تاریخچه گالوانیزه

در این پست به تاریخچه گالوانیزه  خواهیم پرداخت :

تاریخ گالوانیزه سازی بیش از 300 سال پیش آغاز شد ، زمانی که یک کیمیاگرناشناس  دلیل وشش نقره ای براق آن را غوطه ور شدن آهن تمیز در ماده روی مذاب دید و در کمال حیرت  ، یک پوشش نقره ای براق روی آهن ایجاد شد. این اولین گام در پیدایش فرآیند گالوانیزه شدن بود.

داستان  ماده روی با داستان تاریخ گالوانیزه ارتباط تنگاتنگی دارد. زیور آلات ساخته شده از آلیاژهای حاوی 80٪ روی تا 2500 سال قبل پیدا شده است. برنج ، آلیاژی از مس و روی ، حداقل در قرن دهم قبل از میلاد ردیابی شده است ، در این دوره برنج یهودی حاوی 23٪ روی پیدا شده است.

 تاریخچه گالوانیزه در دوران باستان

در متن معروف پزشکی هند ، Charaka Samhita ، که در حدود 500 سال قبل از میلاد نوشته شده است ، از فلزی نام برده شده است که هنگام اکسید شدن ، پشپانجان تولید می شود ، همچنین به عنوان “پشم فیلسوف” شناخته می شود ، تصور می شود که این ماده اکسید روی است.

در متن جزئیات استفاده از آن به عنوان مرهمی برای چشم و درمان زخم های باز آمده است. از اکسید روی تا به امروز برای بیماریهای پوستی ، در کرمهای کالامین و پمادهای ضدعفونی کننده استفاده می شود. از هند ، تولید روی در قرن هفدهم به چین منتقل شد و در سال 1743 اولین ذوب روی در  اروپا در بریستول تاسیس شد.

در سال 1742 ، یک شیمی دان به نام Melouin مقاله ای را به آکادمی سلطنتی فرانسه ارائه داد که در آن توضیح داد چگونه می توان با فرو بردن روی  مذاب ، روی را به دست آورد. علاقه به کشف Melouin به سرعت در محافل علمی گسترش یافت و اولین کاربرد استفاده از روی مذاب به عنوان یک پوشش محافظ ارزان برای ظروف خانگی بود. این محصولات در نیمه دوم قرن هجدهم در مناطقی از فرانسه کاملاً شناخته شده بودند.

از این پست هم دیدن فرمایید : مشاوره و خرید ورق گالوانیزه

در سال 1780 ، یک ایتالیایی ، لوئیجی گالوانی ، پدیده الکتریکی انقباض عضلات پای قورباغه را هنگام تماس با دو فلز غیر مشابه ، یعنی مس و آهن ، کشف کرد. گالوانی به نادرست نتیجه گرفت که منبع برق در قورباغه است. اصطلاح “گالوانیزه” در فرهنگ لغت ظاهر می شود ، که تا حدی به کار انجام شده توسط مایکل فارادی هم مرتبط است.

آزمایشات با فلزات غیر مشابه بیشتر توسط آلساندرو ولتا دنبال شد ، وی معتقد شد که جریان الکتریکی ناشی از تماس خود فلزات غیر مشابه است. در سال 1800 ، ولتا با ساخت پشته ای از صفحات متناوب روی و نقره با یک تکه پارچه آغشته به محلول نمک بین صفحات جداگانه ، توانست این موضوع را ثابت کند. این دستگاه که به عنوان شمع ولتاییک شناخته می شود ، اولین باتری در جهان بود.

 

 

تاریخچه گالوانیزه

تاریخچه گالوانیزه در آمریکا

پوشش گالوانیزه گرم

ریزساختار یک پوشش گالوانیزه غوطه وری گرم

در سال 1824 ، سر همفری دیوی نشان داد که وقتی دو فلز غیر مشابه از طریق برق متصل می شوند و در آب غوطه ور می شوند ، خوردگی یکی تسریع می شود در حالی که دیگری درجه حفاظت را دارد. از این کار وی پیشنهاد کرد که با اتصال صفحات آهن یا روی به آنها می توان از ته مس کشتی های دریایی چوبی (اولین نمونه از محافظت کاتدیک عملی) محافظت کرد. وقتی بدنه های چوبی با آهن و فولاد جایگزین می شدند ، هنوز از  روی استفاده می شد.

در سال 1829 هنری پالمر از شرکت بارانداز لندن حق ثبت “ورق های فلزی  موج دار” را دریافت کرد ، کشف وی تأثیر چشمگیری در طراحی صنعتی و گالوانیزه خواهد داشت.
در سال 1836 ، سورل در فرانسه اولین حق ثبت اختراع برای فرآیند پوشش دادن فولاد را با غوطه ور کردن آن در روی مذاب پس از اولین تمیز کردن ، انجام داد. او فرآیند را با نام “گالوانیزه” ارائه داد. جالب است بدانید که سورل از ماهیت الکتروشیمیایی خوردگی و نقش فداکارانه روی در آهن آگاه بود. در اصل ، واژه گالوانیزه به فرآیند پوشش اشاره نمی کرد بلکه به خاصیت اساسی ارائه شده توسط این پوشش اشاره داشت. علاوه بر حق اختراع سورل در سال 1836 ، حق ثبت اختراع انگلیس برای فرآیندی مشابه در سال 1837 به ویلیام کرافورد اعطا شد.

 

 

 

گالوانیزه چه مدت وجود دارد؟

اگرچه نامشخص است ، اما اولین استفاده از آهن موجدار گالوانیزه برای نیروی دریایی در اسکله های Pembroke ، ولز در سال 1844 تصور می شود.

تا سال 1850 ، صنعت گالوانیزه انگلیس از 10 هزار تن روی در سال برای محافظت از آهن استفاده می کرد. در این دوره همچنین یک ماده مهندسی اختراع شده است که می تواند “گالوانیزه کردن” را در زبان مردم در سراسر کره زمین جاسازی کند.

 

این ماده در ساخت و ساز ، حمل و نقل ، کشاورزی ، انتقال نیرو و در همه جا مورد استفاده قرار می گیرد که محافظت در برابر خوردگی و عمر طولانی ضروری است. به عنوان مثال ، به روشنایی جاده ها (ستون های روشنایی) و تأمین برق برای خانه ها ، بیمارستان ها و مطب ها (ستون های ولتاژ بالا) کمک می کند. بسیاری از صنایع مهم دیگر از گالوانیزه سازی استفاده می کنند.

امیدوارم از خواندن این پست تاریخچه گالوانیزه لذت برده باشید 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *