مخازن استیل | ایران فرمینگ

مخازن استیل و هرآنچه باید درباره آن بدانید

مخازن استیل از جنس فلز یکی از مخازن مقاوم در برابر عواملی مانند خوردگی و زنگ زدگی می­باشد. هنگام ساخت بدنه آن از ورق استیل استفاده می­شود. کاربرد این محصول برای نگهداری سیالات است. و بسته به نوع کاربرد، تجهیزات، نوع استیل، کیفیت و ملحقاتی مانند همزن الکتریکی (الکتروموتور)، مبدل حرارتی  و… دارای تنوع قیمت در ظرفیت­های مشابه مخزن استیل می­باشد. در این مقاله تصمیم داریم شما را با مخازن استیل بیش از پیش آشنا کنیم. انواع آن را شرح دهیم و کاربرد این مخازن را بیان کنیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

شکل ظاهری مخزن استیل

ظاهر مخزن استیل عموما به صورت استیل ساخته می­شود. چرا که بیشترین تیتراژ تولید را شامل می­شود. البته اشکال هندسی دیگر این مخازن نیز ساخته می شود که می توان به صورت زیر آن ها را دسته بندی نمود:

 • استوانه ای
 • مکعبی
 • هرمی
 • کروی
 • مخروطی

مخازن استیل | ایران فرمینگ

انواع مخزن استیل

مخازن استیل به علت کاربرد فراوانی که دارند دسته بندی های مختلفی دارند در این قسمت ما جامع ترین دسته بندی را معرفی می­کنیم.

دسته بندی بر اساس جداره مخازن استیل

 1. تک جداره
 2. دو جداره
 3. سه جداره

هر کدام از این دسته بندی­ها کاربرد خاص خود را دارند که بسته به سفارش کارفرما طراحی و ساخته می­شوند

دسته بندی بر اساس جنس ورق

 • ورق 304
 • ورق316 والبته L316
 • ورق 307

رده بندی هر یک از این ورق­ها نیز بسته به کاربرد مخزن استیل، سفارش کارفرما، طراحی می­شوند.و در نهایت مشخصات سیال مورد استفاده نیز مشخص خواهند شد. در ادامه مقاله به بررسی خواص و مشخصات شیمیایی و فیزیکی استنلس استیل و آلیاژ­های مختلف مخازن استیل می­پردازیم.

مواد تشکیل دهنده استنلس استیل

استنلس استیل یک آلیاژ آهنی می­باشد که در ترکیبات آن لزوما 10 درصد کروم وجود داشته باشد.

 1. کربن: 0.08 درصد
 2. منگنز: 2 درصد
 3. فسفر: 0.045 درصد
 4. سولفور:0.03 درصد
 5. سیلیسیوم : 1 درصد
 6. کروم: 18 الی 20 درصد
 7. نیکل:8 الی 10 درصد

ورق های استیل برخلاف ورق گالوانیزه بر اساس نرخ آلیاژ و درصد ترکیب­های مختلف به رده­های زیادی تقسیم می­شوند که از بین آلیاژ­های مختلف استیل رده 304 و 316 بیشترین مصرف را دارند. و برای ذخیره سیالات اسیدی، قلیایی،آشامیدنی­ها و… مناسب هستند.از استیل با گرید 304 می توان به عنوان محفظه نگهداری مواد غذایی، مواد لبنی، محلول­های استریلیزه، مواد شیمیایی با خواص خوردگی متوسط و.. استفاده نمود. یکی از مهمترین کاربرد­های استیل 304 در صنایع لبنی و عمل آوری مواد لبنی می­باشد. مخازن تک جداره، دوجداره؛ برای کارخانجات لبنیات استیل 30 ساخته می­شوند.

مخازن استیل | ایران فرمینگ

مخزن استیل تک جداره

مخازن استیل تک جداره یکی از پر مصرف ترین نوع مخازن می­باشند. این مخازن از ظرفیت 500 لیتر الی ظرفیت های بالای 150 متر مکعب قابل تولید هستند. جنس ورق مخازن تک جداره و شکل ظاهری این مخازن تک جداره و افقی و عمودی بودن آن بر اساس نیاز کارفرما تولید می­شود.

این مقاله را نیز حتما بخوانید : لوازم خانگی را با چه نوع فلزاتی می سازند؟

مخزن استیل دو جداره

مخزن استیل دو جداره یکی دیگر از مخازن استیل استنلس می­باشد. که این مخازن در ظرفیت­های گوناگون تولید می­شود. دو جداره بودن بدنه این مخازن ربطی به مقاومت مخزن ندارد؛ بلکه به قصد عملیات خاص اینگونه طراحی می­شوند. در واقع جداره دوم برای جلوگیری از پرت حرارتی ساخته می­شود. که استفاده از پشم شیشه، پشم سنگ، و سایر عایق­های حرارتی در بین جداره­های اول و دوم مخزن استیل برای این هدف می­باشد. بدنه منبع استیل دوجداره همانند سایر مخازن از هر دو ورق 304 و 316 قابل تولید است. از پرکاربردترین مخاطن استیل صنعتی ظرفیت 10000 لیتری می­باشد. که در صنایع لبنی، داروسازی،صنایع غذایی کاربرد دارد.

مخازن استیل سه جداره | پروسس تانک استیل

مخازن سه جداره یکی از پیچیده ترین و حرفه ای ترین نوع مخازن هستند. این مخازن از سه جداره تشکیل شده اند. که همانند سایر مخازن از گرید­های مختلف استیل (316،310،309 و…) بسته به نیاز کارفرما طراحی می­شوند. این مخازن از ظرفیت 500 لیتر قابل تولید هستند و با توجه به کاربرد و نیاز کارفرما تا ظرفیت­های بالای 10 هزار لیتر تولید و به بازار عرضه می­گردند.

کاربرد پروسس تانک

پروسس تانک در حالت کلی در مواردی کاربرد دارد که خریدار تغییر در خواص فرآورده و سیال مورد نظر مقصودش باشد. یکی از اصلی ترین موارد کاربرد این مخازن سه جداره تغییرات دمایی محصول می­باشد. می توان موارد کاربرد مخازن استیل سه جداره را به صورت زیر دسته بندی کرد:

 • تبادل حرارتی
 • مخلوط سازی
 • فرآوری محصول
 • نگهداری و ذخیره محصول

عمده ترین کاربرد مخازن یه جداره استیل برای صنایع لبنی می­باشد که هدف این صنایع تغییر ماهیت شیر از طریق فرآوری و تولید محصول­های لبنی است.

یکی از معروف ترین مخازن استیل سه جداره ریپنین تانک­ها هستند که برای تولید کره یا خامه از شیر خام مورد استفاده می­گردند. مخرن بلورسازی، مخازن استارتر، مخازن فرآوری کش جهت تولید ماست از جمله مخازن سه جداره می­باشند.

مخازن استیل ضد اسید

مخازن ضد اسید در صنایع مختلفی مانند داروسازی، صنایع غذایی،صنایع نظامی، صنایع شیمیایی، و بسیاری از تولیدکنندگانی که با مواد اسید و مواد خورنده سروکار دارند می­باشد. برای نگه داری اسید در یک مخزن که به عنوان مخزن نگه داری اسید شناخته می­شود؛ متریال های زیادی مورد استفاده قرار می­گیرد. که استیل یکی از آنها می­باشد. زیرا استیل همانطور که قبلن گفتیم اصلی ترین مشخصه آن خاصیت اکسیداسیون و ضدخورندگی آن می­باشد. که آن را از سایر مواد تمایز می­سازد. البته مقدار مقاومت آن در برابر خورندگی ناشی از اسید گرید­های مختلف متفاومت است. و علت بعدی که مخزن استیل ضد اسید را متمایز می کند این می باشد که؛ در این نوع مخزن امکان نصب تجهیزات و ملحقات بسیاری وجود دارد که در سایر مواد بخصوص پلاستیکی این امر میسر نیست.

مخازن استیل | ایران فرمینگ

مخزن استیل ایزوله

مخزن استیل ایزوله به سبب داشتن مقاومت بالای آن در برابر عواملی چون آتش، اشعه ماورابنفش،خورندگی و زنگ زدگی در کاربری نگهداری محصولات با هدف حفظ و ثبات دما بسیار مورد استفاده هستند. صنایعی که از این مخازن استفاده می­کنند صنایع غذایی، بهداشتی، دارویی، شیمیایی، نفت وگار، نگهداری شیر، گلاب، آب و آبلیمو می­باشند. این مخزن از نوع مخازن دوجداره استیل می­باشد که جداره داخلی آن از پشم شیشه یا سنگ، روغن داغ، آب سرد پر شده است.

مخازن استیل حمل شیر

یکی از تولیدات مهم مخازن استیل مخازن حمل شیر می­باشد. مخزن حمله شیر به گونه ای طراحی می­شود که توانایی تامین و نگهداری نیازهای لبنی، دامداری­ها و … را دارد. کیفیت شیر تحویل شونده به صنایع لبنی یکی از مهم ترین شاخص­های واحد پرورش دام می­باشد. به همین دلیل مخازن حمل و نگهداری شیر به گونه ای طراحی می­شوند که مانع از ورود میکروب به مخازن شوند. این مخازن در سایز­های مختلف و به صورت تک جداره و دو جداره طراحی می­شوند.

این مقاله را نیز حتما بخوانید : چرا ورق گالوانیزه شوره میزند؟

مخزن استیل ایزوتانک

مخزن استیل ایزوتانک در گروه مخازن دوجداره قرار دارد و این مخزن به منظور انتقال و ارسال گاز و مایعات مختلف اعم از محصولات آرایشی-بهداشتی،گلوکز،گلیسیرین و ..استفاده می­شود.

استاندارد طراحی مخزن استیل

دامنه تولید مخازن استیل بسیار گسترده می­باشد که هرکدام بسته به اهمیت و کارایی در استاندارد­های متفاوتی طراحی می­شوند.

مخازن استیل | ایران فرمینگ

شاخصه ­های اصلی در طراحی مخزن استیل

جهت طراحی مخزن استیل از پارامترهای منحصر به فردی استفاده می­شود که مهمترین آن ها به شرح زیر می­باشد:

 • فشار کاری، فشار طراحی
 • دمای کاری
 • نوع سیال نگهداری شونده
 • نوع کاربرد مخزن
 • میزان خصلت اسیدی یا قلیایی سیال
 • محل نصب مخزن
 • ظرفیت مخزن
 • شکل ظاهری مخزن

و طراحی این محصول به عواملی مانند نوع موادی که داخل مخزن نگهداری می­شود، شرایط جوی اتمسفر اطراف مخرن و حجم مواد داخل مخزن می­باشد.

مراحل ساخت مخزن های استیل

تولید و ساخت این مخازن کاری بسیاری تخصصی می­باشد که توسط تیمی مجرب با استفاده از ابزار آلات پیشرفته و دقیق مهندسی می­باشد. با استفاده از ورق استنلس استیل و باتوجه به نیاز کارفرما با پارامترهای دقیق توسط دستگاه براکت برش زده می­شوند و پس از نوردکاری بسته به کاربرد به شکل مورد نظر در می­آیند همچنین ضخامت آن نیز بسته به کاربرد با اندازه گیری­های دقیق مشخص می­شود تا به صورت یکنواخت در تمام سطوح این مخازن اعمال شود.

آنچه خواندیم

در این مقاله ما به شرح جامع مخازن استیل پرداختیم. انواع آنها با کاربرد هر کدام از مخازن را شرح دهیم. امیدواریم از این مقاله بهره کافی برده باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *