کاربرد ورق گالوانیزه

کاربرد ورق گالوانیزه در صنعت خودروسازی

کاربرد ورق گالوانیزه در صنایع مختلف بی شمار است. شاید شما هم تاکنون بارها و بارها به مکانیک و بخش­های مختلف تشکیل دهنده خودرو مانند موتور گیربکس و صندلی فکرده باشید؛ اما هرگز ندانید که مواد خام مورد استفاده برای ساخت قسمت­های مختلف خودرو نیز به همان اندازه حساس و دارای اهمیت است.

این مواد خام شامل آهن، پلاستیک، شیشه، لاستیک، مس ، چرم و فولاد می­شود. یکی از مهمترین مواد مورد استفاده در صنعت خودروسازی فولاد و ورق­های گالوانیزه است. صنعت خودروسازی یکی از صنایع بنیادین در اقتصاد جهانی و به خصوص اقتصاد ملی ایران به شمار می‌رود .

خودرو از مهمترین صنایع متقاضی فولاد در جهان است.آمار­های انجمن جهانی فولاد نشان می‌دهد؛ حدود ۱۲ درصد از کل فولاد تولید شده در جهان در صنعت خودروسازی مصرف می­شود. این امر موجب حفظ ایمنی سرنشینان به هنگام تصادف می­شود و حدود ۶۵ درصد مربوط به قطعات فولادی به کار رفته در آن است.

دلایل استفاده از محصولات فولادی در ساخت خودرو

ورق روغنی از مهم‌ترین محصولات فولادی مورد استفاده در صنعت خودروسازی به شمار می­رود با توجه به اینکه صنعت خودروسازی در حال حرکت است. و از خودرو­های سنتی به سمت خودرو­های جدید در صنعت خودروسازی هستیم؛ همچنان فولاد؛ ماده اولیه مورد نیاز محیطی و مهمی برای صنعت خودرو به شمار می­رود.

این مقاله را نیز حتما بخوانید: چرا ورق گالوانیزه شوره می زند؟

روزانه توسط تعداد زیادی از افراد از خودرو استفاده می­‌شود. بنابراین امنیت و مرغوبیت آن از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور کلی به چند دلیل کاربرد ورق گالوانیزه در صنعت خودروسازی زیاد می باشد که در زیر به برخی از آن­ها اشاره می­کنیم:

 1. یک دوام بالا: کنترل و کاهش هزینه­‌های تولید یکی از مهمترین دغدغه ­های موجود در هر صنعتی می­باشد. فلز فولاد در مقایسه با مواد اولیه نظیر آلومینیوم و پلاستیک فشرده دارای مزیت مورد استفاده صنعت خودروسازی است؛ زیرا علاوه به مقرون به صرفه بودن و هزینه کمتر از دوام بسیار خوبی برخوردار است.
 2. مزیت های محیط زیستی: فولاد فلزی است که کاملاً قابل بازیافت بوده و بهترین عملکرد را در کل چرخه عمر خود دارد. ضمن اینکه فولاد با هر تعداد دفعات بازیافت دچار کاهش کیفیت در خواص مکانیکی خود نمی­شود. و این از نظر محیط زیست جنبه مثبتی می­باشد.
 3. ایمنی بالا: سختی، استحکام و خواص مکانیکی مطلوب فولاد می­تواند ایمنی بالای سرنشینان خودرو را فراهم کند.
 4. قابلیت انعطاف پذیری: انعطاف پذیری فلز فولاد سبب می­‌شود طراحان به هنگام طراحی قسمت­های مختلف خودرو قدرت انتخاب بیشتری داشته باشند.
 5. تعادل پذیری و تناسب وزنی : وزن خود از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و این وضع باید در بازه مطلوب نگهداری شود. صنعت فولاد از نظر نسبت استحکام به وزن مناسب بوده و می­تواند بهترین گزینه باشد.

کاربرد ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه در صنعت خودروسازی

کاربرد ورق گالوانیزه به طور معمول به دو شکل ورق گالوانیزه و رنگی در صنعت خودروسازی می باشد. ورق گالوانیزه یکی از محصولات فولادی مورد استفاده در صنعت خودروسازی می باشد. در این بخش به بررسی و شرح محصولات فولادی پر کاربرد در صنعت خودروسازی مانند کاربرد ورق گالوانیزه می پردازیم و همچنین مزایا و معایب آن در صنعت خودروسازی را بیان می­کنیم.

ورق گالوانیزه در واقع همان ورق روغنی است که طی عمل گالوانیزاسیون به شیوه پیوسته در حالت غوطه وری در حمام مذاب با لایه‌ای از روی پوشانده می­شود.

 گالوانیزه چیست؟

شاید بهتر است در ابتدای توضیحی در رابطه با ورق گالوانیزه بدانیم. گالوانیزه یا ورق گالوانیزه در طی یک فرآیند نورد گرم از طریق ایجاد یک لایه سطحی فلز بر روی ورق­های فولادی و آهنی ایجاد می­گردد. محصول نهایی این فرآیند ورق فلزی محافظ در برابر انواع آسیب دیدگی، خوردگی و خراشیدگی می­باشد.

در طی فرآیند گالوانیزاسیون ورقه­ های آهنی وانی از فلز روی غوطه ور می­شود و یک لایه محافظ بر روی سطح فلز ایجاد می­شود. به همین دلیل مزیت ورق گالوانیزه نسبت به سایر ورق­های فولادی داشتن مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی و خوردگی می­باشد. در ورق های گالوانیزه فلز روی به عنوان یک محافظ از خوردگی و اکسید شدن ورق آهن جلوگیری می­کند.

هرچه فلز روی استفاده شده در سطح ورق بیشتر باشد ورق و درنهایت مقاومت ورق در برابر عوامل محیطی مانند زنگ زدگی و خوردگی بیشتر است.

ورق گالوانیزه به علت مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر نمک­های محلول در آب، رنگ‌پذیری، یکدست بودن در ظاهر آن و انعطاف پذیری بسیار بالایی که دارد در ساخت بدنه خودرو بسیار مورد استفاده قرار می­گیرد.

کاربرد ورق گالوانیزه در صنایع خودرو نیز بسیار می باشد. ورق گالوانیزه مورد استفاده در صنعت خودروسازی درضخامت­های متفاوتی بین 0.4 تا ۲ میلیمتر و دارای عرضی در بازه ۸۰۰ تا ۱۸۰۰ میلی متر ساخته می­ شوند.

مزایای استفاده از ورق گالوانیزه در صنعت خودروسازی

تا این قسمت از مقاله ورق گالوانیزه را شرح دادیم. و به مزایای آن پرداختیم اکنون می‌خواهیم مزایای استفاده از ورق های گالوانیزه در خودروسازی را معرفی کنیم.به طور کلی استفاده از این ورق­ها مزایای زیادی دارد از قبیل:

 • استحکام بالا
 • کیفیت سطحی بالای ورق
 • پوشش یکدست و یکنواخت در کلیه سطوح و لبه­های ورق
 • قابلیت کنترل ضخامت پوشش ورق با بالاترین حد
 • بهبود خواص مکانیکی ورق

بیشترین کاربرد ورق گالوانیزه مورد استفاده صنعت خودروسازی مشتمل بر ورق­های گالوانیزه کششی و فوق کششی می­باشد؛ که در ساخت قطعات و بدنه خودرو کاربرد دارد. و خوشبختانه امروزه عمده این ورق­ها در داخل کشور تولید و به بازار عرضه می­شود.

ورق گالوانیزه به کار رفته در سقف و بدنه خودرو باعث استحکام و دوام و عدم خوردگی و زنگ زدگی آن در شرایط نامناسب جوی و آلودگی هوا و قرار گرفتن در معرض مواد خورنده اسیدی و قلیایی می­شود. همچنین به دلیل قابلیت رنگ پذیری و دارا بودن کیفیت سطحی مناسب ورق‌­های گالوانیزه گزینه مناسبی برای ساخت قطعات در معرض دید و بیرونی خود را از بدنه خودرو می­باشد

با توجه به اینکه پایه ورق­های گالوانیزه ورق روغنی می­باشد قیمت فولاد گالوانیزه نیز وابسته به ورق روغنی بوده و با هر گونه تغییر در قیمت ورق سیاه روغنی قیمت کالا نیز تغییر می‌­کند. که این تغییر قیمت همانطور که ذکر شد در قیمت خودرو نیز تاثیر گذار است.

ورق گالوانیزه که در خودروسازی به کار می­رود عموماً ضخامت های متفاوتی بین 0.4 تا ۲ میلیمتر دارد. و در تعدادی از کارخانه‌­های داخلی تولید ورق­های گالوانیزه قابل تولید هستند به عنوان مثال ورق گالوانیزه فولاد مبارکه اصفهان در ساخت بدنه خودروهای پراید و پیکان و موانع استفاده می­شود.

کاربرد ورق گالوانیزه

مزایای ورق­های گالوانیزه

مزایای ورق گالوانیزه در صنعت خودروسازی را می­توان به شرح زیر جمع بندی کرد:

 • قابلیت استحکام بالا در برابر خوردگی و زنگ زدگی
 • انعطاف پذیری و فرم پذیری مناسب در عملیات فرمینگ ورق و قطعات حاصل از آن
 • وزن کمتر نسبت به انواع دیگر ورق­های فولادی در صنعت خودروسازی
 • کاهش سوخت خودرو و در نتیجه کاهش آلودگی­های محیط زیستی و صرفه جویی در مصرف سوخت­های فسیلی
 • دوام و ماندگاری قطعات حاصل از ورق­های گالوانیزه و افزایش عمر مفید خودرو

امروزه میزان قابل ملاحظه ای از ورق گالوانیزه مصرفی در صنعت خودروسازی توسط کارخانه‌­های داخلی تولید می­شود که از جمله آن­ها می‌توان به کارخانه سفید دشت بودجه واقع در استان چهارمحال و بختیاری اشاره کرد. که با ظرفیت سالانه ۴ هزار تن ورق گالوانیزه در دو نوع خودرویی و صنعتی یکی از تولیدکنندگان برتر ورق گالوانیزه هستند.

استفاده از بدنه­ های روکش دار روی برای ساخت خودرو یک روش استاندارد است. بدنه سفید یک اتومبیل حدوداً بالای ۸۰ درصد اتومبیل را تشکیل می­دهد که تمام این ۸۰ درصد از فولاد ورق گالوانیزه می­باشد که قبلاً به آن اشاره کردیم مقاومت در برابر زنگ زدگی فولاد گالوانیزه مهمترین مزایای ابزار بازاریابی مناسب برای صنعت خودروسازی می­باشد. زیرا کاربرد ورق گالوانیزه می­تواند مقاومت و طول عمر خودرو را برای مشتریان تضمین نماید.

این مقاله را نیز حتما بخوانید:با فرایند کامل بسته بندی ورق گالوانیزه آشنا شوید.

آنچه خواندیم

در این مقاله به بررسی کاربرد ورق گالوانیزه در صنعت خودروسازی پرداختیم در رابطه با استفاده از یکی از محصولات فولادی به نام ورق­های گالوانیزه در صنعت خودروسازی شرح دادیم. چگونگی ساخت ورق گالوانیزه را و کاربرد و مزایای آن را در صنعت خودروسازی به صورت مختصر بیان کردیم. امیدواریم؛ این مقاله برای شما کاربران مفید باشد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.