میلگرد سنجاقی و مزایای آن

میلگرد سنجاقی مزایای زیادی دارد یکی از مهم ترین سازه های تکنولوژی، سازه های بتنی هستند.که با توجه به توسعه روز افزون نیاز بشر به ساختمان­های مرتفع و آسمان خراش با استحکام بالا برای ساخت آن­ها نیاز به ابزار­های پیچیده و مقاطع فولادی به وجود آمد. میلگرد یکی از مقاطع فولادی بسیار مهم است؛ که در ساخت سازه­های بتنی نقش مهم و اساسی دارد.

در واقع بتن در ترکیب با میلگرد بیشترین حالت مقاومت و استحکام را دارا می­باشد. به همین علت سازه­های بتنی نسبت به سازه­های دیگر بسیار پرطرفدارتر هستند. میلگرد با توجه به کاربرد آن، نوع سازه و نوع شکلی که قرار است بتن بنا شود در انواع و سایز­های مختلف تولید می­شود.

نوعی میلگرد که در بتن کار گذاشته می­شود به میلگرد سنجاقی معروف است. این نوع میلگرد باعث استحکام حداکثری در بتن می­شود و استفاده آن جز جدایی ناپذیر آرماتوربندی می­باشد. در این مقاله قصد داریم در مورد این میلگرد شرح مفصل تری بدهیم و اینکه چه کاربردی دارد. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

میلگرد سنجاقی چیست؟

میلگرد سنجاقی به نوعی از میلگرد گفته می­شود که باریک و کوچک است که از هر دو طرف خم و به شکل سنجاق درآمده است. با توجه به دسته بندی میلگرد­ها، این میلگرد در دسته میلگرد­های عرضی قرار می گیرد و با نام­هایی مانند قلاب دوخت، دوخت ستون،رکابی و سنجاقی نیز شناخته می شود.

این میلگرد تاثیر مستقیم بر نحوه عملکرد ستون­های بتنی که تحت تاثیر بار جانبی هستند می­گذارد. به همین علت استفاده از آن­ها بسیار ضروری و مهم است. بار­های جانبی که بر عملکرد ستون و دیوار­های برسی تاثیر دارند. مانند: لرزش هنگام وقوع زمین لرزه، طوفان و حوادث طبیعی دیگر مانند سیل می­باشد. این میلگرد کوچک و پرکاربرد در اشکال مختلف وجود دارد. و هر شکل کاربرد منحصر به خود را دارد.

انواع میلگرد سنجاقی

تا اینجای مقاله با میلگرد سنجاقی آشنا شدیم که چیست و چه کاربردی دارد. اکنون می خواهیم به شرح انواع میلگرد­های سنجاقی بپردازیم. این میلگرد در سه نوع مختلف در کارگاه ساخته می شوند که به شرح زیر می باشد:

 

میلگرد سنجاقی با خم استاندارد: این میلگرد در هر دو طرف با خم نود درجه شکل گرفته است. اندازه خم میلگرد در هردو طرف میلگرد سنجاقی دوازده برابر قطر میلگرد است.

میلگرد سنجاقی با خم نیمه استاندارد: در این نوع آرماتور، میلگرد را از یک طرف با زاویه نود درجه و در طرف دیگر با زاویه  135 درجه خم می ­کنند و به شکل چنگک در می­آورند.

میلگرد سنجاقی با خم دوطرف 135 درجه:شکل این میله شبیه ~ است. یعنی زاویه­ها در خلاف جهت یکدیگر شکل داده می­شوند. یکی انتهای روبه بالا و دیگری انتها رو به پایین است.

در نوع دیگر این میلگرد ممکن است به گونه ای طراحی شود که زاویه 135 درجه انتهای هردو به یک سمت باشد.

میلگرد سنجاقی و مزایای آن

نحوه اجرای سنجاقی در یک ستون

همانگونه که در مقدمه اشاره کردیم میلگرد سنجاقی بخش اصلی ستون های بتنی و دیوار­های برشی است. نحوه بستن آن طبق آیین نامه­های بین المللی به قرار زیر خواهد بود:

مرحله اول:تعداد میلگرد­های مورد نیاز تعیین می­شود. تعداد آرماتورهای سنجاقی به طول ستون بتنی، تعداد میلگرد­های طولی و فاصله آنها از یکدیگر بستگی دارد. برای اینکه بگوییم به چند عدد از این نوع میلگرد نیاز داریم باید طول ستون و تعداد خاموت­های آن را بدانیم.

به طور مثال اگر طول میلگرد­های طولی ستون دو متر باشد به ازای هر پانزده سانتی متر یک خاموت نیاز است. هر خاموت یک آرماتور سنجاقی نیز دارد که زاویه نود آن به صورت یکی در میان در امتداد برش ستون قرار دارد. خاموت یک آرماتور عرضی چهارگوش است که دورتادور ستون را می­گیرد.

مرحله دوم: اجرای میلگرد­های سنجاقی

در این مرحله قرار گرفتن آرماتورهای سنجاقی استاندارد با خم نود درجه در هر دو طرف در محل مدنظر می­باشد. هر قلاب دوخت دو میلگرد روبروی هم قرار می گیرند به شرطی که فاصله میلگرد­ها بیش از 20 سانتی متر نباشد.

این مقاله را نیز حتما بخوانید: با روش ترمكس در توليد ميلگرد آشنا شويد

کاربرد میلگرد سنجاقی

میلگرد­های سنجاقی با اینکه کوچک هستند ولی بسیار کاربردی می­باشند. و از اهمیت ویژه ای در صنعت ساختمان سازی برخوردارند. یکی از کاربرد­های آن در ساخت ستون های بتنی است. برای ساخت ستون­های بتنی ابتدا ستون را با میلگرد آرماتوربندی اجرا می­کنند و سپس روی آرماتور بتن ریزی می­کنند.

به این روش ستون­های بتنی بسیار محکم و مقاوم می­شوند. میلگرد سنجاقی در این نوع ستون­ها حکم نگهدارنده میلگرد­های طولی را دارد که براثر لرزه از هم جدا نشوند.

یکی دیگر از کاربردهای میلگرسنجاقی قلاب دوخت در دیوار­های برشی است. این دیوار­ها نیز بتنی هستند و به این دلیل که تحت فشار برشی ساختمان قرار می گیرند باید میلگرد­های طولی آن استحکام لازم را داشته باشد.

به همین جهت از قلاب سنجاقی برای ثابت نگه داشتن میلگرد­ها استفاده می شود. ساختمان­های بتنی چند طبقه ای، صنایع مختلف مثل کشاورزی برای ساخت سازه­های مربوطه از این میلگرد استفاده می کنند. پل و سد سازی نمونه استفاده قلاب دوخت یا میلگرد سنجاقی هستند.

قوانین میلگردهای سنجاقی در فونداسیون

طبق آیین نامه­ های بین المللی برای استفاده از این میلگرد باید مقررات زیر را رعایت کرد:

اگر یک قلاب دوخت دارای خم 135 درجه باشد و قسمت انتهایی یا خم آن 6 برابر قطر میلگرد یعنی 75 میلی متر باشد، خم نود درجه باید به اندازه 8 برابر قطر میلگرد خم شود

در صورتی که فاصله آزاد میلگرد­های طولی ۱۵ سانتی متر باشد و یا بیشتر میلگرد طولی بین هر خاموت قرار گرفته باشد در این حالت باید میلگرد های ذکر شده با آرماتور سنجاقی محکم شود.

طبق مقررات بین المللی برای سازه­های بیشتر از پنج طبقه ستون­ها باید با هر تعداد میلگرد سنجاقی که لازم است مجهز شود.

این قلاب­های سنجاقی باید میلگرد­های طولی که در محیط مقطع ستون هستند؛ در بر گیرد و همچنین قسمت خم ۹۰ درجه باید به صورت یک در میان در یک سمت عوض شود. و به عبارتی ۹۰ درجه میلگرد های سنجاقی باید روبروی هم باشند.

در صورتی که تعداد میلگرد­های طولی ستون که در یک مقطع هستند بیش از ۱۲ عدد باشد؛ در این حالت استفاده از این میلگرد توصیه نمی‌شود. زیرا باید یک در میان بین میلگرد­های طولی قرار بگیرد و این امر باعث مشکل شدن ویبره کردن بتن می­شود. در چنین حالتی باید از خاموت بسته لوزی استفاده کرد که هرگونه آن یک میلگرد را محافظت کند.

میلگرد سنجاقی و مزایای آن

مزایای استفاده از میلگرد سنجاقی

استفاده از این میلگرد در ستون بتنی مزایای بسیار زیادی دارد که در زیر به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم.

 

آرماتور سنجاقی به دلیل شکل خاصی که دارد باعث نگهداشتن میلگردهای طولی در جای خود می شود و این مهم ترین مزیت آن است

این میلگرد یک مزیت دیگر دارد و آن هم این است که؛ سبک و کم حجم می­باشد که امکان استفاده از آن را در هر وضعیتی فراهم می­کند

نوع خاموت وجود دارد که عملکردی مشابه با میلگرد سنجاقی دارد؛ اما استفاده از آن باعث شلوغ شدن میلگرد­ها و سختی هنگام بتن ریزی می شود. لذا استفاده از سنجاق میلگردی بیشتر توصیه می­شود.

یکی دیگر از مزایای این میلگرد این است که به دلیل ساختار ویژه ای که دارد به راحتی اجرا می­شود.

این مقاله را نیز حتما بخوانید: قیمت میلگرد چگونه محاسبه می شود؟

معایب میلگرد سنجاقی

البته هر چیزی معایب خود را هم در کنار محاسن دارد. این میلگرد نیز معایبی دارد که با در نظر گرفتن مقررات باید قبل از استفاده از آن­ها عیب شان گرفته شود.

یکی از معایب قلاب دوخت یا میلگرد سنجاقی است که باید به صورت پیش ساخته آماده شود اگر اندازه­ها در مقایسه با ستون مد نظر صحیح نباشد استفاده از آن ها ممکن نیست.

دیگر معایب این میلگرد محدودیت استفاده است که برای میلگرد های کمتر از ۱۲ عدد در هر مقطع کاربرد دارد.

دیگرعیب آن که بسیار مهم است این است که باید حتما تحت‌ نظر متخصص اجرا شود زیرا فواصل و نحوه اجرا در کار بسیار مهم است

 

آنچه خواندیم

میلگرد سنجاقی یا به عبارتی قلاب دوخت ستون یک مقطع کوچک ولی بسیار پرفایده است که کمک بزرگی به استحکام ستون و دیوار های بتنی می کند. عدم استفاده از آن خسارات جبران ناپذیری دارد زیرا دیوار بدون میلگرد سنجاقی به راحتی تحت فشار های لرزه ای ریزش می­کند. در این مقاله ما به معرفی میلگرد سنجاقی پرداختیم کاربرد­های آن را بیان کردیم تا شما کاربر گرامی بهره کافی را از این مقاله ببرید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.