کاربرد ورق اسید شویی

کاربرد ورق اسید شویی در صنایع مختلف بسیار زیاد است به طور خلاصه می توان گفت فرایند اسید شویی پروسه ای است که طی آن ها چربی های موجود روی ورق سیاه به ضخامت مورد نظر رسیده با نورد گرم، توسط اسید کلریدریک از روی سطح ورق  پاک میشود.در این مقاله که در وب سایت ایران فرمینگ نوشته شده است به توضیح این محصول فولادی می پردازیم:

در اثر این فرآیند زغال و ناخالصی های روی سطح ورق سیاه گرفته شده و  ظاهر آن براق تر و صیقلی تر به نظر می رسد و از نظر ظاهری بیشتر شبیه و ورق های روغنی که از فرآیند نورد سرد به دست می آیند خواهد بود نتیجه این فرآیند ورق هایی پرکاربرد است که به ورق اسید شویی شهرت پیدا کرده و مشتریان بسیاری را در بازار دارند.

به طور معمول بخشی از محصولی که در طی نورد گرم تولید می گردد برای از بین بردن ایراداتی که در سطوح آن وجود دارد و بهبود کیفیت ظاهری و صیقلی تر شدن به واحد اسید شویی فرستاده می شود.

در خطوط اسید شویی رول هایی که وارد می شوند را باز کرده و توسط قرقره های باز شونده به داخل حوضچه های اسید کلریدریک وارد می‌ کنند تا در آنجا اکسید های موجود و زغال های سطحی از روی ورق ها زدوده شود و در واقع سطح ورق ها تمیز گردد.

سپس این رول ها از حوضچه اسید خارج شده و توسط آب شسته می شوند تا اسید نیز روی آنها باقی نماند. سپس از داخل تونل های هوای گرم عبور داده می شوند تا آب نیز روی آن ها باقی نمانده و کاملا خشک شوند.

کاربردهای ورق های اسیدشویی

کاربرد ها و مصارف متعددی برای ورق های اسید شویی می توان متصور بود.

اما به طور معمول بیشتر در تولید لوله و پروفیل های مورد استفاده در صنعت ساختمان، لوله های انتقال آب، نفت و گاز، مخزن های مایعات و گازها، و همچنین مخازن تحت فشار، فرم دهی مجدد برای محصولات گالوانیزه، فرم دهی سرد و کشش عمیق سیلندر گاز و همچنین تولید قسمت های بدنه و قطعات داخلی خودرو همچون رینگ و شاسی در صنعت اتومبیل سازی، از این ورق ها استفاده می گردد.

طور دقیق تر می توان گفت ورقهای اسید شویی با با کیفیت های برای استفاده در لوله های نفت و گاز مناسب تر است. مرغ های با کیفیت برای صنعت کشتی سازی کاربرد بیشتری دارند. ورقهای که خاصیت سختی و ضد سایش ای بالایی دارند برای تولید رینگ و شاسی اتومبیل مناسب‌ترند

 

این مقاله را نیز حتما بخوانید : ورق کربنی چیست ؟

ابعاد متداول ورقهای اسید شویی

به طور معمول در بازار، ورق های اسید شویی با ضخامت ۱.۵ تا ۶ میلیمتر موجود است. همچنین به طور معمول این ورق ها را می توان به صورت های رول و شیت در بازار یافت که عرض آن ها معمولاً به عرض ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر در کارخانجات تولید می گردند. از نظر طول نیز محدودیتی برای آن وجود ندارد و به اندازه دلخواه مشتری تولید می گردد. اما ورق های اسید شویی که به صورت شیت در بازار هستند معمولاً در دو اندازه زیر می باشد:

– ورق اسیدشویی شده به ابعاد ۱۰۰۰*۲۰۰۰ میلی متر

– ورق اسیدشویی شده به ابعاد ۱۲۵۰*۲۵۰۰ میلی متر

 

علت اسید شویی ورق های سیاه

عمدتاً دو علت برای اسید شویی ورق های سیاه وجود دارد که به این دو منظور این فرآیند انجام می‌ گیرد:

– اولین مورد بهتر کردن کیفیت سطح ورق های سیاه است که در اثر زدودن لایه های اکسیدی از روی سطح ورق ها و در حقیقت تمیز شدن سطوح آنها حاصل می گردد. در واقع پس از فرایند اسید شویی ورق ها از سطح و شکل بهتر و گیرا تری برخوردار می ‌شوند و می ‌توانند برای مشتریان در بازار جذابیت بیشتری داشته باشند.

– دومین علت اسید شویی ورق ‌های سیاه، آماده سازی آنان برای فرآیند نورد سرد می باشد. در اکثر موارد اگر ورق ها بدون اسید شویی و اکسید زدایی نورد سرد شوند، غلطک های نورد سرد به سرعت ساییده شده و فرآیند نبرد سرد با دشواری مواجه می شود.

این موضوع به علت وجود لایه های اسیدی روی سطوح ورق است که آن را سخت و ضد سایش می کند. بدین سبب لازم است که سطح ورق ها پیش از نورد سرد حتماً از اکسید ها زدوده شده و پاک گردد.

ورق اسید شور-ایران فرمینگ

دلایل انتخاب اسید کلریدریک برای فرایند اسید شویی

پیش تر مرسوم بود که برای فرآیند اسید شویی ورق های سیاه از اسید سولفوریک به عنوان ماده زداینده اکسید سطوح فلز استفاده می شده است. اما در سال های اخیر کارخانجات تولید فولاد اغلب به علت مزایایی که اسید کلریدریک نسبت به اسید سولفوریک دارد آن را برای این منظور انتخاب کرده اند.

– هیچ فعالیت صنعتی بدون داشتن توجیه پذیری اقتصادی صورت نمی گیرد. زیرا در صورتی که فعالیت صنعتی رقابت پذیری نداشته و صرفه اقتصادی ایجاد نکند نمی تواند به سوددهی بیانجامد. طبیعتاً اصلی ‌ترین دلیل برای انتخاب اسید کلریدریک بحث توجیه اقتصادی آن است.

زیرا به علت قیمت بسیار پایین تر اسید کلریدریک نسبت به اسید سولفوریک، فرایند اسید شویی با این اسید کاملاً به لحاظ اقتصادی توجیه پذیر تر است.

– راندمان کار نیز در صورت استفاده از اسید کلریدریک در شرایط یکسان از نظر غلظت و دما بین 2.5  تا 3.5 برابر بیشتر از اسید شویی با اسید سولفوریک اسید است.

– در صورتی که اسید کلریدریک به جای اسید سولفوریک استفاده شود، در تانک های اسید شویی میزان بسیار کمتری از اسید باید مورد استفاده قرار گیرد.

– میزان توان حل کنندگی اکسید ها توسط اسید کلریدریک بسیار بالاست و به همین جهت می ‌تواند سطوح را بسیار تمیز تر از سایر اسید ها نماید.

– مورد دیگری که باید در نظر داشت این است که خود اسیدی که در فرایند اسید شویی ورق مورد استفاده قرار می گیرد به فلز پایه یا فولاد نیز می ‌تواند حمله ور شده و به آن آسیب وارد نماید. اسید کلریدریک بسیار کمتر از اسید سولفوریک به فولاد تهاجم کرده و به همین جهت فلز پایه را دچار صدمه نمی کند و از این نظر نیز برای انجام فرآیند اسید شویی بسیار مناسب تر است.

ایزوله کردن تانک اسیدشویی

نکته مهمی که نباید از یاد برد این است که اسید کلریدریک بسیار فرار بوده و شاید این موضوع تنها نقطه ضعف آن نسبت به اسید سولفوریک است. از این رو باید از پیش فکر شده و تانک اسید شویی که اسید کلریدریک قرار است در آن ریخته شود ،حتماً ایزوله باشد تا اسید نتواند از داخل آن بپرد.

دیگر ویژگی های تانک های اسید شویی این است که معمولاً در یک فرآیند اسید شویی ورق ها، بین ۳ تا ۵ تانک مورد استفاده قرار می گیرد که غلظت های آنها متفاوت بوده و طول آنها نیز بین 2 تا 2.5 متر انتخاب شده و آنها را پشت سر هم قرار می دهند.

 

قیمت ورق های اسیدشویی

قیمت ورق های اسیدشویی تولید کارخانه های مختلف و کشورهای مختلف یکسان نیست و جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت روز انواع ورق فولادی از جمله ورق اسیدشویی با شماره های گروه ایران فرمینگ تماس حاصل فرموده و از صفحه اینستاگرام ایران فرمینگ دیدن فرمایید

شماره های تماس: 09121127787-09120414100

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.