دهانه های سقف عرشه فولادی

دهانه های سقف عرشه فولادی

در ادامه مطلب به دهانه های سقف عرشه فولادی پرداختیم :

در سقف های عرشه فولادی فاصله تیرهای فرعی می تواند از حداقل 20/2 متر و حداکثر 50/3 تا 4 متر نسبت به آکس یکدیگر افزایش یابد.

همچنین فواصل فی مابین هر دو محور تا حداکثر8 متر(به صورت عملی) قابل طراحی و اجرا می باشد که این موضوع یکی از برجسته ترین برتری های طراحی سازه با این سقف بی نظیر است.
انواع سقف برای دهانه های بزرگ چه تعدادی است؟

این اولین سوالی است که هنگام ساختن ساختمان هایی با دهانه های بزرگ برای سازندگان پیش می آید. آن ها می خواهند بدانند چه سقفی با چه میزان بودجه ای در چه مدت زمانی برای دهانه های بزرگ قابل استفاده است. سقف از جمله مهم ترین سازه های ساختمان است که روش های مختلفی برای اجرا دارد. این قسمت از سازه علاوه بر این که باید محکم و مقاوم باشد تا بار طبقات بالایی را نگه دارد و از آسیب به دور باشد باید وزن کمی نیز داشته باشد.

حداکثر دهانه های سقف عرشه فولادی

از فاکتورهای مهم در ساخت این نوع سقف، حداکثر دهانه یا بیشترین فاصله موجود بین ستون‌هاست که در این سازه مهندسی بر اساس استانداردهای روز تعیین می‌شود.

این مقدار در سقف‌های عرشه فولادی عددی بین 180 تا 400 در نظر گرفته می‌شود. این مورد در سقف‌های کامپوزیت ساده و غیر موج‌دار بین 80 تا 110 تعیین می‌شود. بالاتر رفتن این عدد در دهانه های سقف عرشه فولادی از 250 سانتی‌متر بیشتر مجاز نیست زیرا موجب لرزش سازه می‌شود.

 سقف عرشه فولادی

نقش گلمیخ در دهانه های سقف عرشه فولادی

استفاده از گل میخ یا همان برشگیر می‌تواند به نقاط قوت سقف های عرشه فولادی کمک کند.

گل میخواد در واقع ارتباطی بین ورق گالوانیزه و بتن ایجاد کرده و آن ها را با هم یکپارچه میکنند. به گونه ای که عملکرد برشی را تامین می کند. گل میخ با روش فورج سرد تولید شده و حداکثر قطر استاندارد آنها ۲۰ میلی متر با ارتفاع متنوع می باشد. البته بسیاری از مهندسین معتقدند که ارتفاع گل میخ نباید کمتر از ۴۰ میلیمتر باشد.

 

مشاوره و فروش انواع ورق عرشه فولادی در سراسر ایران 

الزامات و نکات اجرای سقف عرشه فولادی

ارتفاع سقف عرشه فولادی باید بین ۵ الی ۷.۵ سانتی متر باشد. حداکثر اندازه سنگدانه مصرفی در آن نیز نباید بیش از ۲۴ میلی متر باشد.

کنگره های پر شده با بتن همواره عرض متوسطی در حدود ۷۵ میلیمتر دارند. طبق استانداردها پوشش بتن روی گل میخ باید کمتر از ۱۳ میلیمتر باشد. ارتفاع گل میخ نباید کمتر از ۴ سانتیمتر باشد. حداکثر قطر آن نیز ۱۹ میلی متر برآورد شده است.

مزایای سقف عرشه فولادی چیست؟

از مزایای این سقف به طور خلاصه می‌توان به وزن کم، هزینه نسبتا پایین، حمل و نقل آسان، داشتن قابلیت دپو و امکان همزمان نصب و اجرا اشاره کرد.

این سقف در مقایسه با بقیه انواع سقف‌ها وزن کمتری دارد. زیرا مصالح آن وزن کمی دارند و علاوه بر آن، سقف بار زیادی را متحمل نمی‌شود.

به دلیل وزن کم و نبود بلوک و قالب بندی، این سقف به راحتی قابل حمل و نقل است. تمامی ویژگی‌های نام برده باعث می‌شود تا در ساخت این پروژه ساختمانی هزینه‌های اضافی حذف شود. هزینه ساخت، نصب و اجرای این سازه نسبت به سقف‌های دیگر به مراتب مقرون به صرفه تر است.

سقف عرشه فولادی این امکان را دارد که به صورت همزمان نصب و اجرا شود؛ بنابراین این ویژگی، ساخت و اجرای این سازه را سرعت می‌بخشد و علاوه بر آن باعث صرفه جویی در وقت نیز می‌شود.

دهانه های سقف عرشه

روش اجرای سقف عرشه فولادی

در خصوص طراحی و استفاده از سقف‌های عرشه فولادی لازم است مهندسان این حوزه محاسبات مختلفی را بر اساس آئین نامه‌ها و مقرارتی که در این زمینه در نظر گرفته شده انجام دهند. از مهم‌ترین محاسبات دهانه‌های سقف عرشه فولادی است که متناسب با متراژ و نوع بنا باید تخمین زده شود.

اما پیش از پرداختن به موضوع مهم حداکثر دهانه قابل اجرا برای ساخت و اجرای سقف عرشه فولادی لازم است ببینیم که نحوه اجرای این نوع سقف چگونه است؟

در مرحله اول ورق‌های گالوانیزه بر روی دهانه‌ها و تیرهای نگهدارنده قرار می‌گیرند و این تیرها نقش پشتیبان را دارند که وزن در این میان اهمیت بالایی دارد. عموما وزن ورق سقف عرشه فولادی پایین بوده و استاندارد آن ۷۰ کیلوگرم است.

در مرحله بعد لازم است با استفاده از ابزارهایی ثابت شوند که برای این منظور از دستگاه میخکوب برای اتصال به تیرهای پایین استفاده شده و در بخش نهایی لبه های ورق فلاشینگ می‌شود.

جهت مشاوره و خرید ورق گالوانیزه اینجا کلیک کنید .

پس از این مراحل آرماتوربندی سقف عرشه فولادی یا به روش دستی و یا با استفاده از مش‌های آماده بر روی ورق انجام می‌گیرد. در مرحله بعد با اتصال گل میخ به شبکه آرماتور ارتباط و یکپارچگی بیشتری ما بین اجزای سقف صورت می‌گیرد و در نهایت عملیات بتن ریزی انجام می‌شود.

بتن ریزی نیز بر روی سقف کامپوزیت یا سقف عرشه فولادی به طور سنگین انجام نمی‌شود و نکته مهم این است که نوع بتنی که مورد استفاه قرار می‌گیرد به دهانه‌های سقف عرشه فولادی و نوع بارگذاری آن بستگی دارد.

 سقف عرشه فولادی

چرا دهانه های سقف عرشه فولادی مهم است؟

با توجه به میزان افزایش فواصل تیرهای فرعی و از طرفی افزایش دهانه ها در هر دو محور و نتایج بدست آمده مشاهدات ذیل کاملا محسوس می باشد:

1-کاهش چشمگیر تعداد تیرهای فرعی
2-کاهش اتصالات تیرهای فرعی شامل ورقهای روسری ، ورقهای نشیمن، اسپلایسها و اتصالات جان تیر به دستکهای تکیه گاهی
3-کاهش تعداد پیچ ها و مهره ها و واشرها در اتصالات پیچی و کاهش تعداد الکترود مصرفی در اتصالات جوشی.
4-کاهش تعداد استیفنرها(سخت کننده ها) و ورقهای تقویتی جان و اتصالات آنها.
5-کاهش تیرهای اصلی و ستونها به تبع افزایش دهانه ها تا حداکثر 8 متر .
6-کاهش تعداد برشگیرها در مقایسه با سقفهای کامپوزیت سنتی.
7-کاهش برشکاری ورق های دهانه سقف عرشه فولادی و ملزومات نصب به تبع حذف ستونهای وسط و افزایش دهانه ها.

امیدواریم اطلاعات مفیدی در مورد دهانه های سقف عرشه فولادی به شما ارائه داده باشیم .

1 پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *