همه چیز درباره ی ورق گالوانیزه ارزان و قابل دسترس

همه چیز درباره ی ورق گالوانیزه ارزان

بسیاری از افراد ممکن است واژه ی گالوانیزه به گوششان خورده باشد. اما نمی دانند که گالوانیزه کردن چیست و یا حتی اطلاعاتی درباره ی ورق گالوانیزه ارزان ندارند. بسیاری از افراد حتی مزایا و معایب ورق گالوانیزه ارزان را نمی دانند. گالوانیزه کردن فولاد یا ورق گالوانیزه در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار میگیرد.

این محصول را می توانیم یکی از رکن های اصلی هر اقتصادی بدانیم. حتما نمی دانستید که ورق های گالوانیزه تا این اندازه اهمیت دارند. بله ورق گالوانیزه یا همان گالوانیزه سازی در هر جایی که رطوبت وجود داشته باشد؛ مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارتی در هر صنعتی یا در هر ساخت و سازی از این ورق پرکاربرد استفاده می کنند.

همه چیز درباره ی ورق گالوانیزه ارزان و قابل دسترس

حالا برای اینکه با ورق گالوانیزه و انواع آن آشنا شوید؛ باید با ما همسفر این مقاله شوید تا بتوانیم اطلاعات درستی به شما ارائه دهیم. در این صورت با داشتن اطلاعات کامل اگر قصد خرید ورق گالوانیزه را دارید؛ می توانید خیلی راحت و بدون دغدغه اقدام به خرید کنید. بنابراین چند دقیقه وقت گذاشتن شما می تواند اطلاعات بسیاری را در اختیارتان قرار دهد.

یک تعریف مقدماتی درباره ی ورق گالوانیزه

برای اینکه بخواهیم ورق گالوانیزه را بشناسیم؛ بیاید یک تعریف کلی درباره ی آن به شما ارائه دهیم. یکی از مواردی که در هر صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد، فولاد است. ویژگی که فولاد دارد؛ استحکام بالای آن است که همین امر باعث شده در صنایع مختلف کاربرد های فراوانی داشته باشد. اما همین فلز پرکاربرد، یک نقطه ضعف بارز دارد و آن هم این است که در برابر رطوبت بسیار شکننده است.

یعنی اینکه اگر این فلز در برابر رطوبت هوا قرار گیرد؛ بعد از مدت کوتاهی از بین خواهد رفت و دچار شکستی و زنگ زدگی می شود. اما چه راهکاری وجود دارد که بتوان از این فولاد ارزشمند استفاده کرد؟ گالوانیزه کردن، یک راهکار بسیار خوب و کاربردی برای استفاده از فلز فولاد است.

گالوانیزه سازی فولاد باعث می شود یک لایه مقاوم بر روی فولاد قرار گیرد تا از آن در برابر رطوبت هوا محافظت کند و عمر این فلز را افزایش دهد.

ورق گالوانیزه از فلز روی تهیه می شود و فلز روی مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارد. از این روی می تواند به عنوان یک عایق محکم و مفید در برابر رطوبت در نظر گرفته شود. در اصل گالوانیزه کردن یا گالوانیزه سازی یک فرایند است. فرایند گالوانیزه کردن فولاد به این صورت است که ابتدا ورق های گالوانیزه را در حرارت بالا ذوب می کنند تا یک مایع مذاب به دست بیاید.

بعد فلز فولاد یا هر فلز دیگری را در این مایع مذاب غوطه ور می کنند تا یک روکش کامل از ورق گالوانیزه روی آن قرار گیرد. البته نوع گالوانیزه سازی فولاد متفاوت است و به چند روش انجام می شود. در ادامه برایتان بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

ورق گالوانیزه ارزان و قابل دسترس

روش های گالوانیزه سازی فولاد

فولاد را به دو روش گالوانیزه می کنند. همین تفاوت روش ها باعث تعیین میزان استحکام فولاد و تفاوت در قیمت ورق گالوانیزه می شود. همچنین باعث می شود میزان کیفیت فلز فولاد هم تعیین گردد.

1- روش اول: استفاده از ورق های Z است.

ورق های Z چون از روی خالص تهیه شده اند؛ میزان استحکام آن ها بالاتر است و باعث می شود مقاومت بیشتری به فولاد داده شود. زمانی که فولاد در مذاب ورق های Z قرار گیرد؛ کیفیت آن افزایش پیدا می کند. در صنایعی همچون سد سازی یا پتروشیمی از این نوع ورق ها استفاده می نمایند. چون در معرض رطوبت بیشتری قرار می گیرند؛ نیاز به استحکام بیشتری دارند.

این مقاله را حتما بخوانید: ورق گالوانیزه چیست و با انواع آن آشنا شوید

2- روش دوم: استفاده از روش های ZF  است.

ورق های ZF علاوه بر اینکه در آن ها روی وجود دارد، از فلز آهن FE هم در آن ها استفاده می شود. استفاده از فلز آهن باعث می شود ناخالصی روی افزایش یابد و میزان استحکام فولاد در برابر رطوبت کمی کاهش می یابد. از این فلزات بیشتر در مواردی استفاده می کنند که با رطوبت کمتری سر و کار داشته باشد. ورق های گالوانیزه ZF نسبت به ورق های دیگر ارزان تر هستند و به آن ورق گالوانیزه ارزان نیز می گویند.

 

آیا انواع ورق گالوانیزه را می شناسید؟

ورق های گالوانیزه انواع مختلفی دارند. اما دو نوع کلی در این ورق های گالوانیزه وجود دارد.

1- ورق های گالوانیزه گرم و یا ورق های پاشش روی

ورق های گالوانیزه گرم استحکام بیشتری دارند و از کیفیت بهتری نسبت به گالوانیزه سرد برخوردار هستند. همچنین این ورقه ها یکی از رایج ترین ورق های گالوانیزه مورد استفاده محسوب می شوند.

2- ورق های گالوانیزه سرد یا ورق های الکترولیز:

این ورق ها نسبت به ورق های گالوانیزه گرم دوام کمتری دارند و از کیفیت پایین تری نیز برخوردار می باشند.

 

ورق گالوانیزه ارزان

مزایا و معایبی که شما باید درباره ی ورق گالوانیزه ارزان بدانید؟

درست است که ورق گالوانیزه ارزان کاربرد های زیادی دارد؛ اما مانند هر کالای دیگری داری مزایا و معایبی است. در این قسمت به مزایا و معایب ورق گالوانیزه ارزان می پردازیم.

1- مزایا

  • صرفه هزینه های کمتر: چون روش گالوانیزه کردن در برابر استفاده از روش های دیگر برای ایجاد مقاومت بسیار ارزان تر است و بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد.
  • افزایش طول عمر: عمر فلزات پوشش داده شده با ورقه های گالوانیزه بسیار بیشتر از فلزات دیگر است.
  • دوام بیشتر: فلزات پوشش داده شده با ورق گالوانیزه ارزان مقاومت بیشتر دارند و در مقابل رطوبت و شکنندگی و سایش دوام بیشتری از خود نشان می دهند.
  • کنترل آسان: ویژگی ورق گالوانیزه این است که شما بدون هیچ وسیله و آزمایشی می توانید به راحتی و با نگاه کردن ساده آن مورد ارزیابی قرار دهید و بررسی کنید.
  • صرف کمترین زمان: شما می توانید در کمترین زمان ممکن ورق ها را گالوانیزه کنید و این باعث بالا رفتن سرعت عمل شما در کار می شود.

2- معایب

  • جوشکاری سخت: یکی از معایبی که استفاده از ورق گالوانیزه دارد این است که جوشکاری آن نسبت به فلز آهن سخت تر و دشوار تر است. همچنین پیچیدگی های زیادی نیز دارد.

 

خرید ورق گالوانیزه ارزان

سخن پایانی

خرسندیم که تا اینجای این مقاله از مقالات ایران فرمینگ ما را همراهی نمودید. هدف از تهیه این مقاله به وجود آوردن یک منبع اطلاعاتی برای شما بود که بتوانیم کمکی به شما در راستای خرید ورق گالوانیزه ارزان داشته باشیم.

امیدواریم توضیحات ما درباره ی ورق گالوانیزه ارزان به شما کمک کرده باشد. شما هم هنگام خرید حتما به نکاتی که در این مقاله گفته شد دقت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *