که بیشتر در معرض خوردگی باشد. در دو سطح ورق هر چه میزان پوشش روی بیشتر باشد موجب بالا رفتن کوتینگ ورق می شود.

ضخامت پوشش ورق گالوانیزه به چه عواملی بستگی دارد؟ 

 1. قبل از گالوانیزه کردن عمل سرد کردن انجام شده باشد.
 2. چه زمانی ورق در مذاب روی فرو برده شود.
 3. شرایط سطحی ورق شامل چگونگی اسید شویی، بازشویی، پیشگرم و….
 4. خارج نمودن ورق با سرعت از مذاب روی.
 5. سرد کردن ورق با سرعت.

ورق گالوانیزه شده

فرآیند گالوانیزاسیون

 1. چربی گیری

چربی گیری اولین مرحله فرآیند تولید ورق گالوانیزه است. سطح قطعات در این مرحله از روغن، گریس، رنگ و هر نوع ترکیباتی باید پاک شود. بعضی از ترکیبات که باعث آلوده شدن سطح می شوند دراین مرحله پاک نمی شوند و در مرحله اسیدپاشی پاک خواهند شد.

 1. بارگذاری و تعلیق

وسایلی باید فراهم شود تا قطعات را بتوان در مرحله آماده سازی و غوطه ور کردن به صورت معلق جابجا کرد. قبل از آغاز مرحله آماده سازی حتما باید به این نکته توجه نمود، که از برخی آلودگی ها مانند گریس، روغن، رنگ و… از سطح قطعات پاک نمی شوند. منافذ و نحوه قرارگیری قطعات باید به شکلی باشد که مذاب روی و محلول های شستشو بتواند در تمام قسمت های قطعه در جریان باشد.

. اسید شویی

یکی دیگر از این مراحل فرآیند گالوانیزاسیون اسید شویی است که به خاطر برداشتن پوسته، رنگ و سایر اکسید های فلزی، قطعات را در حمام اسید کلریدریک غوطه ور می کنند. کاملا سطح فولاد می بایست از آلودگی زدوده شود که مذاب روی بتواند به صورت کامل نسبت به فولاد واکنش نشان دهد. ممکن است که زنگ زدگی های سنگین و عمیق به روش اسیدشویی به آسانی برطرف نشوند. به همین خاطر می توان از دیگر روش های مکانیکی برای تمیز کردن سطح قطعات قبل از اسید شویی استفاده نمود.

4.فلاکسین

قطعات ورق گالوانیزه پس از اسیدشویی در وان آب شسته خواهند شد. در انتهای مرحله آماده سازی قطعات را در حمام گرم کلرید آمونیاکی روی قرار می دهند و با آن آغشته خواهند شد.

امیدولرم ورق گالوانیزه چیست و پست های دیگر سایت ما برای شما مفید بوده باشد .

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.