تولید ورق عرشه فولادی صفر تا صد آن در سفری از اعماق زمین تا اوج آسمان

در این پست به صفر تا صد تولید ورق عرشه فولادی در سفری از اعماق زمین تا اوج آسمان خواهیم پرداخت:

برای آگاهی از صفر تا صد تولید ورق عرشه فولادی ابتدا باید بدانیم که عرشه های فولادی را از ورق های گالوانیزه می سازند. ورق های گالوانیزه از نیمه های قرن نوزدهم جای خود را در صنایع مختلف پیدا کردند. اگر بگوییم دلیل اصلی تولید ورق عرشه فولادی برای استفاده در سقف سازی و کف سازی ساختمان بوده دروغ نگفته ایم، شاید بتوان شیروانی ها را اجداد عرشه های فولادی دانست،

اولین مرحله از صفر تا صد تولید ورق عرشه فولادی از دل زمین شروع می شود

 

اگر در دامنه های کوه و سنگلاخ های سرزمین های کوهستانی یا در دل دشت های پر وسعت کویری توده ای تیره و ابر مانند را دیدید که در وسعتی نسبتا زیاد در حال محو شدن است شک نکنید که با یک معدن سنگ آهن مواجه شده اید.

این معدن ها حاصل طراحی حفاری مهندسان معدن هستند که با آتش باری و کار گذاشتن دینامیت در اعماق خاک، حفر شده اند. با اندکی دقت می توان گودال پلکانی و روباز آن رادید. در مرحله ی دوم از صفر تا صد تولید ورق عرشه فولادی کامیون ها سنگ های آهن پرعیار و کم فسفر را به کارخانه ی خردایش و دانه بندی منتقل کرده و سنگ های کم عیار را به کارخانه های تولید کنسانتره می برند.

در مرحله ی سوم از صفر تا صد تولید ورق عرشه فولادی سنگ های معدنی در کارخانه های خردایش و دانه بندی، به ترتیب پس از عبور از مراحل سنگ شکن سطحی، مخروطی اولیه و مخروطی ثانویه به سرندهای ریز و درشت ریخته می شوند. سرندهای ریز، دانه های صفر تا 10 میلیمتر و سرندهای درشت دانه های 10 تا 25 میلیمتر را سوا می کنند تا به انبار معدن و سپس به کارخانه ی فولاد ارسال شوند.

تولید ورق عرشه فولادی

ایستگاه اول سفر صفر تا صد تولید ورق عرشه فولادی در ذوب آهن

در مرحله ی چهارم از صفر تا صد تولید ورق عرشه فولادی در کارخانه ی فولاد، سنگ استخراج شده از معادن به وسیله ی قطار به داخل کارخانه حمل می شوند. در واحد واگن برگردان، سنگ آهن تخلیه شده و توسط نوار نقاله به محوطه انباشت و برداشت منتقل می شود. پس از انباشت سنگ آهن شیره ی آهک را روی آن پاشیده و پس از مخلوط و همگن سازی، توسط نوار نقاله به واحد گندله سازی منتقل می کنند.

از این صفحه هم دیدن فرمایید : مشاوره و قیمت ورق رنگی اینجا کلیک کنید

در مرحله ی پنجم از صفر تا صد تولید ورق عرشه فولادی، سنگ آهن 67.5 درصد، آسیاب و پس از ترکیب با سنگ آهن ریزدانه، چسب، بنتونیت و لجن به دیسک های هشتگانه ارسال شده و به شکل گلوله های با قطر 8 الی 16 میلیمتر در می آید. در ماشین سرند، دانه های ریز و درشت جدا شده در حرارت 1250 الی 1300 درجه سانتیگراد پخته، سرد و به گلوله های کوچک آهن به نام گندله تبدیل می شود.

در مرحله ی ششم از صفر تا صد تولید ورق عرشه فولادی گندله به واحد احیا فرستاده می شود و در کوره هایی با درجه حرارت 900 درجه سانتیگراد ترکیب شده و آهن اسفنجی تولید می گردد و پس از 32 ساعت استراحت، ریزدانه های حاصل از سرند آن در قسمت بریکت سازی با چسب، شیشه، آب و آهک هیدراته مخلوط شده و به وسیله ی پرس سرد به بریکت تبدیل می شود

تولید ورق عرشه فولادی

ایستگاه دوم سفر صفر تا صد تولید ورق عرشه فولادی در واحد فولاد

در مرحله ی هفتم از صفر تا صد تولید ورق عرشه فولادی بریکت به کوره های ذوب واحد فولاد سازی منتقل می شود تا در کوره های قوس الکتریکی به همراه قراضه ها و مواد سرباره ساز شامل آهک، دولومیت و دیگر مواد افزودنی در دمای 1650 درجه سانتیگراد به فولاد مذاب تبدیل شود، سرباره ها از مواد جدا و فولاد مذاب به واحد متالورژی ثانویه منتقل می شود و پس از طی این مرحله به ماشین ریخته گری وارد می شود.

در مرحله ی هشتم از صفر تا صد تولید ورق عرشه فولادی در واحد ریخته گری تختال هایی به ضخامت 200 و عرض 600 تا 1880 میلیمتر تولید می شود که در قسمت برش با شعله های اکسیژن به قطعات 9 تا 10 متری برش داده شده و بسته به نوع کاربرد فولاد، در استخر سرد و هوای آزاد یا مستقیما به نورد گرم ارسال می شوند.

در مرحله نهم از صفر تا صد تولید ورق عرشه فولادی، تختال در نورد گرم به کوره ای با درجه حرارت 1200 درجه سانتیگراد منتقل شده و پس از این مرحله با عبور از آب، پوسته ی اضافی خود را از دست داده و وارد قفسه نورد شده و در مرحله اول نورد، به ورق هایی با ضخامت 40 میلیمتر و در مرحله دوم نورد به ورق با ضخامت 1.2 تا 16 میلیمتر تبدیل شده، سپس به مرحله کلاف پیچ رفته و به کلاف به قطر 1750 میلیمتر تبدیل می شود.

تولید ورق عرشه فولادی

ایستگاه سوم سفر صفر تا صد تولید ورق عرشه فولادی در نورد سرد

مرحله ی نهم از صفر تا صد تولید ورق عرشه فولادی، نورد سرد است که با اسید شویی نوردهای ورودی از نورد گرم شروع می شود. سپس در واحد کاهش ضخامت 5 قفسه ای و نورد 2 قفسه ای قرار می گیرد و در واحد شستشوی الکتریکی، محصولات قلع اندود چربی زدایی شده و در واحدهای آنیل حرارت دهی و برای حذف اکسیدهای سطحی، کلاف های نورد گرم به خطوط بعدی اسید شویی وارد می شوند.

در مرحله ی نهم از صفر تا صد تولید ورق عرشه فولادی کلاف توسط مندریل باز شده، سر ورق به وسیله ی پیچ رول به جلو کشیده می شود و پس از عبور از موجگیر، سر ورق برش می خورد تا در ماشین جوش لیزری، سر کلاف به ته کلاف قبلی جوش شود و با حرکت به سمت لوپ ورودی، جهت پیوستگی در این قسمت ذخیره گردد، سپس وارد دستگاه تراز تنش شده و موج ورق گرفته می شود.

در مرحله ی دهم از صفر تا صد تولید ورق عرشه فولادی ورق به داخل حوضچه های اسید کلریدریک هدایت می شود. پاشش اسید به دو روی ورق با دمای 85 درجه سانتیگراد، اکسیدهای سطحی ورق را حذف می کند. سپس در حوضچه شستشو و با هوای گرم خشک شده و به لوپ خروجی می رود. در خروجی در صورت نیاز لبه های ورق بریده می شود.

 

ایستگاه چهارم سفر صفر تا صد تولید ورق عرشه فولادی و شروع گالوانیزه شدن

در مرحله ی یازدهم از صفر تا صد تولید ورق عرشه فولادی، پس از کنترل کیفی برای جلوگیری از زنگ زدگی مجدد، سطوح ورق توسط دستگاه به روش الکترواستاتیک روغن کاری شده و به انتهای خط وارد می شود. کلاف ها در این قسمت پیچیده و تسمه زنی شده و موقعیتشان مشخص می گردد. کلاف های اسید شویی برای کاهش ضخامت باید از نورد سرد پیوسته عبور داده شوند لذا به بافر ورودی و به سمت کلاف باز کن می روند.

در مرحله ی دوازدهم از صفر تا صد تولید ورق عرشه فولادی، سر کلاف مندریل به طرف پیچ رول هدایت شده و سر آن پس از برش به سمت ماشین جوش لیزری هدایت می شود تا به ته کلاف قبلی جوش شده و به سمت لوپ ورودی حرکت کند و با ضخامت 1.5 تا 5.3 میلیمتر وارد قفسه اول شود. با عبور از 5 قفسه با فشار و کشش همزمان و پاشش امولسیون آب و روغن کاهش ضخامت پیدا کرده و به ضخامت 0.3 تا 3 میلیمتر می رسد.

پس از کنترل کیفی و کلاف پیچی، تسمه زنی شده و به مرحله  سیزدهم از صفر تا صد تولید ورق عرشه فولادی می رود. در کوره های باکس آنیلین کلاف ها روی هم چیده شده، با حرارت و تغییرات کریستالی برای مراحل اسکیم پاس آماده می شوند. در واحد قلع اندود کلاف ها وارد حوضچه های الکترولیت شده تا ورق از بین قلع و الکترولیت عبور کرده پوشش داده شده و ورق گالوانیزه تولید شود.

 ورق عرشه فولادی

ایستگاه پنجم سفر با تبدیل ورق گالوانیزه به عرشه های فولادی

در مرحله چهاردهم از صفر تا صد تولید ورق عرشه فولادی، ضخامت کلاف مورد ارزیابی قرار گرفته و قسمت های معیوب از کلاف جدا می شود، سپس ورق در محلول قلیایی گرم قرار گرفته و با برس های پلاستیکی فشرده می شود تا تمیز شود. ورق تمیز شده در کوره ی آنیل با حرارت 730 تا 770 درجه قرار می گیرد تا با بهبود ساختار کریستالی، انعطاف پذیری و شکل پذیری پیدا کند.

در مرحله پانزدهم از صفر تا صد تولید ورق عرشه فولادی، ورق محافظت شده وارد حوضچه روی با دمای 460 تا 540 درجه می شود. ضخامت روی ورق با جت هوا تنظیم شده و با دمیدن هوا خنک می گردد تا ضخامت لایه روی با اشعه گاما کنترل شود. سپس سطح ورق برای رنگ پذیری سمباده شده و با عبور از موجگیر صاف می شود. سطح کلاف با اسپری در دو سطح کروماته می شود تا شوره نزند.

تولید ورق عرشه

در مرحله ی شانزدهم از صفر تا صد تولید ورق عرشه فولادی، برای آجدار کردن ورق گالوانیزه از دستگاه های پرسی در مسیر پیچ رول ها استفاده می کنند. ورق آجدار با عبور از مندریل ، در ورودی غلتک های فرم دهنده قرار گرفته و با عبور از زیر غلتک هایی که به ترتیب بر تعدادشان افزوده می شود فرم نهایی را پیدا کرده و از یک ورق منعطف و ناپایدار تبدیل به یک پنل فرم دار و محکم خواهد شد.

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.