رابیتس چیست؟

رابیتس چیست ، انواع و کاربردها

رابیتس چیست ؟ رابیتس به عنوان یکی از مصالح فولادی شناخته شده است. این محصول در صنعت ساختمان سازی از کاربرد زیادی برخوردار است. افراد زیادی این محصول را به نام راویز می‌شناسند. با پیشرفت تکنولوژی تولید و ساخت انواع سقف کاذب در دستور کار قرار گرفته است. به طوری‌که سقف‌های کاذب در شکل‌ها، ابعاد، طرح‌ها و… متنوعی تولید و به بازار ارائه می‌شوند. یکی از انواع سقف‌های کاذب که طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است، سقف کاذب رابیتس می‌باشد. این محصول توسط دستگاه رابیتز تولید می شود.

این محصول ایران فرمینگ جهت حجم دادن به سقف و زیباتر نشان دادن آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا جهت تولید این نوع سقف کاذب از مشبک، تورهای گالوانیزه، میلگرد و… استفاده می‌شود. گچ‌کاری به عنوان بهترین پوشش برای این نوع سقف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رابیتس

تولید رابیتس

ساخت و تولید اساس سازه‌های رابیتس با یک سیم که دارای ابعاد ده تا بیست و پنج میلی‌متر می‌باشد، صورت می‌گیرد. جهت ساخت این نوع سیم از آنیل و آهن خام استفاده می‌شود. علاوه بر آن سیم گالوانیزه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای به کار بردن سقف‌ کاذب راویز، از ملات‌های مختلفی همچون ماسه، آهک، چسب، گچ خالص و… استفاده می‌گردد. معمولا از ملات سیمان در قسمت بیرونی استفاده می‌شود. در ملات نسبت ماسه به آهک سه به یک می‌باشد. برای این‌که کار از کیفیت لازم برخوردار باشد، لازم است از مصالح با کیفیت بالاتر و یکسانی استفاده شود.

اجزای تشکیل دهنده رابیتس چیست ؟

سیم‌های گالوانیزه: این نوع سیم در مقایسه با سیم‌های آرماتور بندی از نرمی بیشتری برخوردار است. سیم‌های گالوانیزه مانند ورق های گالوانیزه دارای خاصیت ضد زنگ می‌باشند. از جمله کار اصلی این نوع سیم اتصال نبشی‌های باربر و میلگردهای فرعی به توری رابیتس است.

توری رابیتس: توری راویز به نام پُل شناخته می‌شود. در این نوع سقف کاذب، پل‌ها به دو دسته پل‌های فرعی و پل‌های اصلی تقسیم می‌گردند.

رابیتس

نبشی‌های باربر: وظیفه نبشی‌ها منتقل کردن بار از میلگردهای آویز به سقف کاذب اصلی می‌باشد. میزان سایز و اندازه این نبشی‌ها به موارد مختلفی همچون طول آزاد آن، فاصله‌های نبشی، بار و… بستگی دارد.

 

میلگرد آویز: مهمترین و اصلی‌ترین کار میلگرد آویز، منتقل کردن بار اصلی سقف کاذب به سقف اصلی تیرآهن می‌باشد. جهت این کار از دور روش جوشی و فنی استفاده می‌شود.

اندود گچ و سیمان: معمولا سقف کاذب در برابر عوامل محیطی همچون هوای آزاد، نم، رطوبت، شرجی و… قرار می‌گیرد. بنابراین لازم است برای جلوگیری از هرگونه آسیب محیطی به سقف‌ کاذب راویز از اندود گچ و سیمان استفاده شود.

ضرورت استفاده از رابیتس چیست

این محصول نقش زیادی در مقاوم سازی ساختمان‌ها ایفا می‌کند. همین امر سبب می‌شود از رابیتس در قسمت‌های مختلف سازه و سقف استفاده شود. جهت استفاده از این محصول لازم است مصالح زیادی با یکدیگر ترکیب شوند. لذا به نظر می‌رسد بکارگیری و استفاده از این محصول دشوار باشد.

مصالح ساختمانی

چنان‌چه مصالح به طور اصولی و دقیق با یکدیگر ترکیب نشوند، ممکن است بر روی آن ترک به وجود آید هر چند ترک‌ها می‌توانند دلایل مختلفی داشته باشند. برخی مواقع علت ترک‌ها می‌تواند نشتی و طول عمر زیاد باشد. گاهی نیز قطعات گچ شده، بارهای جدید در سقف‌ها، نوسان در حین نوسازی و… سبب پوسته پوسته شدن با ترک می‌گردند. بنابراین استفاده از رابیتس در این مواقع ضروری می‌باشد.

کاربرد رابیتس در صنعت ساختمان سازی

 • این محصول گزینه بسیار مناسبی جهت پوشاندن بتن، تیرآهن، گچ، سیمان و… می‌باشد.
 • جهت از بین بردن ترک‌های ساختمانی می‌توانید از راویز استفاده کنید.
 • اصلی‌ترین کاربرد راویز مربوط به سقف‌های کاذب می‌باشد.
 • سقف‌های کاذبی که با راویز تولید و ساخته می‌شوند از مرغوبیت و کیفیت بالایی برخوردار هستند. همین امر سبب شده است کشورهای مختلفی از راویز به صورت گسترده‌ای استفاده کنند.
 • برای سالن‌های ویژه که جهت مراسم نورپردازی می‌شوند، بکارگیری رابیتس گزینه مناسبی می‌باشد.
 • اجرا و بکارگیری سقف کاذب راویز با سرعت و در زمان کوتاهی امکان پذیر است.
 • با توجه به نوع ساختاری که این محصول دارد، می‌توانید جهت جلوگیری از ترک دیوار و ایجاد شکاف از آن استفاده کنید.

مصالح ساختمانی رابیتز

 • در ساختمان سازی جهت تاسیسات برقی سازه راویز دارای کاربرد می‌باشد.
 • جهت جلوگیری از ایجاد ترک در ساختمان و اتصال مناسب، بکارگیری راویز قابل توجه است. به طوری‌که پیکربندی دیوار و ستون‌های بتن و فلز به وسیله رابیتس مقاوم سازی می‌گردند.
 • جهت تاسیسات دیگر ساختمان و همچنین پوشاندن لوله‌ها این محصول گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شود.
 • از راویز جهت المان‌های شهری، ساخت آلاچیق و… نیز استفاده می‌شود.
 • علاوه بر سقف کاذب جهت ساخت سقف شیروانی نیز راویزها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • یکی از قسمت‌های ساختمان که از راویز استفاده می‌شود اوپن آشپزخانه می‌باشد.

استفاده از رابیتس در سقف‌های کاذب

 • در مرحله اول برای این‌که در سقف‌های کاذب، راویز ها به صورت ثابت نگه داشته شود، لازم است میلگردها به صورت عمودی قرار داده شوند.
 • در مرحله دوم جهت نگه داشتن میلگردهای عمودی باید تعدادی از میلگردها به صورت افقی مورد استفاده قرار گیرند.
 • سپس برای قرار گفتن همه میلگردها در کنار یکدیگر، باید سیم مفتول مورد استفاده قرار گیرد.

مصالح ساختمانی رابیتز

انواع رابیتس

رابیتس‌ها بر اساس وزن و ستون به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند. در ادامه مطلب رابیتس چیست با انواع این محصول آشنا می شویم

راویز بر اساس ستون: تعداد مشخصی ستون، تشکیل دهنده یک برگ راویز هستند.

راویز بر اساس وزن: تنوع در ضخامت برگ راویز زیاد است. به گونه‌ای که ضخامت هر برگ راویز ارتباط مستقیمی با وزن آن دارد. تولید این محصول بر اساس وزن با عنوان رابیتس‌های سبک، متوسط و سنگین صورت می‌گیرد. بنابراین با توجه به نوع کاربرد رابیتس می‌توانید نسبت به سفارش و خرید این محصول اقدام کنید.

 

این مقاله را حتما بخوانید: ورق گالوانیزه چیست و با انواع آن آشنا شوید

 

بکارگیری راویز در ستون‌ها بسیار متنوع است. راویزها بر اساس کاربرد نیز با یکدیگر متفاوت می‌باشند. همین امر سبب می‌شود جهت سقف‌های کاذب از راویزهای منعطف‌تر و نازک‌تر استفاده شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد جهت نمای ساختمان‌ها از راویز سیزده ستونی سنگین‌تر استفاده می‌گردد زیرا باید راویز تحمل وزن نما را داشته باشد.

طراحی سقف

مزایای استفاده از راویز در بتن ریزی

پس از آشنایی با رابیتس و اینکه رابیتس چیست میرسیم به مزایای این محصول که در ادامه مطلب شرح داده شده است.

 • جهت بتن ریزی‌های حجیم در فونداسیون از راویز استفاده می‌گردد. لازم به ذکر است مدیریت این نوع بتن ریزی بر عهده مهندس متخصص بتن ریزی می‌باشد. زیرا کوچکترین خطا و اشتباه خسارات جبران ناپذیری را به بار می‌آورد.
 • بکارگیری راویز در بتن ریزی‌های حجیم با سرعت بالا و در مدت زمان کوتاهی صورت می‌گیرد.
 • استحکام نسبی و مقاوم سازی که با استفاده از رابیتس ایجاد می‌شود، قابل قبول می‌باشد.
 • راویزها به میزان قابل توجهی تولید می‌شوند و در بازار به فروش می‌رسند.
 • استفاده از راویز به ایجاد طرح دلخواه مشتری کمک شایانی می‌کند.
 • امروزه جهت طراحی نماهای چند لایه و ترکیبی از راویز استفاده می‌شود. زیرا راویز کاری دیوار سبب یکدست شدن و پیوستگی سطح دیوار می‌گردد.
 • این محصول همیشه و همه جا به راحتی در دسترس قرار می‌گیرد.
 • راویزها از جنس سخت و محکمی برخوردار هستند.

قیمت رابیتز

ابعاد راویز

تحقیقات حاکی از آن است که پرکاربردترین نوع راویز در ابعاد استاندارد دویست و چهل در شصت سانتی‌متر تولید و روانه بازار می‌شود. این راویز سبب پوشش مساحتی در حدود یک متر و چهل و چهار سانتی‌متر می‌گردد. لذا با توجه به نوع و اجرای کار لازم است ابعاد راویز را در نظر داشته باشید.

رابیتس کاری نمای ساختمان

جهت نصب نماهای کامپوزیت، چوبی، سیمانی، سنگی و… نیاز به زیرسازی می‌باشد. به همین دلیل لازم است رابیتس بندی صورت گیرد.

 • در مرحله اول باید پروفیل‌های قوطی به تیرهای اصلی سازه و ستون‌ها متصل گردند.
 • پس از اتمام این کار و در مرحله دوم باید راویزکشی انجام گردد.
 • زمانی‌که راویز کشی به طور کامل انجام شد نوبت به اجرای نما می‌شود.

تعداد نفرات در انجام راویز کاری

 • معمولا جهت اجرای سقف رابیتس حداقل چهار نفر نیاز می‌باشد.
 • چنان‌چه قصد بالا رفتن سرعت کار را دارید، می‌توانید نسبت به افزایش نفرات اقدام کنید.
 • جهت اجرای زیرسازی یک نفر جوشکار مورد نیاز است.
 • برای رساندن مصالح و ابزار به جوشکار به یک نفر دیگر که اصطلاحا به آن کمک جوشکار می‌گویند، نیاز می‌باشد.
 • حضور یک نفر راویز بند و یک نفر دیگر به عنوان دستیار راویز بند جهت انجام راویزکاری الزامی است.
 • حضور این افراد برای زمانی‌ست که کار به روال عادی پیش می‌رود. اما چنان‌چه متراژ مکانی که قرار است مورد راویز کاری قرار گیرد گسترده و زیاد باشد، بهتر است از افراد بیشتری جهت سرعت کار و اتمام کار در نظر بگیرید.

فروش انواع رابیتز

مراحل راویز کاری

پس از آشنایی با محصول رابیتز و اینکه رابیتس چیست،مراحل انجام راویز کاری را برای شما شرح می دهیم.  اجرای دیوار کاذب با راویز و اجرای سقف طی مراحل زیر صورت می‌گیرد.

نصب میلگردهای راویز

نصب میلگرد به عنوان اولین مرحله زیرسازی راویز انجام می‌شود. به صورتی‌که میلگردها به تیرهای موجود در سقف یا دیوار جوش داده می‌شوند. گاهی ممکن است نصب میلگردها قبل از بتن ریزی انجام شده باشد.

لازم به ذکر است قبل از نصب میلگردهای آویز، باید سایر میلگردهایی که وظیفه شکل دادن به سقف و دیوار را به عهده دارند، نصب گردند. فاصله میلگردهای آویز نباید کمتر از سی سانتی‌متر باشند.

نصب رابیتس

آماده سازی ورق‌های راویز جهت جوش دادن میلگردهای آویز در این مرحله انجام می‌شود. نصب راویز با استفاده از سیم راویز بندی صورت می‌گیرد.

گچ کاری

زمانی‌که رابیتس‌ها نصب شدند، گچ کاری در چند مرحله صورت می‌گیرد تا ساختمان از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار شود. معمولا جهت اجرای سقف‌های بدون طرح‌ و ساده می‌توانید از دو استاد با تجربه و ماهر و یک کارگر که در گچ سازی مهارت دارد استفاده کنید. با این تعداد نفرات می‌توانید در روز بین سی تا چهل متر مربع را راویزکاری کنید.

در این مقاله درباره رابیتس و اینکه رابیتس چیست مطالبی را شرح دادیم امیدواریم که این مطلب مورد توجه شما کاربران عزیز قرار گرفته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *