از سیر تا پیاز ورق رنگی

انواع و کاربرد ورق های رنگی بسیار متنوع می باشد. این ورقه ها در حقیقت ورق های گالوانیزه هستند که در طی دو مرحله به ضخامت ۲۰ الی ۲۵ میکرون در روی ورق و همچنین ۷ الی ۱۵ میکرون در پشت ورق یک لایه رنگ الکترواستاتیک کوره ای پوشانده می شود که در برابر خوردگی ها مقاومت و استحکام آن را چند برابر کرده و همچنین زیبایی منحصر به فرد از نظر ظاهری به آن می بخشد. در حقیقت ورق های رنگی برای کار در محیط هایی که درصد رطوبت در آنجا بالاست بسیار مناسب تر می باشد. در بازار ورق های رنگی را با نام تجاری ورق پیش رنگ نیز می شناسند.در این مقاله که در وب سایت ایران فرمینگ نوشته شده است به توضیح این محصول فولادی می پردازیم.

روش های تولید ورق های رنگی

به طور خلاصه روال کار به این صورت است که برای تبدیل ورق های گالوانیزه به ورق های رنگی ابتدا باید آنها را چربی زدایی کرده و سپس شستشو داد. در مرحله بعدی ورق ها کروماته می ‌شوند و به عبارتی دیگر آستر زیر رنگ اصلی روی آنها قرار می گیرد و بعد از آن رنگ پاشی روی سطح آنها صورت می پذیرد. پس از پاشیدن رنگ ورق ها را در کوره حرارت می دهند. حال این مراحل را به تفکیک شرح می دهیم:

– مرحله چربی زدایی:

برای اینکه ورق گالوانیزه به ورق رنگی تبدیل شود اولین مرحله چربی زدایی است که به دو روش صورت می گیرد:

  1. چربی زدایی به صورت سرد یا الکتریکی: این روش کیفیت چندان قابل قبولی ندارد و به همین جهت کمتر مورد بهره برداری قرار می گیرد همچنین با توجه به مصرف الکترولیت ها و نیاز به سرمایه ‌گذاری نسبتاً زیاد این روش اصلا توجیه اقتصادی نیز ندارد.
  2. شستشوی گرم با مواد قلیایی: هزینه این روش مناسب بوده و آن را دارای توجیه اقتصادی می ‌کند. همچنین سرمایه گذاری اولیه برای انجام این کار نیز توجیه ‌پذیر است. این روش که در صنایع فلزی بسیار متداول و مورد استفاده است به دو صورت غوطه وری و یا پاششی صورت می گیرد. صنعت قطعه‌ سازی نیز از این رو ش بهره فراوانی می برد

– مرحله شستشو و کروماته کردن:

پس از اینکه  ورق های گالوانیزه چربی زدایی شدند آنها را با آب گرم شسته و با باد گرم خشک می کنند. در این هنگام برای بالا بردن میزان مقاومت آن در برابر خوردگی و همچنین افزایش قابلیت چسبندگی رنگ به سطوح آن و کمک به جلوگیری از پوسته شدن رنگ پس از فرم دهی،  باید ورق ها کروماته شوند. در این مرحله رنگ اولیه از جنس پلی استر یا اپوکسی روی ورق قرار می گیرد که در واقع آستر زیر رنگ اصلی است. سپس آن را از کوره عبور داده و سرد می کنند تا لایه ای از رنگ پرایمر روی ساعت به صورت آستر ایجاد شود.

– مرحله رنگ کاری اصلی و کوره پزی:

مرحله نهایی قرار دادن رنگ نهایی و اصلی به شیوه الکترواستاتیکی روی سطح ورق است که این رنگ از جنس پلی استر، اپوکسی، پلی اورتان، پلی وینیل ایدین، فلوراید، اکریلیک و یا پلی آمید می باشد. در زیر ورق نیز رنگی از جنس اپوکسی که فرم پذیری بالا داشته باشند را می باشند و دو روی ورق پخته می شود که رنگ روی آن تثبیت گردد. عمدتاً لایه محافظی از جنس pvc یا pet روی سطح ورق درنهایت کشیده می شود.

رنگ الکترو استاتیک

پیشتر ذکر کردیم که رنگی که روی ورق های گالوانیزه برای تولید ورق های رنگی قرار می گیرد، به روش الکترواستاتیک کار می‌ شود. در حقیقت رنگ کوره ای الکترواستاتیک از ذرات خشک و ریز رزین با بار الکتریکی مثبت تشکیل شده و همین بار الکتریکی موجب شده که پودر رزین که حامل رنگدانه است به سطح فلز بچسبد. دلیل این موضوع این است که قطعه کار را به زمین که بار منفی دارد وصل میکنند و قطعه ذرات رنگ را به مانند یک آهنربا به خود جذب می کند.

کیفیت رنگ های الکترواستاتیک نسبت به رنگ های محلول محمودی بسیار بالاتر است در رنگ آمیزی با رنگ های محلول معمولی شرایط جوی و مهارت رنگ پاشی دو عامل مهم در کیفیت نهایی محصول است. اما رنگ های الکترواستاتیک به علت داشتن بار الکتریکی به صورت یکدست و با کیفیت بالا در هر شرایط جوی می ‌توانند به قطعه چسبیده و رنگی یکنواخت را ایجاد نمایند. همچنین در ادامه باید افزود که از نظر سازگاری با محیط زیست نیز رنگ های الکترواستاتیک دارای مزیت های بسیاری هستند.

مزیت های استفاده از  ورق های رنگی

اصلی ترین ویژگی های ورق های رنگی یعنی مقاومت بالای آنها در برابر زنگ زدگی و همچنین زیبایی ظاهری قابل توجه را می توان اصلی ترین مزیت های استفاده از ورق های رنگی دانست. ورق های رنگی در برابر رطوبت آب و هوا مقاومت بسیار بالایی داشته و در برابر شرایط جوی دچار تغییر رنگ و شکل مواجه نمی ‌شوند.

همچنین نسبت به محصولات مشابه زیبایی آن ها کاملا قابل توجه است و همچنین به نسبت قیمت آنان نیز ظاهری فوق العاده جذاب دارند. دیگه مزیت استفاده از ورق های رنگی نصب سریع و آسان آن هاست. همچنین همین مقاومت بالا موجب شده آنها بسیار یکپارچگی مناسبی داشته و به مرور زمان دچار شکستگی و خرد شدگی نشوند. وزن ورق های رنگی نیز بسیار کم بوده و همین سبکی موجب شده آن ها برای استفاده در ساختمان سازی مناسب باشند و در ایمنی بالای ساختمان در برابر زلزله نیز تاثیر فراوانی داشته باشد.

انواع و کاربرد ورق

انواع و کاربرد ورق رنگی

کاربرد ورق های رنگی بسیار زیاد می باشد و به ویژه و صنعت ساختمان سازی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین در تولید برخی از لوازم خانگی و صنعتی نیز استفاده فراوان دارند. همانطور که پیشتر ذکر شد ورق های رنگی نسبت به فولاد ساده مقاومت بسیار مناسبی در برابر رطوبت و محرک های اسیدی و قلیایی دارند و در عین حال شکل ظاهری شکیل تری نیز دارا هستند. عمده ترین کاربرد ورق های رنگی عبارتند از:

– بدنه و سقف انبار ها و کارگاه ها

– ساندویچ پنل برای پوشش سقف و دیوار و سقف شیروانی

– سقف کاذب نمای خارجی ساختمان، نماهای دکوراتیو و سایر کاربردهای موجود در صنعت ساخت و ساز

– صنایع فلزی به ویژه تولید مواردی چون کابینت

– بدنه کیس های کامپیوتری و دستگاه های الکترونیک

– بدنه یخچال ها ماشین های لباسشویی و ظرفشویی، اجاق گاز، آبگرمکن و سایر لوازم خانگی

– کانتینر ها و سایر موارد موجود در صنعت حمل و نقل

– بدنه ماشین آلات صنعتی و دیگ های بخار

– سردخانه ها

البته در برخی موارد به علت قیمت مناسب تر ورق های گالوانیزه در مقایسه با ورق های رنگی استفاده از ورق های رنگی توجیه اقتصادی ندارد.

 

قیمت ورق های گالوانیزه رنگی

در حال حاضر ورق های گالوانیزه رنگی تولید کارخانجات داخلی و همچنین ورق های گالوانیزه وارداتی در بازار کشور موجود هستند. متداول ترین ورق های تولید داخل عبارتند از: ورق گالوانیزه فولاد مبارکه، ورق گالوانیزه هفت الماس قزوین، ورق گالوانیزه سمنان. در میان این موارد بهترین کیفیت را محصولات شرکت فولاد مبارکه اصفهان دارد که استانداردهایی در حد بالاترین کیفیت های جهانی را ارائه می کند. در حال حاضر بیش از نیمی از نیاز بازار کشور به ورق های گالوانیزه رنگی توسط این شرکت های بزرگ و سایر کارگاه ها و شرکت های کوچک داخلی تامین می گردد. قطعا کیفیت کاری محصول تولید شده در کارگاه های کوچک را نمی توان با شرکت بزرگ صنعتی چون فولاد مبارکه مقایسه کرد. اما به طور کلی مرتب کیفیت تولیدات داخلی در این زمینه رو به رشد است.

متداول ترین ورق های گالوانیزه وارداتی رنگی نیز عبارتند از: ورق گالوانیزه رنگی چین، و ورق گالوانیزه رنگی جین دال هند.

قیمت ورق های گالوانیزه رنگی تولید کارخانه های مختلف یکسان نیست. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت روز انواع ورق فولادی از جمله ورق روغنی با شماره های گروه ایران فرمینگ تماس حاصل فرموده و از صفحه اینستاگرام ایران فرمینگ دیدن فرمایید.

شماره های تماس: 09121127787-09120414100

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.