نبشی | ایران فرمینگ

نبشی چیست؟ با انواع آن بیشتر آشنا شوید.!

نبشی چیست؟ مقاطع مختلف فلزی و به ویژه مقاطع فولادی در صنایع گوناگون و به طور اخص در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد که یکی از پرکاربردترین آن ها با نام نبشی شناخته می شود.

بسیاری از مردم در سطح جامعه به نوعی نام نبشی به گوششان خورده است. اما کمتر کسی به طور دقیق می ‌داند که نبشی چیست و چه کاربردها و ویژگی های خاصی دارد که موجب شده در صنعت ساختمان بسیار پر مصرف باشد. از این رو تصمیم داریم در این مقاله به تفصیل شرح دهیم که نبشی چیست؟ با انواع آن بیشتر آشنا شوید.!

همچنین میتوانید برای محاسبه وزن نبشی آهنی به صفحه محاسبه وزن نبشی مراجعه کنید.

معرفی مقطع نبشی

در پاسخ به این سوال که نبشی چیست باید گفت این مقطع فلزی و در واقع فولادی که به نام پروفیل LNP نیز شناخته می شود در حقیقت پروفیلی است که دو ضلع آن به صورت عمود بر هم قرار گرفته اند و معمولاً به صورت تکی یا به صورت ترکیبی با سایر مقاطع در ساخت سازه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

نبشی | ایران فرمینگ

کاربردهای نبشی

کاربردهای فراوانی برای پروفیل های نبشی می توان ذکر نمود واز مرسوم ترین کاربردهای نبشی می توان به استفاده از آن به عنوان تکیه گاه برای سایر قسمت ها در ساختمان مانند طاقچه ها اشاره نمود. زیرا به علت فرم نبشی و قابلیت تحمل بار آن، در چنین کاربری هایی استفاده از آن بسیار مناسب است.

از دیگر کاربردهای نبشی در صنعت ساختمان استفاده از آن برای اتصال دو بخش فولادی مانند تیرآهن ها و پروفیل های دیگر به هم است و در چنین کاربرد هایی نبشی به عنوان یک عضو اصلی به شمار نرفته و فقط اتصال را به خوبی برقرار می کند.

یکی دیگر از کاربردهای نبشی در ساختمان استفاده از آن در چارچوب درها و ورودی های ساختمان است. زیرا به علت توانایی بالای این پروفیل در تحصمل فشار و بار زیاد، می تواند به صورت ترکیبی با سایر پروفیل ها مقاومت بالایی در چنین کاربری هایی ایجاد نماید.

علاوه بر موارد ذکر شده در برخی مواقع دیده شده که از نبشی برای استفاده در کف سازی و همچنین کناره ‌های پنجره های ساختمانی نیز استفاده می‌ شود.

ویژگی های فنی نبشی

از ویژگی‌ های فنی نبشی این است که مقاومت بالایی در برابر تنش ها و فشارهای وارده به ساختمان از خود نشان می دهد. به همین جهت استفاده از آن موجب می‌ شود سازه ساخته شده قدرت بیشتری در تحمل فشارهای وارده داشته باشد. از این رو به طور معمول استفاده از این مقطع در ساخت پروژه های ساختمانی با وزن بسیار بالا بسیار کاربردی است.

این مقاله را نیز حتما بخوانید: 4 توليد كننده پیشرو ورق گالوانيزه در ایران

انواع نبشی

حال که به حد کافی به این سوال پاسخ داده ایم که نبشی چیست لازم است به معرفی انواع نبشی بپردازیم. روش های مختلفی برای تقسیم بندی نبشی ها وجود دارد که اصلی ترین تقسیم بندی های آن ها عبارتند از: دسته بندی از نظر تولید و دسته بندی از نظر ظاهر که در هر یک از این انواع تقسیم بندی، نبشی ها به دو دسته تقسیم بندی می شوند و در ادامه مطلب به معرفی این دسته ها و تشریح هر یک خواهیم پرداخت.

انواع نبشی از نظر تولید

بر اساس فاکتور شرایط تولید، انواع نبشی به دو دسته نبشی های پرسی و نبشی های فابریک تقسیم بندی می شوند که در این قسمت به معرفی هر یک از این دو دسته می پردازیم:

نبشی های پرسی

برای تولید نبشی های پرسی ورق های فولادی با طول تقریبی ۶ متر را از وسط خم کرده و سپس آن را شکل دهی می ‌کنند تا دو لبه آن به حالت عمود بر هم در آیند. واضح است در چنین حالتی قیمت نبشی حاصله کاملاً وابسته به قیمت ورق فولادی به کار رفته در تولید آن خواهد بود.

نبشی های فابریک

این نوع نبشی ها به صورت مستقیم از بیلت فولادی  و با استفاده از فرایند نورد تولید شده و همانطور که از اسم آن ها بر می ‌آید به شکل نبشی به طور مستقیم از خط تولید خارج می شوند. برای ساخت آن ها عملیات پرداخت پس از تولید تعریف نشده است و محصول عملیات نورد، محصول نهایی در عملیات تولید نبشی های فابریک است.

انواع نبشی از نظر ظاهر

روش دوم دسته بندی نبشی ها تقسیم بندی آن ها از نظر ظاهر است و فاکتور تعیین کننده در دسته بندی آنها اندازه دو بال نبشی است که در برخی مواقع با یکدیگر مساوی بوده و در سایر موارد با یکدیگر مساوی نیستند و هر یک کاربردهای خاص خود را در صنعت ساختمان دارند. به‌ طور دقیق می ‌توان گفت انواع نبشی از نظر ظاهر عبارتند از: نبشی های با بال مساوی و نبشی های با بال نامساوی.

نبشی های متداول در بازار ایران

همان طور که ذکر شد نبشی ها دارای ابعاد و شرایط تولید متفاوتی هستند و برخی از آنها در بازار ایران بیشتر مورد استقبال قرار گرفته و بازاری بهترین را از آن خود کردند که در این بخش به برخی از آنها اشاره می نماییم.

نبشی | ایران فرمینگ

نبشی نشیمن

این نوع نبشی تاثیر فوق‌ العاده زیادی در ایجاد مقاومت در اتصال ها دارد. به عنوان مثال در اتصال تیر و ستون ها می توان با یک نبشی نشیمن مقاومت بسیار بالایی به دست آورد و بر اساس استانداردهای مندرج در آیین نامه های معتبر، سایز نبشی مورد نظر باید حداقل ۵.۷ سانتی متر و به طور مرسوم تا ۱۰ سانتی متر انتخاب گردد.

نبشی گالوانیزه

می‌دانیم که هرگاه لایه ‌ای از فلز روی را از طریق فرآیند گالوانیزاسیون به روش‌های مختلف روی فلز فولاد قرار دهیم، محصول حاصل فولاد گالوانیزه خواهد بود که مقاومت و ماندگاری آن بسیار بیشتر بوده و استفاده از آن دارای توجیه اقتصادی بیشتری می گردد.

به ویژه در کاربری هایی که احتمال در معرض رطوبت و اکسیژن هوا هستند و احتمال زنگ زدگی و خردگی بالاست، استفاده از آن ها بسیار مطلوب است. از این رو در اغلب موارد به ویژه کاربردهای حساس تر فولاد گالوانیزه به فولاد ساده ترجیح داده می شود.

نبشی هایی که در تولید آن ها از ورق ‌های فولادی گالوانیزه شده استفاده می شود، یا پروفیل هایی که آنها را با فرآیند استحمام روی مذاب گالوانیزه می‌ کنند، در اصطلاح نبشی های فولاد گالوانیزه نامیده می شوند که دارای استحکام بسیار بالا و مقاومت بسیار بیشتر در برابر خردگی و زنگ زدگی خواهند بود.

برای استفاده در مناطق مرطوب و با بارش بالا و همچنین محل هایی که در معرض سایش زیادی قرار دارد استفاده از نبشی های فولاد گالوانیزه بسیار توجیه پذیر است.

این مقاله را نیز حتما بخوانید: رول فرمینگ چیست؟

نبشی استیل

استیل در واقع به معنای فولاد ضد زنگ بوده و نبشی های استیل از فولادهای زنگ نزن که معمولاً آلیاژ ۳۱۶ هستند تولید می گردد. در تولید این نبشی ها کروم، نیکل و مقداری مولیبدن نیز استفاده می ‌شود. استفاده از مولیبدن موجب می شود که مقاومت فلز در برابر خوردگی به شدت بالا رود. همچنین مولیبدن موجب ایجاد مقاومت در دمای بسیار بالا نیز می گردد.

به علت خواص شیمیایی این نوع نبشی می‌ توان آن را در محیط های خورنده که بسیاری از مواد شیمیایی و اسیدی در آنها وجود دارد، مورد استفاده قرار داد. به عنوان مثال در کاربردهای زیر آب و محیط های دریایی و اقیانوسی از نبشی استیل استفاده می گردد. علاوه بر این در ساخت تجهیزات شیمیایی، شیرها و پمپ ها، مبدل های حرارتی و قطعات کوره نیز استفاده از این نوع نبشی مرسوم است.

نبشی آلومینیومی

در تولید نبشی آلومینیومی از آلومینیوم اکسترود شده استفاده می گردد. گوشه های داخلی تیز این نوع آلومینیوم شکل منحصر به فردی داشته و و به این علت و همچنین به دلیل داشتن مقاومت بالا در برابر خوردگی برای ایجاد تزیینات ساختمانی به شدت مناسب می باشد. در مواردی که مقاومت بالا و استحکام در برابر ساییدگی به ویژه در قسمت هایی از معماری داخلی و بعضاً در قسمت های خارجی ساختمان مطلوب است، می ‌توان از نبشی های آلومینیومی استفاده کرد.

در برخی مواقع استفاده از آن ها در تکیه گاه های اساسی سازه ها نیز توجیه پذیر است.پیشنهاد میکنیم که برای  آشنایی بیشتر درباره انواع نبشی ابتدا از مشاوران و کارشناسان ایران فرمینگ کمک بخواهید.به همین منظور می‌توانید وارد صفحه اینستاگرام ایران فرمینگ شده و یا با شماره‌ تلفن‌های شرکت تماس بگیرید. و همچنین شما میتوانید توسط فرم تماس در صفحه تماس با ما با ایران فرمینگ در ارتباط باشید.

1 پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.