تیرآهن 16

کاربردهای تیرآهن 16 چیست؟

کاربردهای تیرآهن 16 چیست؟ تیرآهن 16 یکی از پرکاربرد ترین سایز تیرآهن در ساختمان سازی است. تحمل بار و فشار بالا این تیرآهن دلیل اصلی استفاده از آن در صنعت ساختمان سازی عنوان شده است. تحمل بالا در برابر تنش ها و نیروهای برشی و خمشی در تیرآهن 16 منجر شده تا این محصول به یکی از بهترین و پرمصرف ترین مصالح ساختمانی تبدیل شود.

می دانیم؛ تمامی اجزای سازه بر روی اسکلت سازه سوار می شوند، به همین دلیل مقاومت اسکلت بسیار مهم و حیاتی است. استفاده از تیرآهن هایی با ضخامت بالا و مناسب ساختمان مهمترین بخش در ساخت بنا محسوب می شوند که مقاومت و ایمنی ساختمان را تضمین خواهند کرد. در ادامه این مقاله به کاربردهای تیرآهن سایز 16 و ویژگی های آن خواهیم پرداخت.

تیرآهن 16

تیرآهن 16

تیرآهن ها به صورت عمودی و افقی در ساخت سازه ها جهت بالا بردن مقاومت بنا استفاده می شوند. بر این اساس با توجه به نوع سازه و تعداد طبقات و حجم آن از تیرآهن هایی با ضخامت های مختلف استفاده می شوند. گفته شد؛ تیرآهن 16 از پرکاربرد ترین و پر مصرف ترین شاخه های آهن محسوب می شود که در بسیاری از سازه ها قابل استفاده می باشد.

لازم به ذکر است؛ هرچه ضخامت تیر آهن بیشتر باشد، استقامت سازه نیز به تبع بیشتر خواهد شد. تیرآهن مزبور یکی از انواع شاخه های آهن با ضخامت بالا و سنگین در صنعت ساختمان سازی محسوب می شود. بال های این تیرآهن 8 سانتی متر و جان آن نیز 16 سانتی متر می باشد و به شکل H انگلیسی می باشد. هر چه میزان ضخامت جان بیشتر باشد مقاومت در برابر نیروی خمشی نیز بیشتر می شود. این تیرآهن عمدتا در طول 12 متری تولید می شود.

ویژگی تیرآهن 16

تیرآهن 16 از محصولات فولادی پرمصرف است که استفاده از آن در انواع ساختمان ضرورت دارد. از ویژگی های این سایز از تیر آهن می توان به موارد زیر اشاره نمود؛

  • افزایش مقاومت بالای ساختمان در برابر همه عوامل جانبی مانند؛ وقوع زلزله
  • کاهش هزینه های ساخت و ساز
  • بالا رفتن کیفیت ساخت ساختمان
  • مقاوم در برابر عوامل و شرایط های جوی مانند خوردگی و زنگ زدگی
  • کاهش ضایعات مصالح در زمان ساخت
  • افزایش سرعت در اجرای سازه

کاربردهای تیرآهن 16

کاربردهای تیرآهن 16

حال که با ویژگی های تیرآهن 16 آشنا شدیم، لازم است تا با کاربردهای این تیرآهن نیز بیشتر آشنا شویم. این سایز از تیرآهن قابل استفاده در تیرهای اصلی و فرعی در اسکلت های فلزی می باشد. اما از متداول ترین کاربردهای این نوع از تیرآهن می توان به ساخت و ایجاد خرپا، ایجاد ستون، ایجاد نعل، پوشش سقفی و تیر ها اشاره نمود. در ادامه با کاربردهای مهم این تیرآهن بیشتر آشنا خواهیم شد.

ایجاد خرپای سازه

از کاربردهای مهم تیرآهن 16 می توان به ساخت خرپای سازه اشاره نمود. خرپا سازه ای است که برای استحکام برخی از سازه های بزرگ مانند ورزشگاه ها و سوله ها از آن استفاده می شود. مکانهایی که درگاه های بزرگی دارند نیاز به استفاده از خرپا برای افزایش مقاومت سازه دارند. در ساخت و ایجاد این مدل از سازه از تیرآهن سایز 16 استفاده می شود که نوع چینش و سایز تیرآهن در افزایش مقاومت آن بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

حتما از این مقاله هم دیدن فرمایید: تیر ورق چیست؟ انواع و کاربردها

پوشش سقف

برای پوشش سقف سازه های بزرگ از تیرآهن 16 استفاده می شود. در واقع ساخت پوشش سقفی با این سایز و مدل از تیرآهن نیز قابل اجرا می باشد و مقاومت آن را افزایش می دهد. دلیل استفاده از این نوع تیرآهن در پوشش سقف انتقال بار سقف به دیوارها خواهد بود. کیفیت ساختمان و مقاومت آن با اجرای تیرآهن مناسب و متناسب با سازه تضمین خواهد شد.

نعل سازه

ایجاد نعل سازه یکی از کاربردهای مهم استفاده از تیرآهن 16 می باشد. هدف از ایجاد نعل سازه کاهش فشار از درگاه سازه و انتقال آن به طرفین برای افزایش مقاومت می باشد. بنابراین برای وارد نشدن فشار بر یک قسمت بنا از تیرآهن های مناسب برای ساخت نعل سازه استفاده می شود. برای ساخت این سازه معمولا از تیرآهن سایز  16استفاده خواهد شد. استفاده از این سازه موجب افزایش مقاومت ساختمان می شود و دلیل استفاده از تیرآهن سایز  16 شکنندگی و اهمیت این سازه در ساختمان و مقاومت خوب تیرآهن می باشد.

پلهای لانه زنبوری

تیرآهن لانه زنبوری از تیرآهن های سبک و اقتصادی است که دارای مقاومت بالایی می باشد. برای ساخت و تولید برخی از سازه ها همچون ساخت پل از این نوع تیرآهن استفاده می شود. تیرآهن حفره دار که به آن لانه زنبوری نیز گفته می شود برای سازه هایی چون پل لانه زنبوری کاربرد دارد. تیرآهن های 16 نیز در بخشی از پل های لانه زنبوری قابل استفاده می باشند.

کاربردهای تیرآهن 16

مقاومت تیرآهن 16

تیرآهن 16 با علامت اختصاری  INP نشان داده می شود. این تیرآهن در زمره تیرآهن هایی با مقاومت و استقامت بالا در برابر نیرو های خمشی محسوب می شود. منظور از مقاومت بالا در این مدل از تیرآهن، قابل استفاده بودن آن در ساخت برخی از سازه ها می باشد.

لازم است بدانید؛ برای ساخت ساختمان ها و یا برج های بزرگ از این محصول استفاده نمی شود. این تیرآهن برای سازه های معمولی و کاربردهای فوق الذکر در متن قابل استفاده خواهد بود. به طور کلی در ساختمان هایی که بار وارد شده بر آن معمولی بوده از تیرآهن به عنوان رابط استفاده می شود.

نکات مهم در خصوص تیرآهن سایز 16

از دلایل ضرورت استفاده از تیرآهن 16 می توان به کاربردهای آن در متن اشاره نمود.در این مقاله از ایران فرمینگ دانستیم یکی از کاربردهای این نوع از تیرآهن استفاده از آن در ساخت ستون سازه می باشد. همواره ستون ها محور اصلی سازه های فلزی هستند که بار ساختمان را تحمل می کنند. بنابراین زمانی مجاز به استفاده از این سایز تیرآهن خواهیم بود که از مقاومت و استانداردهای آن مطمئن باشیم.

نکته مهم بعدی این است؛ علاوه بر استفاده از تیرآهن 16 در تیرهای اصلی می توان از آن به عنوان تیرهای فرعی در ساخت بنا استفاده کرد. به طور کلی تیرها به صورت عمودی و افقی قابل استفاده در اسکلت های فلزی سازه می باشند. معمولا زمانی از این سایز تیرآهن برای تیرهای فرعی استفاده می شود که ساختمان دارای طبقات زیاد و حجم بالا باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *