آیکون ورق روغنیجدول وزنی ورق

طول (میلیمتر)
عرض (متر)
ضخامت (میلیمتر)

-

آیکون میلگردجدول وزنی میلگرد

طول (متر)
قطر (میلیمتر)

-

آیکون تیرآهنجدول وزنی تیرآهن

طول (متر)
سایز

-

آیکون ورق اسیدشوی وزن ورق آلومینیوم

طول (میلیمتر)
عرض (متر)
ضخامت (میلیمتر)

-

آیکون لوله جدول وزنی لوله مبلی

طول (متر)
قطر (میلیمتر)
ضخامت (میلیمتر)

-

آیکون لوله جدول وزنی لوله مانیسمان

طول (متر)
قطر (میلیمتر)
ضخامت (میلیمتر)

-

آیکون لوله جدول وزنی لوله اسپیرال

طول (متر)
قطر (میلیمتر)
ضخامت (میلیمتر)

-

آیکون نبشی جدول وزنی نبشی

طول (متر)
سایز بال(سانتیمتر)
ضخامت (میلیمتر)

-

آیکون ناودانی جدول وزنی ناودانی

طول (متر)
سایز

-

آیکون پروفیل جدول وزنی قوطی

طول (متر)
سایز (میلیمتر)
ضخامت (میلیمتر)

-

جدول وزن آهن آلات

در این جدول همان طور که از اسم آن مشخص است، وزن مختلف فلزات آورده شده است. وزن این قطعات براساس واحد حجمی محاسبه می شود و استاندارد آن بر طبق همان استانداردی است که در سایر کشورها استفاده می شود. در ادامه توضیحاتی درباره محاسبه وزن آهن و نکات دیگری در این رابطه خواهیم داد، پس با ایران فرمینگ همراه باشید.

روش محاسبه آنلاین وزن فلزات چگونه است

تعدادی از وب سایت ها ابزارهایی دارند که توسط آن امکان محاسبه وزن آهن به صورت مستقیم وجود دارد. در سایت ایران فرمینگ چندین بخش برای محاسبه وزن قطعات مختلف در نظر گرفته شده است که در برخی تنها کافی است، طول و ضخامت و در تعدادی دیگر باید طول و عرض را هم وارد کنید.

در این حالت دیگر نیازی به مراجعه به جدول نیست. به طور کلی استفاده از فلزات در صنایع مختلف مرسوم است و حتی از فرآورده های آن هم در پروژه های زیادی استفاده می شود. همانطور که می دانید استفاده از فلز در ماشین آلات، ساختمان و جاهای دیگر مرسوم است. با توجه به این نکته باید گفت که با افزایش استفاده از فلزات در یک پروژه نیاز به اطلاع از قیمت آن افزایش می یابد. زیرا هرچه وزن آهن آلات بیشتر باشد، قیمت هم بیشتر می شود. برای اینکه بتوانید اطلاع بهتری درباره هزینه نهایی داشته باشید، باید وزن فلز را به دست آورید.

کاربرد و اهمیت جدول وزن آهن

موارد زیادی پیش می آید که نیاز به اطلاع از وزن فلزات داشته باشید. برای اینکه خریدار بتواند به سرعت وزن آهن را محاسبه کند، می تواند به جدول آن مراجعه کند. به این صورت شما می توانید اطلاع دقیقی از وزن فلزی که قرار است از آن استفاده کنید، داشته باشید. شما هم می توانید با مراجعه به سایت ایران فرمینگ وزن فلز مورد نظر خود را به راحتی به دست آورید یا اینکه از جدول زیر استفاده کنید.

فلز کیلوگرم بر متر مکعب
آلومینیوم ۲,۷۰۰
باریم ۳,۵۱۰
بیسموت ۹,۷۸۰
برنج ۸,۷۳۰
بریلیوم ۱,۸۵۰
کادمیوم ۸,۶۵۰
کرومیوم ۷,۱۹۰
مس ۸,۹۶۰
گالیم ۵,۹۱۰
آهن ۷,۸۷۴
سرب ۱۱,۳۴۰
منیزیم ۱,۷۳۸
منگنز ۷,۲۱۰

فرمول کلی محاسبه وزن آهن آلات

جدول وزنی فلزات اطلاعات کافی درباره وزن فلزات مختلف در اختیار خریداران قرار می دهد. با این حال بهتر است تا پیش از خرید اطلاع دقیقی از وزن آن ها داشته باشید تا به این صورت قیمت را هم بتوان تخمین زد. همینطور با افزایش وزن، هزینه حمل و نقل هم بیشتر می شود.

اطلاع دقیق از وزن باعث می شود تا بتوانید برنامه ریزی خوبی درباره فضایی که قرار است، فلز در آن ذخیره شود هم به دست آورید. علاوه بر این باید خاطر نشان کرد که ورق سیاه، آلومینیوم، برنز و … هر کدام داری وزن مختلفی هستند که میزان آن را در جدولی که در بالا بود، برای شما آورده ایم.

یکی از راه های محاسبه وزن آهن به وسیله فرمول است که در ادامه آن را توضیح می دهیم. البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که سایز ورق فلز هم بستگی به طول، ضخامت و عرض آن دارد که برای طول و عرض واحد متر و برای ضخامت میلی متر در نظر گرفته شده است. چگالی آهن هم 7.86 گرم بر سانتی متر مکعب است که معمولا آن را هشت در نظر می گیرند.

فرمول: طول* ضخامت* چگالی* عرض

البته حتی اگر از این فرمول استفاده کردید، باید باز هم به جدول مراجعه کنید چون احتمال خطا وجود دارد.

عوامل موثر بر وزن آهن

علاوه مختلفی بر وزن آهن تاثیر می گذارند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

ضخامت ورق:

پارامتری که در ابتدا باید آن را در نظر بگیرید، ضخامت است. با بالا رفتن ضخامت، وزن هم افزایش می یابد.

طول و عرض:

مشخص است که طول و عرض هم باعث افزایش وزن می شوند.

چگالی:

چگالی 7850 کیلوگرم بر متر مکعب است و برای محاسبه آن جرم را بر حجم تقسیم می کنند.

نوع ورق:

ورق های مختلف دارای استاندارد و کیفیت های متفاوتی هستند که این مورد هم در وزن تاثیرگذار خواهد بود.

نوع فرآیند تولید:

نحوه تولید این محصولات متفاوت است، در نتیجه مشخص است که بر وزن و قیمت نهایی هم موثر خواهد بود.

پس به طور کلی می توان گفت که این عوامل در کنار هم وزن محصول را مشخص می کنند. توجه به این موارد باعث می شود تا بتوانید خرید به صرفه ای داشته باشید.

وزن مخصوص فلزات چیست؟

وزن پارامتری است که توسط آن می توان میزان سنگینی یک جسم را تعیین کرد. اما اگر بخواهیم از لحاظ علمی این موضوع را بررسی کنیم، باید گفت که این واژه به معنی نیروی گرانشی است که زمین به یک جسم وارد می کند. برای تعریف وزن یک فلز همان طور که پیش تر هم به آن اشاره کردیم، از واحد کیلوگرم بر سانتی متر مکعب که یک واحد حجمی است، استفاده می شود.

استفاده از جدول وزنی فلزات

تسمه، تیرآهن و میلگرد استفاده زیادی در ساخت و ساز دارند، به طوری که معمولا به صورت کیلویی به فروش می رسند. در گذشته از فرمول برای به دست آوردن وزن محصولات استفاده می شده است، اما با ایجاد جدول وزنی حال به راحتی می توان وزن هر فلزی را به سرعت به دست آورید. به این صورت خطا و اشتباهی هم در پروسه به وجود نمی آید.

جمع بندی

جدول وزنی آهن اطلاعات مفیدی درباره وزن آهن آلات مختلف در اختیار خریداران قرار می دهد که باعث می شود فرد بتواند میزان هزینه نهایی پروژه را تخمین بزند. در این مطلب اطلاعات کاملی درباره این جدول و همینطور درباره خوده آهن در اختیار شما قرار می دهیم.

(طول ورق بر حسب متر * ضخامت ورق بر حسب میلیمتر * عرض ورق بر حسب میلی متر * عدد چگالی فلز تشکیل دهنده ورق) تقسیم بر ۱۰۰۰

نکته ‌ای که در این فرمول باید دقت شود این است که چگالی فولاد به طور دقیق ۷.۸۶ می باشد که بهتر است در محاسبه وزن انواع ورق های گالوانیزه ایرانی در داخل فرمول ذکر شده، عدد ۸ به عنوان عدد چگالی یا وزن مخصوص آهن قرار داده شود. در فرمول ذکر شده برای چگالی ورق های استیل عدد ۷.۸۶، ورق های آهنی عدد ۷.۸۶ و ورق های آهنی عدد ۲.۷ قرار داده می شود.

این روش، روش مرسوم محاسبه وزن میلگرد مورد نیاز است که با استفاده از جداول تخصصی از جمله جدول لیستوفر و جدول اشتایل، وزن مجموع مورد محاسبه قرار می‌ گیرد. فرمول این روش محاسباتی بدین شرح است:

W = D²L / 162

در این فرمول پارامتر W وزن میلگرد، پارامتر ‏d  قطر میلگرد و پارامتر L نمادی از طول میلگرد می باشد. با کمک این فرمول می ‌توان وزن میلگرد مورد نیاز را بر حسب کیلوگرم محاسبه کرد و بر این اساس به محاسبه قیمت میلگرد نیز پرداخت. البته لازم است قطر هر شاخه میلگرد در در این فرمول به میلی متر وارد شود.