تفاوت شکل ظاهری میلگردهای a1-a2-a3-a4

تفاوت شکل ظاهری میلگردهای a1-a2-a3-a4

ساختمان سازی و صنعت ساخت و ساز در سال های اخیر دچار تغییرات زیادی شده است. علم مهندسی بیشتر وارد این صنعت شده و بر استحکام و سرعت ساخت آن تاثیر گذاشته است. یکی از مهمترین مواردی که در ساخت ساختمان باید به آن دقت نماییم  تفاوت شکل ظاهری میلگردها می باشد. این محصولات از لحاظ ظاهری با هم تفاوت هایی دارند در ادامه به تاثیر این تفاوت ظاهری در کاربرد این محصولات اشاره خواهیم کرد.

برای اطلاع از قیمت روز میلگرد شما میتونید با کارشناسان ایران فرمینگ تماس گرفته و از مشاوره رایگان و تخصصی بهره مند شوید و در صورت تمایل سفارشتان را ثبت نمایید

انواع میلگرد بدون در نظر گرفتن تفاوت شکل ظاهری میلگردها:

انواع میلگرد

مهمترین تقسیم بندی به غیر از تفاوت شکل ظاهری میلگردها، تفاوت از لحاظ جنس و متریال تولید آن می باشد که در این بخش به آن اشاره خواهیم کرد:

میلگرد اروپایی: منگنز در این نوع بیشترین متریال تشکیل دهنده می باشد.  این محصول بالاترین مقاومت را در بین سایر  انواع دیگر  در مقابل خم شدن را دارد. برای مناطق زلزله خیز و با خطر بالای لرزش مناسب می باشد.

میلگرد سیاه: این محصول که به نوع پرکربن نیز معروف است پرکاربردترین محصول در بین محصولات دیگر می باشد. نقطه ضعف این مدل فرسایش سریع آن است که باعث ترک برداشتن بتن های اطراف آن می شود.

مدلی که با اپوکسی پوشش داده شده است: این مدل از نظر تفاوت شکل ظاهری میلگردها با مدل قبلی یکسان می باشد و در واقع همان نوع سیاه با پوشش اپوکسی است. دلیل استفاده از پوشش، افزایش آن در برابر فرسایش می باشد. این محصول نسبت به مدل قبلی دارای مقاومت نسبی بالاتری است.

نوع گالوانیزه: این نوع هم از نظر تفاوت شکل ظاهری میلگردها چندان تفاوتی با بقیه ندارد. ولی4 برابر بیشتر از مدل با پوشش اپوکسی نسبت به فرسایش مقاومت می باشد. باید در نظر داشته باشید هرچه محصولات مقاومت بالاتری داشته باشند طبیعی است که قیمت بالاتری نیز خواهند داشت.

مدل GFRP: دارای مقاومت بالایی می باشند. این مدل ها در ساخت و ساز های خاصی می توانند مورد استفاده قرار گیرند از جمله: دال، تونل و فونداسیون ها. بیشترین کاربرد این مدل برای مسلح کردن بتن می باشد.

میلگرد از نوع فولادی ضد زنگ: این مدل علاوه بر بهترین و گرانترین محصول موجود در بازار می باشد. 1500 برابر نسبت به انواع دیگر در برابر خوردگی مقاوم تر است.

تفاوت شکل ظاهری میلگردها a1-a2-a3-a4 از کجا منشا می گیرد؟

تفاوت شکل ظاهری میلگردها

تفاوت شکل ظاهری میلگردها از نظر استاندارد تولید می باشد. این استاندارد بر اساس استاندارد روسی می باشد. اساس این تقسیم بندی بر پایه شکل ظاهری این محصولات می باشد. این تقسیم بندی بر اساس این استاندارد عبارت است از:

  1. نوع A1 :

    این مدل به میلگرد داکتیل نیز معروف است. از لحاظ تفاوت شکل ظاهری میلگردها بر روی این نوع هیچ آجی وجود ندارد. این محصول از نوع نرم می باشد. مقاومت این محصول در مقابل تنش جاری 2300 کیلوگرم و در مقابل تنش گسیختگی 3800 KG می باشد. این نوع برای انجام جوشکاری بسیار مناسب می باشند.

  2. میلگرد A2:

    این محصولات از لحاظ تفاوت شکل ظاهری میلگردها دارای یک آج مارپیچ از ابتدا تا انتهای طول خود می باشد. این نوع به میلگرد آجدار ساده نیز معروف است. این آج در تمام قسمت های این سازه فلزی وجود داشته و در هیچ قسمتی قطع نخواهد شد. این مدل تقریبا به عنوان نیمه خشک یا ترد در نظر گرفته می شود. قابلیت مقاومت در مقابل تنش جاری 300Kg و تنش گسیختگی 5000Kg را دارد. آج این محصول در استاندارد ایران با نام آج 340 شناخته می شود.

  3. مدل A3 :

    این مدل از نظر تفاوت شکل ظاهری میلگردها به مدل آج جناقی معروف است. این نوع در دسته محصولات خشک یا ترد قرار می گیرد. این نوع دارای آج بوده و مناسب ساخت و ساز و عملیات های صنعت ساختمان می باشد. این نوع برای عملیات آهنگری، استفاده در زوایای تند اصلا مناسب نیست. همچنین جوشکاری بر روی این محصول فلزی ممنوع می باشد. این نوع دارای مقاومت در برابر تنش جاری 4000 کیلوگرم و تنش 6000 کیلوگرم  می باشد.

  4. میلگردA4 :

این مدل به نوع آجدار مرکب معروف می باشد. از لحاظ تفاوت شکل ظاهری میلگردها آج این میلگرد دارای شکل خاص بوده و به صورت طولی می باشد. مقاومت این مدل به دلیل همین شکل خاص آج ها نسبت به سایر مدل ها بیشتر است. این مدل آج در استاندارد ایران به آج 520 معروف است. استفاده از این محصول در صنعت ساختمان سازی باعث کاهش مصرف میلگرد به میزان 1 الی 2 کیلوگرم در هر متر مربع می شود. با اینکه قیمت این محصول نسبت به سایر مدل ها بیشتر می باشد ولی استفاده از آن در سال های اخیر در ساختمان سازی بسیار رواج یافته است.

 

تاثیر آج بر تفاوت شکل ظاهری میلگردها  (اثر مقاومت محصول و سازه):

تاثیر آج بر تفاوت شکل ظاهری میلگردها

همانطور که در قسمت قبل اشاره شد در ایجاد تفاوت شکل ظاهری میلگردها یک روند تکمیلی بر تولید این محصولات فلزی اتفاق افتاده است. با ایجاد انواع آج مقاومت محصول هم بالا می رود و از حالت نرم به نیمه خشک و خشک تبدیل می شود. استفاده از میلگرد آجدار به ویژه نوع مرکب آن باعث افزایش مقاومت سازه و از طرف دیگر صرفه اقتصادی برای  سازنده می شود. شاید سوال پیش بیاید که چطور محصولی که گرانتر است باعث صرفه اقتصادی برای سازنده می شود؟ پاسخ اینجاست استفاده از  این مدل ها به ویژه A4 باعث کاهش استفاده  از این تجهیزات به میزان 25 درصد در ساختمان خواهد شد.

حتما از این مقاله هم دیدن فرمایید: انواع میلگرد و مزیت های آن

همچنین با نگاهی به جدول تفاوت شکل ظاهری میلگردها  و ترکیبات این محصولات متوجه می شویم که هرچه طراحی میلگرد با عاج های پیشرفته صورت می پذیرد درصد سیلیس، منگنز و کربن  در ترکیب آن بالاتر می رود. این موارد نشان دهنده این است که مقاومت این محصولات بیشتر از مدل ساده آن می باشد.

تاثیر آج بر تفاوت شکل ظاهری میلگردها (اثر قیمت و وزن):

میلگرد a4

قیمت میلگرد علاوه بر تفاوت شکل ظاهری میلگردها  در بازار حال حاضر با درجه مقاومت و خشکی آن نیز تعیین می شود. یکی از مولفه های تعیین این مقاومت و خشکی آج این محصولات می باشد. به همین دلیل هرچه میلگرد دارای آج بیشتری باشد گرانتر خواهد بود.

در خصوص وزن هم کاملا مشخص است چون آج به صورت زائده ای بر روی این تولیدات فلزی می باشد پس سنگین تر خواهد بود. اما این سنگینی به آن معنی نیست که سازنده با استفاده از این محصولات از لحاظ مالی متضرر خواهد شد چون استفاده از محصولات جدید باعث صرفه جویی از استفاده از این  تجهیزات در هر متر مربع خواهد شد.

با توجه به موارد ذکر شده از جمله  و قوانین جدید ساختمان سازی سازندگان به سمت استفاده از میلگرد های آجدار می روند. زیرا  که هم از لحاظ  مالی و هم از لحاظ ایمنی ساختمان این روند به نفع آنها می باشد.

روش های ساده تست مقاومت میلگرد کدام روش ها می باشد؟

برای انجام تست مقاومت میلگرد و تشخیص تفاوت شکل ظاهری میلگردها روش های مختلفی از جمله روش های فیزیکی و شیمیایی وجود دارد. ولی برای اینکه بتوانید به راحتی و به سادگی به میزان مقاومت میلگرد و کیفیت آن پی ببرید باید از نظر قطر و ظاهر این محصولات را بررسی نمایید. برای این منظور برای بررسی قطر باید از یک کولیس دیجیتال و ساده استفاده کرد. همچنین برای بررسی مقاومت از لحاظ ظاهری به آجدار بودن و بی آج بودن محصول و همچنین نوع آج آن دقت کرد.

حتما از این مقاله هم دیدن فرمایید: معرفی 10 تولید کننده برتر میلگرد در ایران

چرا باید در خرید میلگرد دقت کرد؟

این محصول یکی از مهمترین عوامل استحکام ساختمان است. همچنین با توجه به وضعیت اقتصادی جامعه قیمت تمام شده هر مترمربع از ساختمان هم برای سازنده بسیار مهم می باشد. یکی از مصالح مهمی که بر این قیمت تمام شده تاثیر گذار میباشد  محصولات فلزی از جمله میلگرد می باشد.

همچنین خرید این محصول به صورت عمده و با وزن بالا صورت می پذیرد به همین دلیل خرید از یک مرکز مناسب بسیار مهم می باشد.

پیشنهاد ما به شما در خصوص خرید محصولات فلزی شرکت ایران فرمینگ می باشد.

چرا شرکت ایران فرمینگ؟

این شرکت یکی از قدیمی ترین شرکت ها در زمینه  خرید و فروش آهن آلات ساختمانی می باشد. خرید انواع میلگرد با تفاوت شکل ظاهری میلگردها و بسیاری از محصولات از جمله:کرکره های برقی و صنعتی، انواع ماشین آلات صنعتی، تیرآهن، انواع ورق ها و انواع پانچ ها از این شرکت امکان پذیر است.

با توجه  به اینکه در این مجموعه امکان خرید اینترنتی هم وجود دارد پس از تمام کشور می توان خرید انجام داد. بر این اساس این فروشگاه خدماتی  همچون ضمانت کیفیت، ارسال محموله در کمترین زمان ممکن و غیره  را برای مشتریان عزیز فراهم آورده است.

قبل از هرگونه خرید از این شرکت می توانید به صورت آنلاین از مشاوره رایگان متخصصان  این شرکت استفاده نمایید.

همچنین این شرکت قیمت های محصولات خود را نیز تضمین می نماید. تمامی قیمت های محصولات موجود در این مجموعه رقابتی می باشد. تنها با مقایسه قیمت ها می توانید به این موضوع پی ببرید.

در سایت این فروشگاه گزینه ای با عنوان تماس سریع در اختیار مشتریان عزیر قرار گرفته است تا بتوانند به راحتی و با سرعت بالا مشکلات خود را پیگیری و رفع نمایند.

در سایت این شرکت امکان محاسبه آنلاین وزن انواع محصولات فراهم می باشد.

 در انتها:

برای خرید میلگرد و هر محصول فلزی دیگری تفاوت شکل ظاهری میلگردها  و قطر و آج آن مهم نمی باشد. بلکه باید به نحوه تولید و فروش آن نیز دقت کرد. ممکن است قطر و آج یک میلگرد استاندارد و مناسب باشد ولی درصد متریال های استفاده شده در آن درست نباشد. همچنین روند تولید این محصولات نیز بسیار مهم است. به همین دلیل از برند ها و کارخانجات و فروشگاه های مطمئن خرید انجام دهید. در صورتی که از مراکز و محصولات نامعتبر خرید کنید علاوه بر ضرر مالی ممکن است از لحاظ جانی و حیثیتی هم متضرر شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *