آهن آلات در صنعت ورزش

اهمیت آهن آلات در صنعت ورزش

آهن آلات در صنعت ورزش اهمیت  بسیاری دارد . ورزش و ورزش کردن یکی از عوامل حیاتی حفظ سلامتی بدن می­باشد. و همانطور که همگی می­دانیم؛ بدون ورزش شادابی و سلامتی جسم به تحلیل می­رود. اما سوال اینجاست که آیا فلزات دوست ورزش و سلامتی هستند یا دشمن آن؟

هرچند که می­دانیم به گفته کارشناسان فلزات سنگین مانند جیوه و سرب یا کادمیوم و آرسنیک برای سلامتی یک تهدید محسوب می­شوند.

اما همین فلزات به دلیل برخورداری از ویژگی­ها وخواصی مانند استحکام بالا، مقاومت در برابر ضربه، سختی و دوام مناسب و ظاهر زیبا در ورزش به طور عام و ساخت تجهیزات ورزشی به طور خاص، کاربرد بسیار فراوانی دارند.

علاوه بر آن که اسامی بسیاری از باشگاه­های ورزشی و تیم­های ورزشی به نام  فلزات رقم خورده است. مانند فولاد، مس، ورق آلومینیوم و….. در این مقاله به علت اهمیت هر دو یعنی هم سلامتی با ورزش و هم کاربرد فلزات و اهمیت آن در صنعت ورزش؛ تصمیم داریم به این موضوع به طور مفصل تر بپردازیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

فلزات سبک و ورزش

آلیاژ­های سبک، علاوه بر کاربرد صنعتی و سازه ای در صنعت حمل و نقل، لوازم الکترونیک، و تجهیزات قابل حمل، در زمینه تجهیزات ورزشی و تفریحی نقش بسیار مهمی دارند. در بین فلزات سازه ای فلزات سبک آلومینیوم، منیزیم و تیتانیوم به ترتیب اولین، سومین، و چهارمین فلزات فراوان در پوسته زمین هستند.

آهن آلات در صنعت ورزش و مخصوصا فولاد در عرصه تجهیزات ورزشی بسیار اهمیت دارند. و بخش عمده بازار را به خود اختصاص می­دهند. در ادامه به بررسی نقش برخی از فلزات پرکاربرد در ساخت تجهیزات ورزشی و اهمیت آهن آلات در صنعت ورزش می­پردازیم.

 

این مقاله را نیز حتما بخوانید: لوازم خانگی را با چه نوع فلزاتی می سازند؟

آلومینیوم و ساخت تجهیزات ورزشی

پایین بودن نسبی قیمت آلومینیوم، استحکام آلومینیوم و آلیاژ­های آن، باعث شده است؛ این فلزات در بین فلزات غیرآهنی بیشترین کاربرد را در ساخت قطعات داشته باشند. از این فلز در ساخت برخی تجهیزات ورزشی مانند وسایل باشگاه­های گلف و توپ­های تنیس نیز استفاده می­شود. محصولات اکسترون که از محصولات کاربردی آلومینیوم است و در دسته آهن آلات در صنعت ورزش می باشد و ساخت تیر دروازه فوتبال و فوتسال بسیار استفاده می­شود.

همچنین در فریم دوچرخه از قاب آلومینیوم بسیار استفاده می­شود. یکی دیگر از کاربرد آلومینیوم و آهن آلات تولید سقف­های کاذب می­باشد. این سقف­های کاذب در سالن­های ورزشی، استخر­ها، و محیط­های مرطوب کاربرد دارند.

اهمیت آهن آلات در صنعت ورزش

تیتانیوم در ورزش­های مختلف

تیتانیوم یکی دیگر از فلز­های کاربردی و آهن آلات در صنعت ورزش می­باشد. این فلز با چگالی کم و مقاومت بالا می­باشد. و با توجه به خواص آن یکی از آهن آلات پرکاربرد در زمینه ساخت کالا­های ورزشی است. از تیتانیوم در کالاها و تجهیزات ورزشی مانند باشگاه­های گلف و تجهیزات کوهنوردی و اسکی استفاده می­شود. شیوه استفاده از تیتانیوم در ورزش­های زیر بیشتر توضیح داده شده است:

گلف: استحکام و سبک وزنی تیتانیوم سبب استفاده از آن در ساخت تجهیزات ورزشی شده است. و اولین چوب­های گلف تیتانیومی در اواسط دهه 90 میلادی وارد فروشگاه­ها شده است. این چوب­های گلف، در مقایسه با درایو­های چوبی یا فولادی گران قیمت ترند. ولی موفقیت آن­ها در بازار موجب تمایل سایر شرکت­های ورزشی در استفاده از آن شده است.

تنیس: با پیشرفت تکنولوژی مواد سبک مانند استیل، آلومینیوم، گرافیت، و تیتانیوم به تدریج جایگزین چوب شده اند. در این میان استفاده از تیتانیوم در قاب راکت تنیس و بدمینتون توسعه پیدا کرد.

دوچرخه سواری: سازندگان دوچرخه­های مسابقه­های ورزشی به دنبال ماده سبک وزن در کنار دوام بالا برای ساخت فریم هستند. که برای همین از تیتانیوم استفاده می­کنند.

اتومبیلرانی: تیتانیوم به دلیل خواص فیزیکی و مکانیکی خود، وزن اتومبیل ، مصرف سوخت، آلودگی محیط زیست و نویز را کاهش می­دهد. تقریبا تمام اجزای فلزی خودرو مانند پیچ و مهره، میله اتصال، راک، لوله اگزوز، لوله بازگشت هوا، درچه سوپاپ، ترمز، قطعات سنسور، و… می­تواند از تیتانیوم و آلیاژ­های آن ساخته شود.

کوهنوردی و اسکی: استفاده از تیتانیوم و اسکیت کوهنوردی به خاطر وزن سبک، استحکام بالا و تاثیر کم دما در شرایط خاص کوهنوردی کاربرد دارد. تیتانیوم در رشته­های شمشیر بازی برای ماسک­های محافظ و شمشیر و نیز قطعات قایقرانی بسیار کاربردی است.

منیزیم در تجهیزات ورزشی

منیزیم از آهن آلات در صنعت ورزش می باشد که به رنگ سفید بوده و کاربرد زیادی در صنایع مختلف از جمله صنعت ورزش دارد. فلز تیتانیوم در صنعت ورزش برای تجهیزات ورزشی استفاده می­شود. آلیاژ­های منیزیم به دلیل دارا بودن استحکام ویژه بالا، جایگزین بسیار مناسبی برای فولاد و آلومینیوم هستند.

همچنین منیزیم به عنوان یک ماده غذایی مورد نیاز بدن  برای سلامت ورزشکاران جهت حفظ ساختار استخوان، انقباض عضلانی نقش مهمی ایفا می­کند. منیزیوم خوراکی را می توان در موز، میگو و ماهی و .. یافت.

اهمیت آهن آلات در صنعت ورزش

استیل ضد رنگ در مسابقات و تجهیزات ورزشی

فولاد زنگ نزن یا ضد زنگ که استنلس استیل هم نامیده می­شود از آهن آلات مهم در صنعت ورزش است. آلیاژی از فولاد است که اصلی ترین عناصر تشکیل دهنده آن آهن، کروم،نیکل است. ورزق استنلس استیل نوعی آلیاژ فلزی است که پایه و اساس آن از آهن تشکیل شده است. و در ساختار آن آلیاژهای گوناگونی به کار رفته است.

ترکیباتی که در ساختار ورق استیل وجود دارد موجب شده است؛ این نوع ورق خواص شکل پذیری بالایی داشته باشد. عملکرد و گستردگی استیل یا فولاد زنگ نزن تا حدی است که در مسابقات و تجهیزات ورزشی مانند اسکی برفی نیز ساخته می­شود.

اکثر  تجهیزات ورزشی که از فولاد ضد زنگ استفاده می­کنند در ورزش های خارج از کشور می باشد که در معرض محیط­های خورنده هستند و درآن­ها نیاز به استحکام بسیار بیشتر است. مانند قایقرانی، سوارکاری، دوچرخ ه سواری و… که نیازمند تجهیزاتی هستند، که در مقابل زنگ زدگی مقاوم باشند.

در برخی از قمقمه­های ورزشی نیز از استیل ضد رنگ نیز استفاده می­شود زیرا استیل بهتر می­تواند آب سرد وگرم را بدون تغییر دما نگه دارد.

پروفیل های قوطی در لوازم ورزشی

یکی از تجهیزات ورزشی و تولید لوازم ورزشی، باکس یا قوطی پروفیل است. که یک پروفیل به شکل جعبه و چهارگوش هستند. پروفیل­ هایی با مقطع مربع و مستطیل که به صورت توخالی هستند را قوطی می­نامند. از انواع قوطی­ها بر اساس جنس می­توان به  قوطی­های آهنی، استیل، و آلومینیومی اشاره کرد.

قوطی پروفیل آهنی از پرکاربردترین آن ها در مقایسه با قوطی­های استیل و آلومینیومی است. ضخامت قوطی­های پروفیل آهنی متغییر است. پروفیل­های قوطی مستطیل در ساخت لوازم ورزشی کاربرد دارند.

جوش پذیری، تنوع بالا و کیفیت سطحی زیاد، قابلیت شکل پذیری خوب، کاربرد آسان آن­ها از جمله عواملی است که باعث شده است در پارک­ها، ایستگاه­های ورزشی و سلامت و بدنسازی از این قوطی­ها به وفور استفاده کرد. به طور کلی این دسته از آهن آلات در صنعت ورزش اهمیت بیشتری دارند

 

این مقاله را نیز حتما بخوانید: پروفیل چیست؟

فلزات در مدال های ورزشی و قهرمانی

مدال­های ورزشی و قهرمانی قسمت مهم دنیای ورزش است که اهمیت  آهن آلات در صنعت ورزش را بیشتر می کنند . اهدای جام یا همان کاپ قهرمانی به قهرمان ورزش و تقدیر از ورزشکاران نیز جنبه دیگر پیوند با فلزات و کاریرد آن در ورزش می­باشد. این اشیای زینتی که اغلب از فلزات ساخته می­شوند در طراحی جام قهرمانی مورد استفاده هستند .

متریال مورد استفاده و تولید شده در جام­های قهرمانی و مدال­ها، متناسب با نوع و سطح مسابقات و سفارش مشتری از فلزاتی مانند طلا، نقره، برنج، سرب، شیشه، سرامیک یا مواد مقاوم دیگر می­باشد که سپس با طلا و نقره آبکاری می­شوند. بنابراین مدال­های قهرمانی طلا یا نقره خالص نیستند.

این موضوع حتی در المپیاد­های بزرگ صادق است. و متریال مورد استفاده در مدال و درصد روکش فلزات با ارزش مانند طلا، نقره با توجه به سفارش کم و زیاد می­شود. ساخت این مدال­ها به دو صورت ریخته گری یا قالب گیری و برش دستی انجام می­شود.

جمه بندی آنچه خواندیم

در این مقاله با توجه به توضیحاتی که داده شد. به اهمیت آهن آلات در صنعت ورزش پرداختیم. مهم ترین کاربرد فلزات در ورزش مخصوصا فلزات سبک در ساخت تجهیزات ورزشی، کالا­های ورزشی و مدال قهرمانی است.

به طوری که قاطعانه می­توان گفت، بدون حضور فلزات و آهن آلات ورزش به صورت پیشرفته ممکن نیست. و باید به حرکات نرمشی بدن اکتفا کرد. بنابراین فلزات با توجه به خواص و ویژگی­های فردی شان بسیار کاربردی و ضروری برای صنعت ورزش هستند. که در این مقاله ما به شرح برخی از این فلزات در انواع ورزش­ها و تجهیزات ورزشی پرداختیم. بنابراین فلزات باعث پیشرفت ورزش و حفظ سلامتی انسان­ها در این راستا می­شوند و ورزش دوست هستند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.