با فرایند کامل بسته‌بندی ورق گالوانیزه آشنا شوید !

آیا تا به حال از ورق گالوانیزه استفاده کرده‌اید؟ به نظر شما برای بسته‌بندی ورق گالوانیزه چه اصولی را باید رعایت کرد؟ همان‌طور که می‌دانید، این نوع از ورق‌ها به صورت گسترده در صنایع مختلف و ساختمان‌سازی کاربرد دارند؛ به همین دلیل، فرایند ساخت  آن‌ها نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.

ورق گالوانیزه در حقیقت همان ورق‌های فولادی هستند که سطح آن‌ها توسط فلز “روی” پوشانده شده است. این کار باعث افزایش استحکام، زیبایی ظاهر و مقاومت در برابر خوردگی و تخریب می‌شود. تجربه نشان داده است که اگر ورق‌های گالوانیزه به طور استاندارد و اصولی بسته‌بندی نشوند، به سرعت تخریب شده و خواص خود را از دست خواهند داد. بنابراین در این نوشتار می‌خواهیم با فرایند بسته‌بندی ورق گالوانیزه به صورت کامل آشنا شده و یکی از معتبرترین شرکت‌های تولید کننده‌ی این ورق‌ها را به شما معرفی کنیم؛ پس ادامه‌ی مقاله را از دست ندهید…

بسته‌بندی ورق گالوانیزه چه اهمیتی دارد؟

به نظر شما بسته‌بندی ورق‌ها و محصولات گالوانیزه چه دلیلی دارد؟ چرا باید هزینه‌های زیادی برای بسته‌بندی ورق گالوانیزه صرف کنیم؟ پاسخ به این سوالات کاملا روشن است! ما در اینجا به برخی از دلایل اهمیت بسته‌بندی این محصولات اشاره می‌کنیم:

بسته‌بندی ورق گالوانیزه

1- جلوگیری از تخریب و آسیب دیدن سطح ورق

مهم‌ترین دلیل برای بسته‌بندی کردن محصولات گالوانیزه این است که آن‌ها را از تخریب و آسیب‌های سطحی  محافظت کنیم. همان‌طور که گفتیم، در ورق‌های گالوانیزه یک پوشش نازک از فلز “روی” وجود دارد که همین پوشش نازک باعث مقاومت آن در برابر آسیب‌ها می‌شود. حال تصور کنید که این لایه به هر دلیلی از بین برود! چه اتفاقی می‌افتد؟ قطعا آن ورق گالوانیزه مقاومت خود را در برابر تخریب و خوردگی از دست می‌دهد. بنابراین باید برای بسته‌بندی ورق گالوانیزه استانداردهای مشخصی را تعریف کرد.

2- سهولت در حمل و نقل با بسته‌بندی ورق گالوانیزه

از دیگر دلایل بسته بندی ورق‌های گالوانیزه می‌توان به سهولت در حمل و نقل و انبارداری اشاره کرد. از آنجا که ورق‌های فولادی دارای ابعاد و اندازه‌های مختلفی هستند، جابه‌جا کردن آن‌ها بسیار مشکل است و اگر به درستی بسته‌بندی نشوند، حمل و نقل آن‌ها سخت می‌شود. به همین منظور، معمولا ورق گالوانیزه را به صورت رول شده و با تسمه‌های فولادی بسته‌بندی می‌کنند.

3- افزایش مدت زمان نگهداری

جالب است بدانید که اگر فرایند بسته‌بندی ورق گالوانیزه به درستی انجام شود، مدت زمان نگه‌داری آن نیز افزایش پیدا می‌کند؛ چراکه در این بسته‌بندی‌ها تمامی سطوح و لبه‌های ورق پوشش داده شده و از زنگ زدن آن‌ها جلوگیری می‌شود. بنابراین مدت زمان بیشتری می‌توان آن‌ها را در انبارها نگه‌داری کرد.

 

این مقاله را نیز حتما بخوانید: چرا ورق گالوانیزه شوره می زند؟

انواع بسته‌بندی ورق‌های گالوانیزه

احتمالا تا اینجا شما هم اهمیت بسته‌بندی ورق گالوانیزه را درک کرده‌اید؛ حال می‌خواهیم به برخی از روش‌های بسته‌بندی کردن این محصولات بپردازیم؛ پس همچنان همراه ما باشید…

ورق گالوانیزه پس از مراحل تولید، وارد مرحله‌ی کنترل کیفیت می‌شود و اگر از این نظر مشکلی نداشته باشد، وارد فرایند بسته‌بندی خواهد شد. در این مرحله، معمولا از تسمه فولادی، تسمه گالوانیزه، ورق‌های کاغذی، مقوا و پالت‌های چوبی برای بسته‌بندی کردن ورق‌ها استفاده می‌شود.

به همین منظور ابتدا ورق گالوانیزه را رول کرده و سپس با کمک انواع تسمه‌ها محکم می‌کنند. این تسمه‌ها را می‌توان هم به صورت محیطی و هم به صورت شعاعی در اطراف ورق رول شده پیچید و از باز شدن آن جلوگیری کرد. لازم به ذکر است که انواع روش‌های بسته‌بندی ورق گالوانیزه را بر اساس تعداد این تسمه‌ها و متریال مورد استفاده به پنج گروه تقسیم می‌کنند که عبارتند از:

بسته‌بندی ورق گالوانیزه

1- بسته‌بندی 601 ورق‌های گالوانیزه

این روش، ساده‌ترین نوع بسته‌بندی برای محصولات فولادی است که در آن تنها از لبه‌های داخلی و خارجی ورق محافظت می‌شود و خبری از پوشش‌های محافظ سطحی نیست! بنابراین اگر می‌خواهید  ورق گالوانیزه را به مدت طولانی در انبار نگه‌داری کنید، بهتر است به سراغ این بسته‌بندی‌ها نروید.

 

2- بسته‌بندی 621 گالوانیزه

از جمله پرکاربردترین روش‌های بسته‌بندی ورق گالوانیزه می‌توان به بسته‌بندی 621 اشاره کرد که در آن تمامی سطوح گالوانیزه توسط ورق‌های محافظ، پوشانده می‌شود. علاوه بر آن، استفاده از کاغذهای ضد آب برای محافظت از لبه‌های داخلی و خارجی ورق نیز یکی دیگر از ویژگی‌های این نوع از بسته‌بندی است که منجر به افزایش زمان نگه‌داری در انبار خواهد شد.

به منظور محکم کردن رول‌ها نیز از دو تسمه‌ی محیطی و چهار تسمه‌ی شعاعی کمک گرفته می‌شود که نسبت به روش قبلی از استحام بالاتری برخوردار است.

3- بسته‌بندی 631 ورق گالوانیزه

این نوع از بسته‌بندی نیز دقیقا مشابه با مدل 621 است اما یک تفاوت مهم دارد و آن استفاده از پالت‌های چوبی است! این پالت‌ها در زیر ورق‌های رول شده قرار گرفته و مانع از حرکت خود به خودی آن‌ها می‌شود.

از کاربردهای استفاده از پالت چوبی برای بسته‌بندی ورق گالوانیزه می‌توان به راحت‌تر شدن جابه‌جایی و سهولت در صادرات محصول اشاره کرد.

4- بسته‌بندی 641 گالوانیزه

بسته‌بندی 641 کامل‌ترین نوع بسته‌بندی در ورق‌های گالوانیزه است که در آن، همه‌ی سطوح ورق و لبه‌های داخلی و خارجی توسط کاغذ ضد آب و پوشش‌های مخصوص محافظت می‌شود. به همین دلیل، ورق‌های گالوانیزه‌ی بسته‌بندی شده با این روش را می‌توان به مدت طولانی‌تری در انبار نگه‌داری کرد. البته باید گفت هزینه‌ی این بسته‌بندی نیز بسیار بالاست و برای برخی از کاربردها به هیچ وجه صرفه‌ی اقتصادی ندارد.

لازم به ذکر است که محکم کردن رول‌ها توسط سه تسمه‌ی محیطی و شش تسمه‌ی شعاعی انجام می‌شود که ایمنی در حمل و نقل را افزایش می‌دهند.

 

5- بسته‌بندی 651 محصولات گالوانیزه

بسته‌بندی ورق گالوانیزه به روش 651 معمولا برای صادرات به کشورهای دیگر انجام می‌شود؛ چراکه از نظر محافظت سطحی و لبه‌ای دقیقا مشابه بسته‌بندی 641 است و برای حمل و نقل راحت‌تر به پالت‌های چوبی نیز مجهز شده است.

نکات ضروری برای بسته‌بندی ورق گالوانیزه

بسیاری از کارشناسان محصولات گالوانیزه معتقدند که برای بسته‌بندی این ورق‌ها باید نکات ضروری را در نظر گرفت تا خطرات احتمالی و آسیب‌های مالی و جانی به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کند. برخی از این نکات شامل موارد زیر است:

1- مراقب تسمه‌های فولادی باشید!

تسمه‌های پیچیده شده در اطراف رول‌ها بسیار مستحکم هستند اما در اثر کشیده شدن ممکن است پاره شده و آسیب‌های جدی به کارگران وارد کنند. به همین دلیل، بهتر است برای جابه‌جایی ورق‌ها از لوازم مربوطه استفاده کرده و از کشیدن تسمه‌ها روی زمین خودداری کنید.

2- برای حمل و نقل ورق گالوانیزه از لوازم ایمنی استفاده کنید

استفاده از کلاه ایمنی، دستکش، کفش مخصوص و عینک مناسب برای حمل و نقل ورق‌های گالوانیزه بسیار ضروری است. زیرا تیز بودن لبه‌ها و وزن بسیار زیاد آن‌ها ممکن است باعث ایجاد خطرات غیر قابل جبران شود.

3- در انبارداری ورق گالوانیزه نهایت دقت را داشته باشید

محصولات فولادی و گالوانیزه در اثر انبارداری نامناسب به سرعت تخریب شده و آسیب می‌بینند؛ بنابراین از قرار دادن این بسته‌بندی‌ها در تماس با رطوبت خودداری کرده و از تهویه‌ی مناسب انبار اطمینان حاصل کنید. در غیر این‌صورت سطوح گالوانیزه دچار شوره زدن خواهد شد.

4- برای خرید ورق گالوانیزه از شرکت‌های معتبر کمک بخواهید

اگر قصد خرید انواع ورق‌های گالوانیزه را دارید، بهتر است به سراغ شرکت‌های معتبر بروید. زیرا این شرکت‌ها معمولا بسته‌بندی ورق گالوانیزه را با بهترن کیفیت انجام داده و از نظر قیمت نیز بسیار مقرون به صرفه هستند. یکی از همین شرکت‌ها، شرکت ایران فرمینگ است که در بخش بعدی به معرفی کامل آن می‌پردازیم…

 

این مقاله را نیز حتما بخوانید: رول فرمینگ چیست؟

بهترین ورق گالوانیزه را از ایران فرمینگ بخواهید!

شرکت ایران فرمینگ ارائه کننده‌ی انواع محصولات فولادی باکیفیت است که بیش از 12 گروه از محصولات مختلف مانند ورق گالوانیزه، ورق رنگی، ورق کربنی، ورق سیاه، ورق روغنی، ورق شیروانی و ماشین آلات فرمینگ را تولید و با قیمتی مناسب به مشتریان ارائه می‌دهد. برخی از ویژگی‌های این شرکت عبارتند از:

 • تجربه‌ی بالا و مطمئن بودن
 • تنوع زیاد محصولات
 • رعایت استانداردها و بالا بودن کیفیت
 • قیمت مناسب

در آخر، پیشنهاد ما این است که برای خرید ورق گالوانیزه و ورق فولادی ابتدا از مشاوران و کارشناسان ایران فرمینگ کمک بخواهید. به همین منظور می‌توانید وارد صفحه اینستاگرام ایران فرمینگ شده و یا با شماره‌ تلفن‌های شرکت تماس بگیرید. علاوه بر آن، به منظور اطلاع از جزئیات محصول و قیمت آن‌ها نیز می‌توانید از سایت اینترنتی ایران فرمینگ دیدن کنید؛ منتظرتان هستیم…

2 پاسخ
 1. آهن رسان بهینه مهرگان
  آهن رسان بهینه مهرگان می گوید:

  با سلام ممنون از سایت خوبتون لطفا در مورد تاثیر تکونولوژی و فن آوری اطلاعات بر خرید و فروش آهن آلات هم مطلبی منتشر کنید.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.